Italiensk kødgryde med nakkefilet, rød peberfrugt og soltørrede tomater er en fyldig simreret med timian og bladselleri.
Det marmorerede svinekød brunes grundigt og simrer derefter i kalvefond med paprika og engelsk sauce. Til sidst tages kødet op, så saucen kan koge ind.
Opskriften giver aftensmad til fire personer og har en samlet tilberedningstid på cirka to timer.
Italiensk kødgryde
Ingredienser
- 600 g nakkefilet ( eller nakkekoteletter)
- 1 stort løg
- 1 rød peberfrugt
- 2 dl kalvefond (laves af 2 dl. vand + 1 spsk. konc. fond (eller mere))
- 100 g soltørrede tomater
- 2 tsk paprika
- 3 spsk engelsk sauce
- 2 tsk timian (tørret)
- 2 stilke bladselleri
- salt og friskkværnet peber
Fremgangsmåde
- 600 g nakkefilet deles i mindre stykker, hvor en kotelet gerne bliver til tre stykker kød. Eventuelle ben fra skaftkoteletter skæres fra og kasseres.
- Brun kødet grundigt i lidt olivenolie i en meget varm stegegryde.
- 1 stort løg hakkes meget groft og kommes ved når kødet er godt brunet af, og svitses med et minuts tid.
- 1 rød peberfrugt strimles og lægges i gryden sammen med 2 dl kalvefond, 100 g soltørrede tomater, 2 tsk paprika, 3 spsk engelsk sauce og 2 tsk timian. Husk, at kalvefond laves af vand plus koncentrat. Låget lægges på, og nu simrer kødgryden i halvanden time.
- 2 stilke bladselleri skæres i mindre stykker på cirka et par centimeter, og koges med de sidste 10 minutter.
- Tag kødet op og læg det til side, og lad så saucen koge lidt ind til det næsten cremer. Smag til med salt og friskkværnet peber.
Næringsindhold
Brug marmoreret svinekød
Nakkefilet og nakkekoteletter indeholder fedtmarmorering, som gør kødet velegnet til lang tilberedning.
Skær kødet i grove og nogenlunde lige store stykker. Meget små stykker kan falde fra hinanden under simringen, mens meget store stykker kræver længere tid.
Magre udskæringer som svinemørbrad og koteletter af kam er ikke velegnede som direkte erstatning. De har brug for en væsentligt kortere tilberedning og kan blive tørre efter halvanden time.
Brun kødet ad flere omgange
Kødet skal have en tydelig stegeflade, inden fonden tilsættes. Det giver mere smag til både kødet og saucen.
Kommer alt kødet i en lille gryde på én gang, falder temperaturen, og kødet begynder at afgive væske. Brun det derfor ad to omgange, hvis gryden ikke er stor nok.
Vent med løget, til kødet er brunet. Løget skal kun stege med i cirka ét minut, inden resten af ingredienserne tilsættes.
Den begrænsede mængde fond er korrekt
Der bruges kun to deciliter kalvefond, fordi retten simrer under låg. Kødet og grøntsagerne afgiver samtidig væske under tilberedningen.
Tilsæt derfor ikke automatisk mere fond fra begyndelsen. En stor mængde væske giver en tyndere sauce, som efterfølgende skal koge længere ind.
Kontrollér dog gryden undervejs. Hvis saucen er ved at koge tør, kan du tilsætte en lille smule vand eller fond.
Soltørrede tomater og bladselleri
Soltørrede tomater giver koncentreret tomatsmag uden at gøre retten til en almindelig tomatgryde. Bruges tomater i olie, skal de dryppe grundigt af først.
Helt tørrede tomater kan også bruges. De kan med fordel lægges i varmt vand i 10 minutter og derefter dryppes af, inden de kommes i gryden.
Bladsellerien tilsættes først de sidste 10 minutter, så den ikke koger helt ud. Ønsker du ikke bladselleri, kan den erstattes med en mindre mængde knoldselleri, persillerod eller pastinak.
Sådan får saucen den rette konsistens
Når kødet er mørt, tages det op af gryden. Saucen koges derefter ind uden låg, så smagen koncentreres, og konsistensen bliver mere fyldig.
Rør jævnligt, og hold øje med bunden af gryden. De soltørrede tomater og den koncentrerede fond kan få saucen til at sætte sig, når væsken fordamper.
Bliver saucen for kraftig eller for tyk, kan den fortyndes med lidt vand eller fond. Smag først til med salt, når saucen er kogt ind, da både fond og engelsk sauce indeholder salt.
Tilbehør til kødgryden
Retten kan serveres med kartofler, kartoffelmos, ris eller pasta. Råstegte kartofler passer godt til den koncentrerede sauce.
Servér eventuelt en frisk avocadosalat med dijondressing ved siden af.
Et stykke hjemmebagt focaccia med rosmarin kan bruges til at samle saucen op fra tallerkenen.
Vil du i stedet lave en simreret med oksekød, rødvin og grøntsager, kan du prøve en ragout.
Opbevaring og frysning
Kødgryden kan tilberedes dagen før. Lad den køle ned, og opbevar den tildækket i køleskabet.
Varm retten langsomt op i en gryde. Tilsæt en smule vand eller fond, hvis saucen er blevet meget tyk under opbevaringen.
Rester kan holde sig et par dage i køleskabet. Retten kan også fryses i en tætsluttende beholder i op til tre måneder.
Lad den tø op i køleskabet, og varm den grundigt igennem inden servering.
Ofte stillede spørgsmål
Hvilket kød bruges til italiensk kødgryde?
Brug nakkefilet eller nakkekoteletter, hvor benene er skåret fra. Kødet skal gerne have synlig fedtmarmorering.
Hvor længe skal kødgryden simre?
Lad den simre under låg i cirka halvanden time, eller indtil kødet er mørt.
Er to deciliter fond nok?
Ja. Retten simrer under låg, og både kødet og grøntsagerne afgiver væske. Kontrollér dog gryden undervejs.
Kan bladselleri erstattes?
Ja. Brug eventuelt en mindre mængde knoldselleri, persillerod eller pastinak.
Kan tørre soltørrede tomater bruges?
Ja. Læg dem gerne i varmt vand i cirka 10 minutter, og lad dem dryppe af inden brug.
Kan retten laves dagen før?
Ja. Opbevar den i køleskabet, og varm den langsomt op med lidt ekstra fond eller vand efter behov.
Kan kødgryden fryses?
Ja. Frys den i en tæt beholder i op til tre måneder.
Madens Verden PLUS
- Ingen reklamer og annoncer
- Gratis app uden annoncer
- Adgang til populær favoritliste
- Adgang til at printe opskrifter
- Bemærk: Ingen bindingsperiode
Bliv en del af fællesskabet på Madens Verden.
Få adgang her
[novashare_inline_content]
Henriette Andersen skriver
Brunede de afskårne ben med kødet og lod dem stege med, så de gav smag og så spiste vi kødet som hang ved, intet gik til spilde.Blendede de udkogte grøntsager og kom et lille skvæt fløde i den blendede sauce og gav det også en smule mere vand . Det smagte fantastisk.
Britta Larsen skriver
Elsker denne himmelske ret ❣️
Vi har lavet den en del gange efterhånden - og gerne i større mængder, som vi fryser ned efterflg
Sarah Falck Hagstrøm skriver
Det ser virkelig lækkert ud,er dog lidt nysgerrig på hvad I serverer af tilbehør til retten 🤔
Pasta, brød eller kartofler?
Dbh
Sarah
Dorte Rasmussen skriver
Er det ok med soltørrede uden olie?
Opp jo i skriver
Susanne skriver
Kan man servere kartoffelmos eller ris til retten
Holger Rørby Madsen skriver
Hej Susanne
Jep - det kan du sagtens 🙂
BH Holger
Tine skriver
Hej Holger
Tak for altid super lækre opskrifter 🙂
I denne ret er der noget der kan erstatte bladsellerien ?
Bedste hilsner
Tine
Holger Rørby Madsen skriver
Hej Tine
Mange tak for de pæne ord. Jo, du kan evt. bruge knoldselleri eller andre rodfrugter som eks. persillerod 🙂
God fornøjelse.
Alt det bedste
Holger
Tamara skriver
Hej Holger.
Jeg skal lave mad til 20 og spekulerer på om det vil være en god opskrift til Iberico nakkefilet? Er det en skam at klæde den gode filet så godt på eller har du et bedre forslag? Jeg vil gerne lave retten dagen inden hvis det er muligt ikke at miste kvalitet på retten. Hvad tænker du?
Christian Blohm skriver
Hej Holger,
Du skal lige have en tilbagemelding - High five fra alle deltagere i manne_mad gruppen. Også tilføjelse af hakkede tomater og svampemix var super.
En lille tilføjelse - istedet for at tage kødet op tilsidst og koge det lidt ind - tilsatte jeg lidt majsmel udrørt ivand - det tyknede “sovsen” perfekt.
Det er bestemt en ret jeg vil lave til gæster fremover - Himmelsk sovs = OK.
Mvh
Christian
Christian Blohm skriver
Hej Holger,
Kan du nå at svare idag - mht tomater & svampemix.
Jeg skal lave retten imorgen torsdag - tak
Mvh
Christian
Holger Rørby Madsen skriver
Hej Christian
Tak for det og jeg beklager det sene svar 🙂
Du kan sagtens tilføje begge dele. De frosne svampe kan tilføre lidt ekstra væde, men det gør nok heller ikke. Prøv det endelig af - det skal nok blive godt. Steg svampene grundigt.
God fornøjelse.
Alt det bedste
Holger
Christian Blohm skriver
Hej Holger,
Jeg skal servere denne lækre ret for deltagerne i vores månedlige “Manne_mad”.
Jeg har tænkt på om kunne “pifte” den op med hakkede dåsetomater plus evt lidt frossen svampemix fra Netto?
Iøvrigt tak for dine/jeres mange gode opskrifter !
Mvh
En gammel (76) - ungkok
Christian
Ann skriver
Kan man bruge roastbeef til ragout
Holger Rørby Madsen skriver
Hej Ann
Sagtens - roastbeef er fin til gryderetter, men i denne er det jo ikke oksekød, men nakkefilet af gris. Du kan dog godt bruge roastbeef i tern til den.
Alt det bedste
Holger
Anne Marie skriver
Skal de soltørrede tomater hele i?
Holger Rørby Madsen skriver
Hej Anne Marie
Det kan du sagtens - jeg plejer at skære dem lidt ud 🙂
God fornøjelse.
Alt det bedste
Holger
Irene Asgaard skriver
Den er utrolig smagfuld
Irene Asgaard skriver
I særdeleshed meget lækker
Else Marie skriver
Hej Holger.
Denne opskrift lyder virkelig lækker. Det er desværre en forkert video, der vises.
Glæder mig dog alligevel til at prøve den.
Sonja Arildsen skriver
Super god.
Brita Lehmann Christensen skriver
Den bedste simreret. Nem god og billig.
Jeg serverede knuste kartofler med hvidløg og parmesan til.
Carsten Bønnelykke skriver
hej Holger.', kan du hjælpe med et problem, har lavet er opskrift med italienske kødboller hvor der indgik kalve lever i farsen, kan du hjælpe?
på forhånd tak
hilsen Carsten
Kirsten Carstensen skriver
Er stor fan af dine opskrifter. Vil lave Italiensk kødgryde med himmelsk sauce, dertil råstegte kartofler (kan kartoflerne laves i ovn) ?? Avocado salat, men hvilken opskrift skal jeg bruge til denne ??
gerne svar inden 16.8.2024
Lis Schwalbe skriver
Hej lyder rigtig godt. Tænker om der bliver nok sovs til retten. Vi bliver 5 på lørdag, og syntes at den virker lækker.er lidt nervøs for om der bliver nok sov. Venlig hilsen Lis
Preben Gyllenøhr skriver
Har du prøvet at putte lidt tomat konc ved og et fed hvidløg.
Hvis ikke hvordan tror du det vil virke, ?
vh Preben
Lone høck skriver
Hej og tak for denne fantastiske opskrift, smager himmelsk.
Dbh
Lone
Karin skriver
Hej Holger
Jeg er en smule i tvivl om mængden af koncentreret fond. I opskriften skriver du 2 dl vand og 3 spsk fond.
Men længere nede til sidst i folks kommentarer, svarer du Jenny (som har koncentreret fond i små flader med 180 ml - ligesom mig), at hun skal bruge kun 1 spsk fond til 2 dl vand.
Hvad er bedst så?
Vil lave retten til min gæster - 10 personer) på søndag.
På forhånd tak for svar.
Holger Rørby Madsen skriver
Hej Karin
Tak for det - og du kan gøre begge dele. Jo mere fond, jo mere smag - men vær opmærksom på, at saltmængden også stiger.
Grundlæggende er 1 spsk. til 2 dl. vand rigeligt.
Jeg har lige opdateret opskriften for at undgå misforståelser - og så kan man jo altid tilsætte lidt mere.
God fornøjelse på søndag.
Alt det bedste
Holger
Karin Bæk Nielsen skriver
Mange tak for hurtigt svar.
Glæder mig til at prøve opskriften - ser virkelig lækker ud
ANNEMETTE Sø skriver
Alt for lidt væske, og for mange soltørrede tomater, der gør retten alt for salt? Hvad har jeg gjort galt, når andre siger den smager godt?
Susanne skriver
Virkelig lækker ret, fantastisk smag. Ikke sidste gang vi laver det 😊
Annette skriver
Hej Holger,
Virkelig lækker ret. Jeg havde en halv mørk øl jeg puttede i første gang jeg lavede den. Har ikke prøvet uden, men virkelig lækkert med! - selv om det måske ikke er så italiensk 🙈
Tak for god opskrift.
Ole Vestergaard Andersen skriver
Hej Holger
Den ret er helt fænomenallll mand.
Hvordan sender jeg den videre til en ven.
Holger Rørby Madsen skriver
Hej Ole
Tak for det - godt at høre. Du kopierer bare linket og mailer det 🙂
Alt det bedste
Holger
Malene skriver
Kan man bruge andet end kalvefond?
Lilian Fredholm skriver
Hej.
Kan man lave noget af den italienske kødgryde dagen før?
Hilsen fra Lilian
Bente Dalgaard Byskov skriver
Hvor mange personer er opskriften til
Holger Rørby Madsen skriver
Hej Bente
Den er til 4 personer 🙂
Alt det bedste
Holger
Margit skriver
Hej. Jeg er meget glad for at bruge dine dine opskrifter.
Kan denne ret tilberedes og så senere opvarmes ( formiddag til aften)
Holger Rørby Madsen skriver
Hej Margit
Mange tak - det er godt at høre.
Ja, det kan den sagtens 🙂
God fornøjelse.
Alt det bedste
Holger
Dorthe Hansen skriver
Det må da være en fejl at der står at retten skal simre i 1,5 time?
Nakkekoteletter er gennemstegte på 5 min?!
Karin Petersen skriver
Hej jeg har lige lavet denne ret, jeg syntes at den var lidt flad i smagen , så jeg tilsatte nogle fed hvidløg og så var den italienske smag mere autentisk
Dorte Holmetoft skriver
Det er blevet min families yndlingsret, min svigersøn spiser sig en trommesyge til hver gang jeg serverer retten. Jeg havde aldrig tænkt at man kunne komme så meget engelsk sauce i en simrer ret tusind tak for en god side
Ane skriver
Det bør nok specificeres hvilken slags fond der er tale om. Jeg hældte 2dl af Kvickly’s kalvefond i og det var fuldstændigt uspiseligt fordi ddt var enormt salt. Trist for det er ellers en dejlig ret, men det er helt forkert med 2dl fond!
Holger Rørby Madsen skriver
Hej Ane
Tak for det - og det er jeg godt ked af at høre. Jeg har straks opdateret og præciseret opskriften, så det nu tydeligt fremgår, at der er tale om vand plus koncentreret fond.
Alt det bedste til dig
Holger
Ruth skriver
Hvor meget vand kommer du i den koncentrerede kalvefond, så det bliver til 2 deciliter?
Susanne Jensen skriver
Skal der slet ikke andet væske ved end de 2 dl kalvefond?
Holger Rørby Madsen skriver
Hej Susanne
Nej, de to deciliter er nok, men der kam sagtens tilsættes en smule mere 🙂
God fornøjelse
Alt det bedste
Holger
Susanne Jensen skriver
Skal der ikke mere væske i af en slags? 2 dl fond til 4 personer???
Holger Rørby Madsen skriver
Hej Susanne
Nej. Det skulle man tro, men det er ikke nødvendigt 🙂
Ønskes endnu mere sovs kan du selvfølgelig sagtens tilføje lidt mere.
Alt det bedste
Holger
Kirsten Lund skriver
Hej Holger,
Den lækre italienske gryde ovenfor - kan den laves dagens før?
De bedste hilsner og tak for god inspiration
Kirsten
Edel Melina Rasmussen skriver
Kan retten laves dagen i forvejen?
Johan skriver
Er der en print knap ?
Holger Rørby Madsen skriver
Hej Johan
Det er der i hvert fald - på desktop ligger den ude til højre 🙂
Alt det bedste
Holger
karina skriver
God og inspirarende blog du har 🙂
Hanne skriver
Hej!
Er i tvivl om det er de tørre slot. tomater, jeg skal bruge, eller dem i olie?
Hanne
Holger Rørby Madsen skriver
Hej Hanne
brug dem i olie - de smager fremragende i retten 🙂
Alt det bedste
Holger
Poul Anker Ersly skriver
virkelig et hit i familien. Masser af smag og supermørt kød. De ovnbagte små kartofler og avocadosalat var perfekt som tilbehør.
Dorrit skriver
Hej Holger !
Denne lækre italienske gryderet vil jeg lave om 14 dage til gæster
Kan den fryses i god tid - og så varmes op ?
Mvh
Dorrit
Pia skriver
Hej
Jeg vil prøve opskriften i aften, men studser over mængden af sovs? Bliver der ret meget af kun 2 dl fond? Og... Hvor længe lader du den Ca koge ind efter kødet er taget op?
HP skriver
Hej - har du et forslag til en let forret til denne italienske kødgryde? Tak for gode opskrifter 😊
Julie skriver
Hej Holger
Jeg skal have gæster, men jeg har ikke så meget tid på dagen.
Kan jeg lave gryden dagen før, og så opvarme i gryde på selve dagen, eller går det udover smagen?
På forhånd tak
Venlig hilsen
Julie
Holger Rørby Madsen skriver
Hej Julie
Det er en fremragende gæsteret, og du kan godt blot varme retten igennem nær gæsterne er ankommet.
Husk at stille den færdige ret hurtigt på køl af hensyn til hygiejnen 🙂
Alt det bedste
Holger
Julie skriver
Hej igen Holger,
Tak for det hurtige svar sidst.
Kan kalvefonden erstattes af oksefond, eller ville det være synd?
Holger Rørby Madsen skriver
Hej Julie
Selv tak - jep - det kan den sagtens 🙂
Alt det bedste
Holger
Jytte skriver
Hej.
Vi bliver forvirret over din hjemmeside. Den er så urolig og hopper frem og tilbage, når man scroller op eller ned. Tænker det er fordi den er totalt overfyldt med reklamer. Man bliver bare så irriteret og fravælger næsten din side.
Ellers gode opskrifter du har.
mvh
Jytte
Christiane Bech Rindom skriver
Hej
Det er helt umuligt for mig at læse opskrifterne.😡
Hver gang jeg scroller ned til en opskrift, 'løber' den helt ned nederst på siden - forbi opskriften. Har prøvet flere gange uden at det lykkes. Hvad er der galt ???? Mvh Christiane
Holger Rørby Madsen skriver
Hej Christiane
Tak for din besked, og det lyder underligt. Du skal selvfølgelig kunne se opskrifterne, og den skal ikke automatiske scrolle ned. Er det på computer eller mobil? Og hvilken browser bruger du? For det skal naturligvis undersøges og fixes. Jeg beklager hvis det bøvler. Send gerne yderligere info til mig på hej@madensverden.dk - også hvis der er andre, der der oplever det samme.
Alt det bedste
Holger
Bente Jørgensen skriver
Havde inviteret en flok veninder på italiensk middag. Denne fantastiske ret var hovedretten. Jeg gjorde retten færdig i ovnen og gav den også en god sjat fløde, hvilket var rigtig godt. Kødet næsten smeltede på tungen. Stor fan af dine opskrifter og tips.
Venligst Bente Jørgensen
Nina skriver
Det er nu femte gang, jeg laver kødgryden og jeg er sikker på, at den bliver modtaget med glæde som de øvrige fire gange.
Holger Rørby Madsen skriver
Hej Nina
Tak for det - og jeg er no også ret vild med den. Og så er det faktisk en gryderet, som man kan spise året rundt 🙂
Alt det bedste
Holger
Lotte Mortensen skriver
Total god ret, men at lave.
Smager virkelig godt.
Joan skriver
Super lækker opskrift brugte dog en del kød mere, og bladsellerien kunne man næsten ikke smage. Brugte soltørret tomater i olie, det gjorde ikke noget. Den smagte virkelig godt med dine foreslåede kartofler og avokado salat og hjemmebagt brød til. Og så kunne man forberede den dagen før 🙂
Mie nielsen skriver
Opskrift er fin men det bør angives i opskrift at det ikke er 2 dl ren fond der skal bruges- den bliver aaaallltt for kraftig..
Holger Rørby Madsen skriver
Hej Mie
Tak for det, og det er korrekt. Jeg har præciseret det i opskriften 🙂
Alt det bedste
Holger
Ole Thomsen skriver
Har lige printet opskrift ud og fik 12 sider 🙁 bare på hele råstegte kartofler 🙁
Det må kunne laves bedre så man kun får opskriften og ikke alt det andet på siden,.
MaibrittP skriver
Hej Holger.
Jeg skal servere denne italienske kødgryde for gæster i morgen. Vil det være ligeså lækkert, at servere med pasta?
Glæder mig til st snage.
Vh MaibrittP
Holger Rørby Madsen skriver
Hej Maibritt
Dem kan du roligt glæde dig til. Den er super lækker.
Jo, jeg synes sagtens du kan servere pasta til.
Rigtig god fornøjelse.
De bedste hilsner
Holger
Thorkil Pape Johnsen skriver
Hej Holger.
Jeg lavede retten igår, og det blev helt vildt godt! Kødet var fuldstændigt mørt (brugte et helt stykke nakkefilet og skar ud), og det hele smagte fantastisk. Jeg har dog et lidt spørgsmål:
1. Er de soltørrede tomater i lage?
2. Saucen endte med at blive brun, og ikke rød som på billedet.
3. Kan de soltørrede tomater byttes ud med en dåse flået tomater, og evt. lidt mindre vand i kalvefonden? Ved ikke om dette ændrer smagen for meget i retten.
Tak for en rigtig god opskrift m. tilbehør. 🙂 Mvh. Thorkil
Merete Møller skriver
Enhver italiensk husmoder ville da lade benene koge med 😊
Paula Djervad skriver
Svar til Pia du kan erstatte tomater med peberfrugt,svits dem og kom dem i en pose så kommer skindet nemmere af og blend peberfrugtkødet.
Pia Langhoff skriver
Min kæreste tåler ikke varme tomater, hverken dåse eller friske - hvad kan jeg erstatte tomer med i diverse dejlige middagsretter ??? Håber virkelig der kommer nogle gode råd ????
Madensverden.dk skriver
Hej Pia
Det var da trist, men prøv blot at undlade tomaterne uden at tilsætte andet. Jeg er sikker på, at det stadig bliver en god gryderet.
De bedste hilsner
Holger
Madensverden.dk
Betina Møller skriver
Tænker at der ikke bliver særligt meget sauce med kun 2 dl fond?
Madensverden.dk skriver
Hej Betina
Det lyder måske ikke at så meget, men der plejer at være rigeligt med sovs 🙂
Og den er god.
Bedste hilsner
Holger
Madensverden.dk
Elsebeth skriver
Prøvede retten igår og hold nu op hvor var det godt-kødet helt mørt og så med den der vidunderlige sovs - opskriften er gemt og vil blive taget frem mange gange fremover - tak for den
Madensverden.dk skriver
Hej Elsebeth
Mange tak for tilbagemeldingen - og de rosende ord.
Jeg synes også det er en af de allerbedste gryderetter - og den kan spises både sommer og vinter 🙂
Med de bedste hilsner
Holger
Madensverden.dk
Jenny skriver
Hej Holger. Tak for rigtig mange fantastiske opskrifter, som jeg får rigtig meget go' inspiration fra.
Når du - f.eks. i denne opskrift - angiver 2 dl kalvefond - hvilken slags fond er det så?
Jeg køber fond i små flasker med 180 ml koncentreret flydende indhold og det er vel næppe den slags, jeg skal bruge 2 dl af?
Venlig hilsen Jenny
Madensverden.dk skriver
Hej Jenny - og mange tak. Det er jeg meget glad for at høre.
Nej, det betyder, at du tager 2 deciliter vand og cirka en spiseskefuld af den flydende fond. Så har du en god og nogenlunde kraftig fond, der giver masser af smag.
Så mængden er altid "færdigblandet" fond eller bouillon.
Håber det giver mening 🙂
De bedste hilsner
Holger
Madensverden.dk
Anna Marie Vestergaard skriver
Hejsa.
Hvad kan jeg bruge istedet for blegselleri????
Hilsner fra Anna Marie
Madensverden.dk skriver
Hej Anna Marie
Jeg ville blot erstatte det med gulerødder - eller mere peberfrugt. Det bliver stadig en super lækker gryde. God fornøjelse.
De bedste hilsner
Holger
Madensverden.dk
Britt skriver
Hej hvad kan jeg bruge i stedet for timian ?
Guffeliguf.dk skriver
Hej Britt
Rosmarin er også fremragende 🙂
Bedste hilsner
Holger
Guffeliguf.dk