Spidskål i fløde: Spidskål er da noget af det allerbedste, og her er opskriften på en lækker og velsmagende flødestuvet spidskål.
En skøn spidskål i fløde opskrift, der er meget nem at lave, men som stadig er tro mod den sarte smag af spidskål.
Spidskålen strimles fint og cremer ind med lidt madlavningsfløde og en smule mælk.
Er du ikke så fedtforskrækket, kan du også lave den med en rigtig piskefløde.
Opskriften er til fire personer.
Ingredienser til spidskål i fløde
1 bundt forårsløg
1 spidskål - gerne økologisk
2,5 deciliter madlavningsfløde
En sjat mælk
Salt og friskkværnet peber
En god klat smør
Fremgangsmåde
- Forårsløg klargøres ved at skære toppen af og fjerne bundstykket. Vask dem grundigt, og snit dem derefter i tynde skiver på cirka en halv centimeter.
- Smelt smørret i en gryde ved middel varme, og sautér forårsløgene i cirka tre minutter.
- Fjern de yderste blade på spidskålen, og snit den i tynde skiver. Undgå at få stokken med, da den er for træg at spise.
- Kom den snittede spidskål op i gryden, og lad den sautere med i cirka fem minutter, så den bliver mør. Rør rundt undervejs.
- Så kommes madlavningsfløden ved sammen med en lille sjat mælk. Du kan også anvende en almindelig piskefløde, som så cremes ind nogle minutter yderligere.
- Smag til med salt og friskkværnet peber, og lad det simre et par minutter, hvor fløden samler sig om kålen.
Spidskål i fløde serveres straks, og den passer blandt andet perfekt til stegt medisterpølse eller slagterens hjemmelavede frikadeller.
Se også mine opskrifter på:
Din vurdering
-
Spidskål i fløde
Stem her
( stemmer)
Mette Jensen
Kære Holger😊jeg er meget glad for dine opskrifter som er så lette at forstå. Tusind tak for mange gode måltider.
Mange hilsner
Mette Jensen
Holger Rørby Madsen
Hej Mette
Tusind tak - det er jeg meget glad for at høre.
Alt det bedste til dig
Holger
Henning
Kære Holger!
Tak for endnu en god opskrift.
Prøv lige at riv lidt muskatnød i. Det løfter spidskålen yderligere.
Aase skov
Hejsa jeg syntes det er lækkert med spids kål
Grete Lund Hansen
Tak for gode opskrifter 🙂 Jeg har tidligere gemt opskrifterne via et PDF link, nederst på siden, men kan ikke få øje på det mere, kan i hjælpe?
Vh
Grete