Madens Verden

Søg
  • Login
    • Login
    • Bliv medlem
    • Selvbetjening
    • Log ud
  • Konto
    • Favoritliste
    • Selvbetjening
    • Log ud
logo til madens verden
  • Opskrifter
    • Aftensmad
    • Brød
    • Kager
    • Airfryer
    • Æggeretter
    • Tilbehør
    • Dessert
  • Populære
  • Inspiration
  • Madplaner
  • Råvareguide
  • Viden om mad
  • Shop
  • PLUS
Madens Verden › Viden om mad › Er æg sundt? Her er sandt og falsk om æg og sundhed

Er æg sundt? Her er sandt og falsk om æg og sundhed

Ill. til indlæg: er æg sundt
Del gerne:
9
SHARES
FacebookMessenger9PinterestEmailSMS

Er æg sundt, eller får vi forhøjet kolesteroltal af at spise dem? Må man spise flere end et om dagen? Hvad indeholder de? Få svar på det og meget mere.

Er æg sundt, eller skal vi passe på, hvor mange æg vi spiser? Der er ikke noget at sige til, at man kan komme i tvivl, da der er mange teorier om æg.

I gennemsnit spiser vi danskere 3,8 æg om ugen, viser en markedsanalyse, som Landbrug og Fødevarer lavede i februar 2020.

Tilbage i 70'erne og 80'erne blev vi frarådet at indtage for mange æg, da de indeholder kolesterol.

Men hvad er for mange? Og hvad betyder indholdet af kolesterol i det hele taget? Det kan du læse mere om her.

Æg forhøjer vores kolesteroltal

Falsk: Æg har et højt indhold af kolesterol. I 100 gram æg (ca. halvandet æg) er der 423 milligram kolesterol.

Til sammenligning indeholder 100 gram ost 0,85 milligram og 100 gram mælk 0,10 milligram.

Forskning viser dog, at det er ikke fødevarens indhold af kolesterol, der spiller den største rolle for vores helbred. Derimod er det primært vores samlede indtag af mættet fedt, der påvirker kolesteroltallet.

Overholder vi de officielle kostråd, kan et raskt menneske uden problemer spise æg og eks. en gammeldags æggekage.

Man skal max. spise et æg pr dag

Sandt: Fødevarestyrelsen anbefaler, at vi kun spiser et æg om dagen - det vil sige syv ugentligt.

Det er dels begrundet i, at æggeblommen har et højt fedtindhold, dels ud fra et forsigtighedsprincip, da nogle kan tåle langt flere æg om ugen, og andre færre. Herunder eks. i en omelet.

Mennesker med forhøjet kolesterol frarådes at spise mere end tre-fire æg om ugen. Type 2-diabetikere skal også holde igen med æg-spisning.

Video: Sådan laver du blødkogt æg:

Det er sundt at spise æg

Sandt: Er det sundt at spise æg? Det korte svar er ja. Æg har hele pakken: Vitaminer, proteiner, mineraler og aminosyrer. Alt det der skal til for at skabe en kylling og meget af det, vi mennesker har brug for i vores kost.

Et æg på 52 gram dækker ca. 12 procent af en voksen mands daglige proteinbehov samt en del af en voksens vitamin- og mineralbehov.

For eksempel kan et æg dække 87 procent af en voksens behov for B12-vitaminer.

Men som tidligere beskrevet er der visse grupper, hvor det ikke er sundt at spise for mange æg, blandt andet type 2-diabetikere og folk, der har forhøjet kolesteroltal, eller som skal sænke deres kolesteroltal.

Hviden er sundere end blommen

Falsk: Det er korrekt at æggehviden næsten ikke indeholder fedt, men det er i blommen, at de fleste mineraler og vitaminer sidder, for eksempel det vigtige D-Vitamin.

Der er også dobbelt så mange proteiner i blommen som i hviden.

Rå æg er skadelige

Falsk og sandt: Køber man danske æg, er risikoen for salmonella minimal. Det er så godt som udryddet i Danmark. Så vi kan roligt spise et blødkogt æg til morgenmad eller en rå æggeblomme på tataren.

Det frarådes heller ikke længere at bruge rå æg i desserter, men de der vil være 100 procent sikre på at undgå salmonellabakterier, kan bruge pasteuriserede æg i stedet for rå.

Hvis du vil være sikker på at købe danske æg, skal du købe æg med et rødt våbenskjold på æggebakken. Udover det vil æggene have et stempel med en række tal og bogstaverne DK på.

Brune æg er sundere end hvide

Falsk. Når vi køber en bakke æg i en butik, ved vi ikke, om æggene er brune eller hvide, når vi åbner bakken.

Æg kan have forskellige farver, men typisk er det de hvide og brune, som vi kan købe herhjemme.

Farven afhænger ikke af vitamin-, protein- eller mineralindhold men af noget ganske andet: Hønens øreflipper.

Ifølge Danæg lægger høns med hvide øreflipper hvide æg og høns med røde øreflipper lægger brune æg.

Så næste gang du spiser et æg, kender du altså farven på den pågældende hønes øreflipper. 

Kilder: Danskeæg.dk, Fødevareministeriet, DTU Fødevareinstituttet, Altomkost.dk.

Om Karen
Karen Seneca
Karen Seneca

Karen er journalist, forfatter og rejseblogger. Og så er hun en ægte madnørd, som elsker at eksperimentere i køkkenet.
  • Ingen reklamer og annoncer
  • Gratis app uden annoncer
  • Mulighed for populært nyhedsbrev
  • 5% rabat på Madens Verdens kogebøger
  • Adgang til den populære favoritliste
  • Adgang til at printe opskrifter
  • Bemærk: Ingen bindingsperiode
Køb adgang 295,-
(Pris er for medlemskab i et HELT år)

Kommentarer

    Del dine ideer og tanker med os andre her: Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Påkrævede felter er markeret *

  1. Anton skriver

    januar 03, 2025 at 7:16 pm

    De fleste danskere spiser for lidt grønt ift. anbefalingerne, og såvel kolesterol og mættet fedt i fødevarer hæver kolesterol-niveaut i blodet. De arter vi nedstammer fra levede da også hovedsageligt plantebaseret.

    Svar
  2. Ole skriver

    september 09, 2024 at 7:17 pm

    "Farven afhænger ikke af vitamin-, protein- eller mineralindhold men af noget ganske andet: Hønens øreflipper. "

    FALSK, det er en tilfældighed, i de FLESTE tilfælde, er det bare et sammentræf, men det er faktisk pga en genetisk forskel som sker i æggelederen 🙂

    Svar
  3. Ole skriver

    september 09, 2024 at 7:12 pm

    Mættet fedt er heller ikke grunden til forhøjet Kolesterol, det er de simple Kulhydrater! Vi er simpelthen bare ikke skabt til at spise ting fra plante riget, og nej, heller ikke Grøntsager, desværre, men det er realiteten!

    Svar
    • nicolai sthur skriver

      september 12, 2025 at 4:54 pm

      Ha ha sikke noget pis sige. Intet sandt i. Sig kun sing er sandt fakta baseret og noget du ved

      Svar
  4. Elisabeth skriver

    maj 13, 2021 at 10:15 pm

    Det var en god artikel! Og sjov fakta med øreflipperne! -Gad vide hvilken farve grønlæggere så har!?!

    Svar

Mere inspiration

  • Retsina
    Retsina (en 2000-årig græsk specialitet)
  • Icewine
    Eiswein eller Icewine (unik vin lavet af frosne druer)
  • Billede af selleritoppe.
    Hvad kan man bruge selleritoppe til?
  • Billede af chokoladekage med revner.
    Derfor revner din chokoladekage

Anmeldelser af Madens Verden

Rigtig mange brugere er meget glade for Madens Verden, og vi sætter også pris på at høre, hvad du synes. Skriv gerne, hvad du bruger Madens Verden til - og hvorfor du er så glad for siden. På forhånd tak.

Footer

Om Madens Verden

Madens Verden udgives af Moderne Medier ApS, der ejes af Holger Rørby Madsen.

Moderne Medier ApS
A.P. Møllers Allé 43B
2791 Dragør
CVR: 42394157

Kontakt

Mail: hej@madensverden.dk

Læs mere om Madens Verden her

Redaktion

Holger Rørby Madsen, ejer og ansvh.
Katrine Rørby Madsen, redaktionschef
Jan Sørensen, vinkender

Madens Verden PLUS

Bliv medlem nu. Undgå reklamer, når du bruger opskrifterne, og få din egen favoritliste. Samtidig støtter du op om den fortsatte udvikling af Madens Verden. Tak.

Rettigheder

Kopiering fra Madens Verden må kun finde sted på institutioner eller virksomheder, der har indgået aftale med Copydan Tekst & Node. Du må altid gerne linke til indhold på Madens Verden.

Cookie indstillinger Cookie & Privatlivspolitik

Copyright: Madens Verden!

Slip for reklamer - bliv støttemedlem af Madens Verden

madens verden logo opskrifter på god mad

Du slipper for reklamer, kan gemme og printe opskrifter og modtage vort populære nyhedsbrev. Du går ikke glip af funktioner på Madens Verden.

OBS: Vi har ingen bindingsperiode! Og vi elsker vores PLUS-medlemmer.

Bliv medlem her for kun 295 kr. for et HELT år
Du kan også fortsætte gratis med annoncer.