Madens Verden

Søg
  • Login
    • Login
    • Bliv medlem
    • Selvbetjening
    • Log ud
  • Konto
    • Favoritliste
    • Selvbetjening
    • Log ud
logo til madens verden
  • Opskrifter
  • Aftensmad
  • Kager
  • Brød
  • Airfryer
  • Populære
  • Inspiration
  • Madplaner
  • Bliv medlem
  • Søg
Forside › Opskrifter › Brød › Pølsebrød

Pølsebrød

hjemmebagte pølsebrød [novashare_inline_content] Brød
De hjemmelavede pølsebrød er både lette, luftige og fyldige på samme tid, og meget bedre end de færdigkøbte brød. Foto: Holger Rørby Madsen, Madensverden.dk.
Opdateret: 18. februar 2026 Udgivet: 31. marts 2021
Holger Rørby MadsenHolger Rørby Madsen
4.8 fra 44 stemmer
Gå til opskrift

Hjemmelavede pølsebrød er bløde, let sødlige og formet, så de passer til en klassisk hotdog med pølse og tilbehør.

Dejen laves med mælk, æg og neutral olie og æltes grundigt, inden brødene formes og efterhæver med lidt damp i ovnen.

Opskriften giver 18 pølsebrød, som også kan fryses.

hjemmebagte pølsebrød

Pølsebrød

Din mening tæller

Giv 1-5 stjerner ved at klikke på dem

4.8 fra 44 stemmer
Vis favoritter
Print opskriften
Gem opskriften
Print opskriften
Kræver medlemskab - læs mere
holger rørby madsen madens verdenHolger Rørby Madsen
Forb. tid: 15 minutter min
Tilb. tid: 20 minutter min
Hævetid: 1 time t 30 minutter min
Samlet tid: 2 timer t 5 minutter min
Pølsebrød er meget nemme at bage selv, og her får du min opskrift på både nemme og luftige brød, der er perfekte til en hjemmelavet hotdog.
Antal: 18 stk.

Ingredienser

  • 450 g hvedemel
  • 1 tsk salt
  • 50 g sukker
  • 10 g bageenzymer (kan undlades)
  • 25 g gær
  • 250 g mælk (100 g svarer til 1 dl, lun)
  • 1 æg
  • 50 g olie (smagsneutral)

Fremgangsmåde
 

  1. Vej 450 g hvedemel af i skålen til din røremaskine sammen med 1 tsk salt, 50 g sukker og 10 g bageenzymer. Du kan udelade bageenzymer, og stadig få lækre pølsebrød.
  2. I en anden skål røres 25 g gær ud i 250 g mælk (lun) og derefter røres 1 æg i sammen med 50 g olie (smagsneutral).
  3. Det kan være rapsolie, majsolie eller en vindruekerneolie. Olivenolie eller solsikkeolie er ikke god her!
  4. Kom væsken ned til melblandingen, og ælt nu din pølsebrødsdej ved middel hastighed i ca. 10 minutter med påmonteret dejkrog.
  5. Tag dejen ud på køkkenbordet, og virk den op. I dette link kan du se hvordan du virker en dej op.
  6. Læg dejen tilbage i skålen, og lad den nu hæve i 45 minutter. Læg et stykke husholdningsfilm over for at holde på fugten i dejen, og dernæst et viskestykke.
  7. Beklæd en bageplade med bagepapir.
  8. Virk dejen op igen, og del den i 18 lige store stykker. Vej gerne dejen af, og hvert pølsebrød skal veje ca. 45 gram.
  9. Tril dejstykkerne til boller, og rul dem aflange. Lægges på bagepladen i tre rækker med seks i hver. Pølsebrødene hæver en del op og det e meningen.
  10. Stil pladen med pølsebrødene ind på næstøverste rille. Tænd lyset i ovnen. Stil en lille gryde med lidt kogende vand (ca. 1 deciliter) ind på risten på nederste rille, og luk lågen.
  11. Lad pølsebrødene efterhæve i ovnen i ca. 45 minutter.
  12. Tag gryden med vand ud, og sæt bagepladen med dine pølsebrød ned på næstnederste rille.
  13. Luk lågen og skru ovnen op på 200 grader almindelig over- og undervarme (ikke varmluft), og bag pølsebrødene i ca. 20-25 minutter. Bagetiden afhænger af hvor hurtig og meget din ovn varmer, men tæller fra du tænder ovnen.
  14. Tag pølsebrødene ud, når de er let gyldne og gennembagte. Lad dem køle af på en rist.

Næringsindhold

Kalorier138kcalKulhydrater23gProtein3gFedt4gMættet fedt1gKostfibre1gSukker4gSalt0.3g
Kræver medlemskab
Køb adgang 295,- pr. år Se alle fordele ved medlemskab
Er du allerede medlem?
Log ind her

Vil du have de bedste opskrifter på mail?

Få Madens Verdens nyhedsbrev med opskrifter og inspiration til din madlavning.

Kom med din mening

Dej og hævning

Grundig æltning er med til at give en elastisk dej, der kan holde på luften under hævningen. Med røremaskine skal dejen æltes i cirka 10 minutter. Ælter du i hånden, skal du regne med lidt længere tid.

Mælken bør være lun, så gæren kommer godt i gang. Bruger du kold mælk, kan dejen stadig hæve, men den skal normalt have længere tid.

Bageenzymerne kan udelades. De kan bidrage til en blødere krumme og længere holdbarhed, men opskriften fungerer også uden.

Sådan formes pølsebrødene

Brug gerne en køkkenvægt, så alle dejstykker bliver omtrent lige store. Ens brød hæver og bager mere jævnt.

Tril først dejstykkerne runde, så overfladen spændes let op. Rul dem derefter aflange uden at trykke al luften ud af dejen.

Pølsebrødene må gerne vokse let sammen under efterhævningen og bagningen. Det giver bløde sider, når brødene efterfølgende skilles ad.

Efterhævning med damp

Det kogende vand skaber et lunt og fugtigt miljø i den kolde ovn. Det modvirker, at overfladen tørrer ud, mens brødene efterhæver.

Ovnlyset afgiver ofte lidt varme, men ovnen skal ikke tændes endnu. Brødene er klar til bagning, når de er tydeligt hævede og virker lette, hvis du forsigtigt rører ved dem.

Bagning fra kold ovn

Denne opskrift benytter en særlig metode, hvor brødene efterhæver i ovnen, og bagningen begynder uden forvarmning.

Husk at fjerne vandet, inden ovnen tændes. Bagetiden på cirka 20-25 minutter regnes fra det tidspunkt, hvor ovnen indstilles på 200 grader.

Ovne varmer forskelligt. Hold derfor øje med brødenes farve, og tag dem ud, når de er let gyldne. For lang bagetid kan give en tør og fast skorpe.

Servering

Flæk pølsebrødene fra toppen uden at skære dem helt igennem. Lun dem eventuelt kort i ovnen eller på grillen lige før servering.

Brødene kan fyldes med en ristet eller kogt pølse og klassisk tilbehør som ketchup, sennep, remoulade, rå løg, ristede løg og agurkesalat.

Pølsebrød og hotdogbrød er i praksis to betegnelser for det samme aflange brød.

Opbevaring og frysning

Lad brødene køle helt af, og opbevar dem derefter i en lukket pose eller beholder. Pak dem ind, mens de stadig er friske, så de ikke tørrer ud.

Pølsebrødene er velegnede til frysning. Frys dem gerne samme dag, som de er bagt, og tag det ønskede antal op efter behov.

De optøede brød kan lunes kort i ovnen, på grillen eller i en airfryer.

Flere opskrifter til hotdogs og madpakken

Brug brødene til en klassisk ristet hotdog, eller prøv de mere grove fuldkorns-pølsebrød. Du kan også bage franske hotdogbrød eller lave pølsehorn med blød dej.

Ofte stillede spørgsmål

Hvor længe skal pølsebrød hæve?

Dejen hæver først i 45 minutter. Efter formningen skal brødene efterhæve i cirka 45 minutter eller til de er tydeligt luftige.

Skal mælken være lun?

Lun mælk giver en mere sikker og jævn hævning. Den må ikke være varm, da for høj temperatur kan skade gæren.

Kan bageenzymer udelades?

Ja. Pølsebrødene kan sagtens bages uden bageenzymer, selv om holdbarhed og konsistens kan blive en smule anderledes.

Kan dejen æltes uden røremaskine?

Ja. Ælt dejen grundigt i hånden, indtil den er glat, elastisk og kun let klistret.

Hvorfor bliver pølsebrødene tørre?

Det skyldes ofte for meget mel eller for lang bagetid. Hold dejen blød, og tag brødene ud, så snart de er let gyldne og gennembagte.

Hvordan bager jeg dobbelt portion?

Det er mest sikkert at bage én plade ad gangen. Forskyd gerne de to portioner lidt, eller stil den anden plade køligere, når brødene er hævet, så de ikke overhæver, mens den første plade bager.

Kan pølsebrød fryses?

Ja. Afkøl brødene helt, og frys dem i en tætsluttende pose. De kan lunes kort efter optøning.

Om Holger
holger rørby madsen madens verden
Holger Rørby Madsen

Jeg hedder Holger, og er manden bag Madens Verden. Jeg tror alle kan lave god mad med almindelige ingredienser - også på kort tid. Det handler om gode opskrifter, der er skrevet så alle kan forstå dem. Det får du her på Madens Verden.

Madens Verden PLUS

  • Ingen reklamer og annoncer
  • Gratis app uden annoncer
  • Adgang til populær favoritliste
  • Adgang til at printe opskrifter
  • Bemærk: Ingen bindingsperiode

Bliv en del af fællesskabet på Madens Verden.

Få adgang her

Kommentarer

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Påkrævede felter er markeret *

  1. Hanne Juul skriver

    august 09, 2026 at 12:55 pm

    Hvordan håndterer man efterhævning og bagning når man bage dobbeltportion ?Begge plader skal vel efterhæve med kogende vand i den kolde ovn - men hvad gør man så ved den ene bageplade mens den anden bager? Kan man i stedet bage begge på en gang og så bage med varmluft?

    Tak for fantastisk opskrift! Har bagt den flere gangen - altid et hit!

    Besvar
  2. Karina skriver

    juli 03, 2026 at 8:30 pm

    Jeg lunede mælken 😊
    og fulgte opskriften, men supplerede med 1/3 pølse og fik 18 fantastiske pølsehorn.
    Fantastisk opskrift. Tak

    Besvar
  3. Per Burgwald skriver

    februar 03, 2026 at 6:56 pm

    Mine brød hævede ikke nok (langt fra).
    Er det ikke en fejl at dejen med den kolde mælk ikke skal hæve længere?

    Besvar
  4. Sif Sofia Reimer Lie skriver

    januar 29, 2026 at 8:32 am

    Hej Holger. Tak for altid gode opskrifter.
    Jeg har ikke noget sukker. Kan jeg bruge honning i stedet? Og i så fald hvor meget skal jeg ca bruge?
    Kh

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      januar 29, 2026 at 8:42 am

      Hej Sif
      Mange tak for de pæne ord. Ja, det kan du godt, selvom det selvfølgelig ændrer en smule på sammensætningen. Jeg ville bruge et par spiseskefulde.
      God bagelyst.
      KH Holger

      Besvar
  5. Anna Sigurjonsdottir skriver

    marts 01, 2025 at 2:57 pm

    Sikke lækkre pølsebrød jeg fik lavet! Tak for en super opskrift. Jeg brugte mel fra vores lokale Skærtoft mølle. Og i stedet for bage ensymer tilsatte jeg lidt citronsaft ( et tip fra mølleren)

    Besvar
  6. Janni skriver

    november 12, 2024 at 10:53 pm

    Skal mælken ikke lunes inden gæren røres i? Har ofte hørt at gær ikke kan hæve hvis den ikke røres ud i lunken væske?

    Besvar
  7. Wandunia Pontoppidan skriver

    september 21, 2024 at 2:59 pm

    Havde 10g gær til overs fra en anden dej, og lavede en 1/2 portion.
    Rørte dejen sammen i skål med plastdejskraber (en fast én uden skaft) og æltede 5 min på bord - igen med dejskraberen med lidt ekstra mel, da den var meget våd. Dejen hævede flot - både i skålen og i ovnen med lys på og dampende vand.
    De blev superlækre - luftige og bløde. Tak for god opskrift 👍

    Besvar
  8. Ulla Østergaard skriver

    september 07, 2024 at 12:29 am

    5 stars
    De bedste pølsebrød og bare nemme at lave, tak

    Besvar
  9. Alan Aaby skriver

    juni 22, 2024 at 6:32 pm

    Hej Holger. Jeg har prøvet at lave dine pølsebrød, men jeg syntes godt dejen er meget fugtigt når man lige skal have den ud på bordet, den hænger fast i alle 10 fingre. Hvad gør jeg forkert ?, jeg følger din opskrift til punkt og prikke.

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      juni 23, 2024 at 6:23 am

      Hej Alan
      Der kan være forskel på meltyperne, så der skal tilsættes lidt mere mere mel. Du kan også lige fugte hænderne under den kolde hane, det hjælper gså når dejen klistrer lidt.
      Alt det bedste
      Holger

      Besvar
  10. Ruth skriver

    april 19, 2024 at 10:37 am

    Kan man hæve flütes på samme måde med damp? Kan ikke rigtig finde opskrifter på det, kun at man har damp i ovnen under bagning også.

    Besvar
  11. Tobias skriver

    juli 07, 2023 at 4:17 pm

    Hej Holger skal der smør i? Det står ikke i opskriften?

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      juli 07, 2023 at 10:18 pm

      Hej Tobias
      Nej, de er uden smør. I stedet bages de med lidt olie 🙂
      God bagelyst.
      Alt det bedste
      Holger

      Besvar
      • Mette skriver

        maj 25, 2024 at 2:27 pm

        5 stars
        Jeg havde ingen smagsneutral olie og brugte i stedet smør og de var også ualmindeligt lækre!

  12. Sara skriver

    maj 04, 2023 at 9:48 pm

    Fantastisk - troede ikke det var muligt at lave så bløde og luftige brød 🤗 synes jeg skulle bruge mere mel end der stod i opskriften!

    Besvar
  13. Tom skriver

    januar 16, 2023 at 5:23 pm

    Sikkert lækre. Men at kalde dem nemme er at stramme den. To x virk. Hævning i ovn med gryde. Film. Nej. Det er måske ikke mega svært, men nemt i bagning er bland, ælt, hæv, form, hæv, bag. 🙂

    Besvar
  14. Helle Fly skriver

    september 04, 2022 at 5:12 pm

    Hej. Kan de fryses. Hilsen Helle

    Besvar
  15. Karen Winther skriver

    juni 27, 2022 at 4:25 pm

    Hold da op! Det blev de skønneste pølsebrød både hvad angår smag og udseende 🤗

    Besvar
  16. Sara skriver

    maj 25, 2022 at 10:12 am

    Hei! Kan jeg lage brødene en dag inden de skal spises, og oppbevare dem i en tæt pose i ca et døgn?

    Besvar
    • Ma skriver

      juni 18, 2022 at 4:40 pm

      Ja

      Besvar
  17. Lise Baltzer skriver

    marts 31, 2021 at 9:24 pm

    Tænker, at 250 dl mælk er lige i overkanten til 18 pølsebrød🥴

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      marts 31, 2021 at 9:46 pm

      Hej Lise
      Det bliver i hvet fald en tynd dej 🙂
      Tak fordi du er vågen, og det er nu rettet til.
      Det er naturligvis 250 gram mælk til denne portion pølsebrød.
      Alt det bedste
      Holger

      Besvar
      • Lise Baltzer skriver

        marts 31, 2021 at 10:01 pm

        👍😀

  18. tina skriver

    august 21, 2020 at 7:07 am

    jeg jeg tænkt mig at prøve at bage pølsebrødene. så jeg har lige et par spørsmål
    1 kan de fryses?
    2 Må smørret smeltes? Jeg har ingen røremaskine, og det bliver nok svært at rører smørret i kun med hånden.

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      august 21, 2020 at 10:38 am

      Hej Tina
      Du kan sagtens fryse pølsebrødene 🙂
      Du kan godt smelte smørret - eller lad det blive helt blødt - så kan du godt røre det i med en grydeske.
      Rigtig god bagefornøjelse
      BH Holger

      Besvar
      • Sanne skriver

        maj 26, 2022 at 11:21 am

        Men jeg kan ikke se smør i opskriften?

Anmeldelser af Madens Verden

Rigtig mange brugere er meget glade for Madens Verden, og vi sætter også pris på at høre, hvad du synes. Skriv gerne, hvad du bruger Madens Verden til - og hvorfor du er så glad for siden. På forhånd tak.

Footer

Vil du have de bedste opskrifter på mail?

Få Madens Verdens nyhedsbrev med opskrifter og inspiration til din madlavning.

Om Madens Verden

Madens Verden udgives af Moderne Medier ApS, der ejes af Holger Rørby Madsen.

Moderne Medier ApS
A.P. Møllers Allé 43B
2791 Dragør
CVR: 42394157

Kontakt

Mail: hej@madensverden.dk

Læs mere om Madens Verden her

Redaktion

Holger Rørby Madsen, ejer og ansvh.
Katrine Rørby Madsen, redaktionschef
Jan Sørensen, vinkender

Sådan tester vi opskrifter

Madens Verden PLUS

Bliv medlem nu. Undgå reklamer, når du bruger opskrifterne, og få din egen favoritliste. Samtidig støtter du op om den fortsatte udvikling af Madens Verden. Tak.

Rettigheder

Kopiering fra Madens Verden må kun finde sted på institutioner eller virksomheder, der har indgået aftale med Copydan Tekst & Node. Du må altid gerne linke til indhold på Madens Verden.

Cookie indstillinger Cookie & Privatlivspolitik

Copyright: Madens Verden!

Din mening

Your vote:




Har du også en kommentar?

A rating is required
A name is required
An email is required