Madens Verden

Søg
  • Login
    • Login
    • Bliv medlem
    • Selvbetjening
    • Log ud
  • Konto
    • Favoritliste
    • Selvbetjening
    • Log ud
logo til madens verden
  • Opskriftsindeks
  • Aftensmad
  • Kager
  • Brød
  • Airfryer
  • Populære
  • Inspiration
  • Madplaner
  • Bliv medlem
Forside › Opskriftsindeks › Aftensmad › Hvidløgsgryde

Hvidløgsgryde med mange hvidløg, kylling og bønner

Billede med hvidløgsgryde. [novashare_inline_content] Aftensmad
Sund og lækker hvidløgsgryde, der laves med masser af hvidløg, kylling, gulerødder og hvide bønner. Foto: Holger Rørby Madsen, Madensverden,.dk.
Opdateret: 2. maj 2025 Udgivet: 2. maj 2025
holger rørby madsen madens verdenHolger Rørby Madsen
5 fra 1 stemme
Gå til opskrift
Indholdsfortegnelse
  • Hvidløgsgryde
  • Opskrift på hvidløgsgryde
  • Servering
  • Kommentarer
Billede med hvidløgsgryde.

Hvidløgsgryde

Din mening tæller

Giv 1-5 stjerner ved at klikke på dem

5 fra 1 stemme
Vis favoritter
Print opskriften
Gem opskriften
Print opskriften
Kræver medlemskab - læs mere
holger rørby madsen madens verdenHolger Rørby Madsen
Forb. tid: 10 minutter min
Tilb. tid: 20 minutter min
Samlet tid: 30 minutter min
Få min opskrift på hvidløgsgryde. En nem og lækker gryderet med masser af hvidløg, kylling, gulerødder og hvide bønner, der er klar på 30 min.
Antal: 4 personer
Ret: Aftensmad
Køkken: Dansk

Ingredienser

  • 450 g kyllingebryst (i mindre tern)
  • 2 spsk rapsolie
  • 8 fed hvidløg (i tynde skiver)
  • 1 løg (finthakket)
  • 200 g gulerødder (i små tern)
  • 150 g squash (i små tern)
  • 1 dåse butterbeans (drænet, ca. 240 g)
  • 3 dl vand
  • 1 bouillonterning (hønsebouillon)
  • 1 spsk rosmarin (frisk, hakket - eller 1 tsk tørret)
  • 2 dl madlavningsfløde
  • 1 spsk majsstivelse (udrørt i lidt koldt vand)
  • 1 citron
  • salt og friskkværnet peber
Spis sundere - uden besvær
Få inspiration til nemme, sunde retter, der passer ind i en travl hverdag.
Bliv medlem her

Fremgangsmåde
 

  1. Skær kyllingefileterne ud i mindre tern, og brun dem i lidt rapsolie i varm sauterpande eller gryde.
  2. Tilsæt hvidløg og løg og lad det stege med et minuts tid uden at tage farve.
  3. Kom gulerødder ved sammen med squash, bønner, vand, bouillonterning og rosmarin.
  4. Læg låg på, skru ned for varmen og lad retten simre i ca. 15 minutter, så kylling og gulerødder er møre.
  5. Fjern låget, tilsæt madlavningsfløde og jævn til ønsket konsistens med lidt majsstivelse, der er udrørt i en smule koldt vand.
  6. Smag hvidløgsgryden til med salt, friskkværnet peber og friskpresset citronsaft. Ekstra tip: Du kan også smage til med lidt sennep.

Dine noter

Klik her for at tilføje dine egne noter.

Næringsindhold

Kalorier371kcalKulhydrater30gProtein35gFedt13gMættet fedt2gFlerumættet fedt6gEnkelumættet fedt2gTransfedt0.01gKolesterol86mgNatrium961mgKalium1207mgKostfibre8gSukker9gVitamin A8569IUVitamin C30mgCalcium134mgJern3mg
Kræver medlemskab
Køb adgang 295,- pr. år Se alle fordele ved medlemskab
Er du allerede medlem?
Log ind her

Vil du have de bedste opskrifter på mail?

Få Madens Verdens nyhedsbrev med opskrifter og inspiration til din madlavning.

Gør Madens Verden til din foretrukne opskriftssideFå nemmere adgang til vores opskrifter, når du søger på Google. Klik her for at vælge Madens Verden som din foretrukne kilde.
Kom med din mening

Opskrift på hvidløgsgryde

Hvidløgsgryde er en skøn ret til dig, der elsker hvidløg. For dem er der en del af i denne gryderet.

Jeg har anvendt 8 fed hvidløg, der pilles og skæres i skiver. Men er du fuldstændig vild med hvidløg, så kan du sagtens komme lidt flere i.

Det er en nem og hurtig middagsret, der også laves med kylling, gulerødder, squash og hvide bønner. De hvide bønner købes på dåse, drænes og skylles i en sigte og derefter er de klar. De kaldes også for limabønner.

Retten er meget mættende, og derfor behøver du ikke yderligere tilbehør. Men den kan sagtens serveres sammen med eks. blomkålsris og dampede grøntsager. God fornøjelse.

Se også disse opskrifter:

  • Spidskålsgryde
  • Mørbradgryde
  • Broccoligryde
  • Forårsgryde
  • Kyllingeret med hvide bønner og blomkål

Servering

Hvidløgsgryden serveres straks, hvor den kan pyntes med lidt hakket persille.

Yderligere tilbehør er som sagt ikke nødvendigt, men et stykke hjemmebagt grydebrød passer godt til. Velbekomme.

Om Holger
holger rørby madsen madens verden
Holger Rørby Madsen

Jeg hedder Holger, og er manden bag Madens Verden. Jeg tror alle kan lave god mad med almindelige ingredienser - også på kort tid. Det handler om gode opskrifter, der er skrevet så alle kan forstå dem. Det får du her på Madens Verden.
  • Ingen reklamer og annoncer
  • Gratis app uden annoncer
  • Adgang til populær favoritliste
  • Adgang til at printe opskrifter
  • Bemærk: Ingen bindingsperiode
Køb adgang her
(295 kr. for et HELT år)

Kommentarer

    Kommentarer Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Påkrævede felter er markeret *

  1. Inge Dixon skriver

    maj 19, 2025 at 12:05 pm

    Hej. Tak for alle de gode opskrifter og vejledninger . For nogle uger siden kom der nogle middagsretter med 500 kalorier. Det blev jeg glad for, men nu kan jeg ikke finde dem. Jeg håber der kommer flere af dem. Jeg er forholdsvis ny kunde. Mange hilsner Inge 😀

    Svar
  2. Holger Rørby Madsen skriver

    maj 02, 2025 at 8:51 am

    Tak fordi du bruger opskriften - og jeg bliver glad for at høre din mening om den her.

    Svar

Anmeldelser af Madens Verden

Rigtig mange brugere er meget glade for Madens Verden, og vi sætter også pris på at høre, hvad du synes. Skriv gerne, hvad du bruger Madens Verden til - og hvorfor du er så glad for siden. På forhånd tak.

Ugens madplan uge 34

Ny madplan

Uge34
MTOTFLS

Ugens aktuelle madplan

Ugens madplan uge 34

Ugens madplan byder på skøn sensommermad med årstidens grøntsager. Du får lækker aftensmad hver dag med madplanen for uge 34 her.

✓ 7 retter✓ Varieret aftensmad✓ Gratis

Se ugens madplan →

Footer

Vil du have de bedste opskrifter på mail?

Få Madens Verdens nyhedsbrev med opskrifter og inspiration til din madlavning.

Om Madens Verden

Madens Verden udgives af Moderne Medier ApS, der ejes af Holger Rørby Madsen.

Moderne Medier ApS
A.P. Møllers Allé 43B
2791 Dragør
CVR: 42394157

Kontakt

Mail: hej@madensverden.dk

Læs mere om Madens Verden her

Redaktion

Holger Rørby Madsen, ejer og ansvh.
Katrine Rørby Madsen, redaktionschef
Jan Sørensen, vinkender

Madens Verden PLUS

Bliv medlem nu. Undgå reklamer, når du bruger opskrifterne, og få din egen favoritliste. Samtidig støtter du op om den fortsatte udvikling af Madens Verden. Tak.

Rettigheder

Kopiering fra Madens Verden må kun finde sted på institutioner eller virksomheder, der har indgået aftale med Copydan Tekst & Node. Du må altid gerne linke til indhold på Madens Verden.

Cookie indstillinger Cookie & Privatlivspolitik

Copyright: Madens Verden!

Din mening

Your vote:




Har du også en kommentar?

A rating is required
A name is required
An email is required