Madens Verden

Søg
  • Login
    • Login
    • Bliv medlem
    • Selvbetjening
    • Log ud
  • Konto
    • Favoritliste
    • Selvbetjening
    • Log ud
logo til madens verden
  • Opskrifter
  • Aftensmad
  • Kager
  • Brød
  • Airfryer
  • Populære
  • Inspiration
  • Madplaner
  • Bliv medlem
  • Søg
Forside › Opskrifter › Aftensmad › BBQ laks

BBQ laks

billede med BBQ laks [novashare_inline_content] Aftensmad
Lækker BBQ laks, der er meget nem at lave. Her smøres laksen blot med en god barbecuesauce, og så er det ellers bare ind i ovnen. Foto: Katrine Rørby Madsen, Madensverden.dk.
Opdateret: 7. januar 2025
Holger Rørby MadsenHolger Rørby Madsen
5 fra 2 stemmer
Gå til opskrift

Få min nemme opskrift på BBQ laks. En lækker omgang laksefilet, der smøres med en god barbecuesauce og steges færdig i ovnen.

BBQ laks er et sikkert hit hos alle, der normalt ikke spiser fisk.

Her får du en fantastisk lakseopskrift med masser af smag, der ikke er for fisket. Samtidig er laksen nem og hurtig at tilberede.

Brug gerne en hjemmelavet BBQ sauce - og ellers er det bestemt også okay at købe en god barbecuesauce i supermarkedet.

Tilbehør kan være en lækker rissalat eller blot kogte ris, der serveres sammen med en sund broccolisalat. God fornøjelse.

Se også mine populære opskrifter på:

  • Ovnbagt laks
  • Honningmarineret laks
  • Laks i karrysauce med grøntsager

Opskrift på BBQ laks

BBQ laks - utrolig nem opskrift

Din mening tæller

Giv 1-5 stjerner ved at klikke på dem

5 fra 2 stemmer
Vis favoritter
Print opskriften
Gem opskriften
Print opskriften
Kræver medlemskab
Bliv medlem
Allerede medlem? Log ind
holger rørby madsen madens verdenHolger Rørby Madsen
Forb. tid: 5 minutter min
Tilb. tid: 20 minutter min
Samlet tid: 25 minutter min
Få min nemme opskrift på BBQ laks. En lækker omgang laksefilet, der smøres med en god barbecuesauce og steges færdig i ovnen.
Antal: 4 personer

Ingredienser

  • 600 g laks (laksefilet, gerne en hel side)
  • salt og friskkværnet peber
  • 3 spsk. barbecuesauce (hjemmelavet eller købt)

Fremgangsmåde
 

  1. Tænd din ovn på 200 grader over- og undervarme.
  2. Tjek at laksen er fri for ben, og fjern dem ellers med en pincet. Læg laksefileten på bagepapir i et passende ovnfast fad. Bagepapiret sparer dig for en del rengøring.
  3. Krydr laksen med salt og friskkværnet peber.
  4. Pensl derefter laksen med barbecuesauce. Spar ikke på den.
  5. BBQ laks bages derefter i ca. 18-20 minutter ved 200 grader over- og undervarme. Jeg gør det gerne på midterste rille i ovnen.

Næringsindhold

Kalorier236kcalKulhydrater5gProtein30gFedt10gMættet fedt1gKostfibre0.1gSukker4gSalt2g
Kræver medlemskab
Køb adgang 295,- pr. år Se alle fordele ved medlemskab
Er du allerede medlem?
Log ind her

Vil du have de bedste opskrifter på mail?

Få Madens Verdens nyhedsbrev med opskrifter og inspiration til din madlavning.

Kom med din mening

Servering

Barbecue laks serveres straks sammen med det valgte tilbehør. Udover ris passer stegte kartofler selvfølgelig også fint til retten. Velbekomme.

Om Holger
holger rørby madsen madens verden

Holger Rørby Madsen

Jeg hedder Holger og grundlagde Madens Verden i 2012. Som journalist og kogebogsforfatter udvikler, tilbereder og skriver jeg en stor del af opskrifterne på siden. Mit mål er at gøre god mad enkel med gennemprøvede opskrifter, almindelige råvarer og en fremgangsmåde, der er nem at følge.

Madens Verden PLUS

  • Ingen reklamer og annoncer
  • Gratis app uden annoncer
  • Adgang til populær favoritliste
  • Adgang til at printe opskrifter
  • Bemærk: Ingen bindingsperiode

Bliv en del af fællesskabet på Madens Verden.

Få adgang her

Kommentarer

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Påkrævede felter er markeret *

  1. Steen Christensen skriver

    januar 14, 2025 at 12:58 pm

    5 stars
    Fantastisk gode opskrifter som er let forståeligt:-)

    Besvar
  2. Holger Rørby Madsen skriver

    januar 07, 2025 at 10:52 am

    5 stars
    Tak fordi du bruger opskriften - og jeg vil blive glad for din mening om den her.

    Besvar

Footer

Vil du have de bedste opskrifter på mail?

Få Madens Verdens nyhedsbrev med opskrifter og inspiration til din madlavning.

Om Madens Verden

Madens Verden udgives af Moderne Medier ApS, der ejes af Holger Rørby Madsen.

Moderne Medier ApS
A.P. Møllers Allé 43B
2791 Dragør
CVR: 42394157

Kontakt

Mail: hej@madensverden.dk

Læs mere om Madens Verden her

Redaktion

Holger Rørby Madsen, ejer og ansvh.
Katrine Rørby Madsen, redaktionschef
Jan Sørensen, vinkender

Sådan tester vi opskrifter

Madens Verden PLUS

Bliv medlem nu. Undgå reklamer, når du bruger opskrifterne, og få din egen favoritliste. Samtidig støtter du op om den fortsatte udvikling af Madens Verden. Tak.

Rettigheder

Kopiering fra Madens Verden må kun finde sted på institutioner eller virksomheder, der har indgået aftale med Copydan Tekst & Node. Du må altid gerne linke til indhold på Madens Verden.

Cookie indstillinger Cookie & Privatlivspolitik

Copyright: Madens Verden!

Ingen liste – kun i Alle favoritter

Slet listen?

Opskrifterne bliver ikke slettet – de flyttes til "Ukategoriserede".

Din mening

Your vote:




Har du også en kommentar?

A rating is required
A name is required
An email is required