Madens Verden

Søg
  • Login
    • Login
    • Bliv medlem
    • Selvbetjening
    • Log ud
  • Konto
    • Favoritliste
    • Selvbetjening
    • Log ud
logo til madens verden
  • Opskriftsindeks
  • Aftensmad
  • Kager
  • Brød
  • Airfryer
  • Populære
  • Inspiration
  • Madplaner
  • Bliv medlem
Forside › Opskriftsindeks › Brunch › Laksemousse - nem opskrift med varmrøget laks

Laksemousse - nem opskrift med varmrøget laks

laksemousse [novashare_inline_content] Brunch, morgenmad og frokost
Til min laksemousse skal du bruge varmrøget laks, der giver en fantastisk mousse. Tilmed er den utrolig nem at lave. Foto: Holger Rørby Madsen, Madensverden.dk.
Opdateret: 27. marts 2024 Udgivet: 26. december 2019
holger rørby madsen madens verdenHolger Rørby Madsen
5 fra 1 stemme
Gå til opskrift

Her er min opskrift på en nem laksemousse, der laves med varmrøget laks. Laksemoussen er hurtig at røre sammen, og passer perfekt til frokost eller forret.

Laksemousse er en klassiker på de danske frokostborde, og den er meget nem at lave.

Her i min version er den med varmrøget laks, som jeg synes passer aldeles perfekt til laksemoussen.

Du kan dog også anvende en dampet laks, hvis du er mere til det.

I stedet for - eller sammen med - mayonnaise og creme fraiche kan du også bruge rygeost, så der er gode muligheder for at sammensætte den lækre laksemousse, som du ønsker det.

Opskriften er beregnet til ca. fire personer.

Opskrift på laksemousse

laksemousse

Laksemousse - nem opskrift med varmrøget laks

Din mening tæller

Giv 1-5 stjerner ved at klikke på dem

5 fra 1 stemme
Vis favoritter
Print opskriften
Gem opskriften
Print opskriften
Kræver medlemskab - læs mere
holger rørby madsen madens verdenHolger Rørby Madsen
Forb. tid: 10 minutter min
Samlet tid: 10 minutter min
Her er min opskrift på en nem laksemousse, der laves med varmrøget laks. Laksemoussen er hurtig at røre sammen, og passer perfekt til frokost eller forret.
Antal: 4 personer
Ret: Frokost
Køkken: Dansk

Ingredienser

  • 200 g laks (røget)
  • 1 rødløg
  • 1 håndfuld purløg
  • 2 spsk mayonnaise
  • 2 spsk creme fraiche
  • 1 tsk sennep
  • salt og friskkværnet peber
Spis sundere - uden besvær
Få inspiration til nemme, sunde retter, der passer ind i en travl hverdag.
Bliv medlem her

Fremgangsmåde
 

  1. 1 rødløg pilles og snittes så fint som muligt.
  2. 1 håndfuld purløg hakkes ligeledes fint.
  3. Pil 200 g laks fra hinanden. Du kan enten vælge at hakke laksen fint med en skarp kniv, eller blot trække det fra hinanden i lidt grovere stykker. Jeg foretrækker det sidste, som giver en lidt mere rustik laksemousse.
  4. Kom 2 spsk mayonnaise og 2 spsk creme fraiche i en skål sammen med 1 tsk sennep, hakket løg og purløg. Rør det godt sammen.
  5. Rør derefter den røgede laks i, og smag til med salt og friskkværnet peber. Du kan sagtens tilsætte lidt mere mayonnaise eller creme fraiche, hvis du ønsker det. Rygeost kan også anvendes.

Dine noter

Klik her for at tilføje dine egne noter.

Næringsindhold

Kalorier143kcalKulhydrater3gProtein11gFedt10gMættet fedt2gFlerumættet fedt4gEnkelumættet fedt2gTransfedt0.01gKolesterol30mgNatrium670mgKalium292mgKostfibre1gSukker1gVitamin A70IUVitamin C3mgCalcium15mgJern1mg
Kræver medlemskab
Køb adgang 295,- pr. år Se alle fordele ved medlemskab
Er du allerede medlem?
Log ind her

Vil du have de bedste opskrifter på mail?

Få Madens Verdens nyhedsbrev med opskrifter og inspiration til din madlavning.

Gør Madens Verden til din foretrukne opskriftssideFå nemmere adgang til vores opskrifter, når du søger på Google. Klik her for at vælge Madens Verden som din foretrukne kilde.
Kom med din mening

Tips

Den færdige laksemousse serveres straks, eventuelt sammen med et stykke hjemmebagt rugbrød til frokost.

Relaterede opskrifter

Verdene bedste tunmousse
Tunmousse uden smør med kapers, forårsløg og peberfrugt er en sund lækkerbisken, som selv de argeste fiskeforagtere vil spise. Her er en nem opskrift.
Verdene bedste tunmousse
Tunmousse med citron
Skinkesalat
Her får du min opskrift på hjemmelavet skinkesalat. En dansk klassiker med skinke og rødløg, der er perfekt til frokost, påske og julefrokost.
Skinkesalat
billede med hjemmelavet skinkesalat
Tunsalat med æbler
Denne tunsalat med æbler er fantastisk lækker og kan få både børn og voksne til at spise fisk. Og så er den super sund og nem at lave.
Tunsalat med æbler
Tunsalat med æbler
Hjemmelavet hønsesalat
Her er min bedste opskrift på hjemmelavet hønsesalat, og den er nem at lave helt fra bunden med stegt kyllingebryst og hvide asparges.
Hjemmelavet hønsesalat
billede med hjemmelavet hønsesalat
Om Holger
holger rørby madsen madens verden
Holger Rørby Madsen

Jeg hedder Holger, og er manden bag Madens Verden. Jeg tror alle kan lave god mad med almindelige ingredienser - også på kort tid. Det handler om gode opskrifter, der er skrevet så alle kan forstå dem. Det får du her på Madens Verden.
  • Ingen reklamer og annoncer
  • Gratis app uden annoncer
  • Adgang til populær favoritliste
  • Adgang til at printe opskrifter
  • Bemærk: Ingen bindingsperiode
Køb adgang her
(295 kr. for et HELT år)

Anmeldelser af Madens Verden

Rigtig mange brugere er meget glade for Madens Verden, og vi sætter også pris på at høre, hvad du synes. Skriv gerne, hvad du bruger Madens Verden til - og hvorfor du er så glad for siden. På forhånd tak.

Ugens madplan uge 34

Ny madplan

Uge34
MTOTFLS

Ugens aktuelle madplan

Ugens madplan uge 34

Ugens madplan byder på skøn sensommermad med årstidens grøntsager. Du får lækker aftensmad hver dag med madplanen for uge 34 her.

✓ 7 retter✓ Varieret aftensmad✓ Gratis

Se ugens madplan →

Footer

Vil du have de bedste opskrifter på mail?

Få Madens Verdens nyhedsbrev med opskrifter og inspiration til din madlavning.

Om Madens Verden

Madens Verden udgives af Moderne Medier ApS, der ejes af Holger Rørby Madsen.

Moderne Medier ApS
A.P. Møllers Allé 43B
2791 Dragør
CVR: 42394157

Kontakt

Mail: hej@madensverden.dk

Læs mere om Madens Verden her

Redaktion

Holger Rørby Madsen, ejer og ansvh.
Katrine Rørby Madsen, redaktionschef
Jan Sørensen, vinkender

Madens Verden PLUS

Bliv medlem nu. Undgå reklamer, når du bruger opskrifterne, og få din egen favoritliste. Samtidig støtter du op om den fortsatte udvikling af Madens Verden. Tak.

Rettigheder

Kopiering fra Madens Verden må kun finde sted på institutioner eller virksomheder, der har indgået aftale med Copydan Tekst & Node. Du må altid gerne linke til indhold på Madens Verden.

Cookie indstillinger Cookie & Privatlivspolitik

Copyright: Madens Verden!

Din mening

Your vote:




Har du også en kommentar?

A rating is required
A name is required
An email is required