Madens Verden

Søg
  • Login
    • Login
    • Bliv medlem
    • Selvbetjening
    • Log ud
  • Konto
    • Favoritliste
    • Selvbetjening
    • Log ud
logo til madens verden
  • Opskrifter
  • Aftensmad
  • Kager
  • Brød
  • Airfryer
  • Populære
  • Inspiration
  • Madplaner
  • Bliv medlem
  • Søg
Forside › Opskrifter › Brød › Boller

Boller - nem grundopskrift på bolledej

Billede af boller. [novashare_inline_content] Brød
Hvad er bedre ned hjemmebagte boller, og her er den bedste opskrift på bollerne. Foto: Holger Rørby Madsen, Madensverden.dk.
Opdateret: 15. august 2026 Udgivet: 18. oktober 2017
Holger Rørby MadsenHolger Rørby Madsen
4.8 fra 675 stemmer
Gå til opskrift

Her får du en nem grundopskrift på bløde og luftige boller med smør og en mild smag af kardemomme. De passer godt til morgenmad, fødselsdag og eftermiddagskaffe og kan fryses til senere.

Bolledejen skal være blød og smidig, når den er færdigæltet. Hold derfor lidt igen med melet, og tilsæt kun mere, hvis dejen er så våd, at den ikke kan samles.

Opskriften giver cirka 18 boller. Dejen hæver først kort i skålen og derefter igen, når bollerne er formet. Pensl dem med æg, og bag dem i en helt varm ovn, til overfladen er gylden.

Billede af boller.

Boller

Din mening tæller

Giv 1-5 stjerner ved at klikke på dem

4.8 fra 675 stemmer
Vis favoritter
Print opskriften
Gem opskriften
Print opskriften
Kræver medlemskab - læs mere
holger rørby madsen madens verdenHolger Rørby Madsen
Forb. tid: 20 minutter min
Tilb. tid: 15 minutter min
Hævetid: 45 minutter min
Samlet tid: 1 time t 20 minutter min
Bag bløde og luftige boller med en nem grundopskrift på bolledej. Få gode råd om æltning, hævning og bagning, så bollerne lykkes.
Antal: 18 boller
Ret: Brød
Køkken: Dansk

Ingredienser

  • 3,5 dl vand (100 g = 1 dl)
  • 40 g gær
  • 1 æg
  • 600 g hvedemel (evt. lidt mere)
  • 40 g sukker
  • 2 tsk salt
  • 1 tsk kardemomme
  • 70 g smør
Pensling
  • 1 æg
  • 2 spsk vand
  • 1 nip salt

Fremgangsmåde
 

  1. Afmål 3,5 dl vand (skal være lunkent) og rør 40 g gær ud i vandet. Brug gerne en røremaskine. Rør derefter 1 æg i.
  2. Vej 600 g hvedemel af i en anden skål sammen med 40 g sukker, 2 tsk salt og 1 tsk kardemomme og bland det sammen. Vend det hele i vandet på samme tid, og ælt nu dejen igennem i 8 minutter ved middel hastighed.
  3. Dejen må ikke være for fast, men selvfølgelig heller ikke for tynd. Tilsæt om nødvendigt en smule mere mel eller vand.
  4. Skær 70 g smør (skal være blødt) i mindre stykker og kom det i dejen, som derefter æltes i yderligere tre minutter, så dejen er samlet.
  5. Tag dejen ud på køkkenbordet, virk dejen op og læg den i en ren skål. Dæk til med viskestykke, og lad dejen hæve i 15 minutter. Se evt. her hvordan man virker dej op.
  6. Læg igen dejen ud på bordet, og del den i to dele. Du skal ikke ælte dejen. Med en kniv skæres hvert stykke dej i 9 lige store stykker (ca. 60 gram pr. styk), som spændes op til boller, og lægges på en bageplade med bagepapir. 9 boller på hver plade, så du skal bruge to bageplader. Du kan selvfølgelig også lave bollerne lidt mindre, og dermed få flere ud af opskriften.
  7. Læg viskestykke over, og lad atter bollerne hæve - nu i 30 minutter.
  8. Rør 1 æg sammen med 2 spsk vand og 1 nip salt, og pensl bollerne forsigtigt.
  9. Bag bollerne i en forvarmet ovn ved 200 grader varmluft hvor de skal have cirka 12 minutter. Bollerne er færdige når de er gyldne på overfladen - som du kan se på billedet længere oppe.
  10. Flyt bollerne over på en rist umiddelbart efter bagningen, og lad dem køle lidt af.

Næringsindhold

Kalorier167kcalKulhydrater28gProtein4gFedt4gMættet fedt2gKostfibre1gSukker2gSalt0.7g
Kræver medlemskab
Køb adgang 295,- pr. år Se alle fordele ved medlemskab
Er du allerede medlem?
Log ind her

Video

Vil du have de bedste opskrifter på mail?

Få Madens Verdens nyhedsbrev med opskrifter og inspiration til din madlavning.

Kom med din mening

Sådan får du luftige boller

Luftige boller kræver en blød dej, grundig æltning og den rette hævning. Det vigtigste er at se på dejen frem for kun at følge hævetiden på minuttet.

Hold igen med melet

Det er fristende at tilsætte ekstra mel, når dejen klistrer, men en meget fast dej giver lettere kompakte og tørre boller.

Dejen må gerne være blød og en smule klistret. Efter æltning skal den være glat og elastisk og begynde at slippe skålens sider.

Mel optager væske forskelligt. Brug derfor de 600 gram som udgangspunkt, og tilsæt kun mere mel, hvis det er nødvendigt.

Ælt dejen grundigt

Æltningen udvikler dejens struktur, så den kan holde på den luft, gæren danner under hævningen.

På røremaskine skal dejen æltes i cirka otte minutter, inden smørret tilsættes. Når smørret er kommet i, æltes den videre, til den igen er glat og samlet.

Har du ikke en røremaskine, kan dejen æltes i hånden. Det kræver lidt længere tid, og dejen skal arbejdes, til den føles smidig og elastisk.

Tilsæt smørret til sidst

Det bløde smør æltes først i, når mel, væske og de øvrige ingredienser er samlet. Det gør det lettere at udvikle dejen, inden fedtstoffet fordeles.

Tilsæt smørret i mindre stykker. Dejen kan kortvarigt se ud, som om den skiller, men den samler sig igen under den videre æltning.

Lad dejen bestemme hævetiden

Hævetiden afhænger af dejens temperatur, rumtemperaturen og gærens aktivitet. De angivne tider er derfor vejledende.

Efter formningen skal bollerne føles lettere og se tydeligt hævede ud. Tryk meget forsigtigt på en bolle med en finger. Hvis mærket langsomt bevæger sig tilbage, er den klar til ovnen.

Springer dejen straks tilbage, skal bollerne hæve lidt længere. Bliver mærket stående, kan de være tæt på at være overhævede.

Form bollerne med spænding

En glat og let spændt overflade hjælper bollerne med at holde formen og hæve opad i stedet for at flyde ud.

Saml dejens kanter under bollen, og tril den forsigtigt mod bordet med en hul hånd. Undgå at bruge for meget mel på bordet, da lidt friktion gør det lettere at forme bollerne.

Hvis bollerne driller

ProblemSandsynlig årsagSådan gør du
Bollerne bliver fladeDejen er overhævet, meget løs eller utilstrækkeligt formetForm med en spændt overflade, og bag dem, mens de stadig giver lidt modstand ved et forsigtigt tryk
Bollerne bliver kompakteDejen har fået for meget mel, er æltet for lidt eller har hævet for kortHold dejen blød, ælt den elastisk, og giv den den nødvendige hævetid
Bollerne bliver tørreDer er brugt for meget mel, eller bollerne er bagt for længeVej melet, og kontrollér bollerne et par minutter før den angivne bagetid
Bollerne bliver blegeOvnen var ikke varm nok, eller bollerne er taget ud for tidligtForvarm ovnen grundigt, og bag videre, til overfladen er gylden
Dejen hæver næsten ikkeVæsken var for varm eller kold, gæren er svækket, eller rummet er køligtGiv dejen længere tid et lunt sted, og kontrollér gærens holdbarhed
Bollerne revner i sidenDe har efterhævet for kort eller er formet meget stramtLad dem efterhæve lidt længere før bagning
Bunden bliver fugtigBollerne er kølet af på bagepladenFlyt dem over på en rist umiddelbart efter bagning

Pensling af bollerne

Pensling med æg giver en blank og gylden overflade. Vandet gør æggeblandingen lettere at fordele, mens en lille smule salt hjælper med at gøre den mere ensartet.

Pensl forsigtigt, så du ikke trykker luften ud af de færdighævede boller.

Vil du have en blødere og mere mat overflade, kan bollerne i stedet pensles med mælk. Smeltet smør kan pensles på efter bagning, hvis skorpen skal være ekstra blød.

Hvornår er bollerne færdige?

Bollerne skal have en jævn, gylden overflade og føles lette. Bunden skal være fast og have fået lidt farve.

Du kan også banke forsigtigt under en bolle. En færdigbagt bolle har typisk en let hul lyd. Bruger du termometer, vil en kernetemperatur omkring 95-96 grader normalt vise, at bollerne er gennembagte.

Bagetiden kan variere fra ovn til ovn. Kontrollér derfor bollerne efter cirka 12 minutter, og giv dem lidt længere, hvis de stadig er meget lyse.

Opbevaring og frysning

Bollerne smager bedst på bagedagen. Lad dem køle helt af, og opbevar dem derefter i en lukket pose eller beholder.

De er velegnede til frysning. Frys dem, når de er kølet af, og tag det antal op, du skal bruge. Lad dem tø op ved stuetemperatur, og lun dem kort i ovnen før servering.

Hvis bollerne skal fryses, kan de med fordel tages ud af ovnen, så snart de er gennembagte og gyldne. Så undgår du, at de bliver tørre, når de senere lunes.

Flere opskrifter på boller

Vil du prøve en anden type, kan du bage koldhævede boller, fuldkornsboller eller bløde fødselsdagsboller.

Ofte stillede spørgsmål

Hvorfor bliver mine boller kompakte?

Det skyldes ofte for meget mel, utilstrækkelig æltning eller for kort hævetid. Dejen skal være blød og elastisk, og bollerne skal føles lette, inden de sættes i ovnen.

Hvor længe skal bolledej æltes?

I denne opskrift æltes dejen først i cirka otte minutter. Derefter tilsættes smørret, og dejen æltes i yderligere cirka tre minutter.

Ælter du i hånden, skal du regne med lidt længere tid. Dejen er klar, når den er glat, smidig og elastisk.

Hvor længe skal boller hæve?

Hævetiden afhænger af temperatur og gærens aktivitet. I denne opskrift hæver dejen først cirka 15 minutter og derefter cirka 30 minutter efter formning.

Se på dejen frem for kun på uret. Bollerne skal være tydeligt hævede og føles lette, inden de bages.

Kan bolledej hæve for længe?

Ja. En overhævet dej mister spændstighed, og bollerne kan blive flade eller falde sammen i ovnen.

Tryk forsigtigt på en bolle. Hvis fordybningen langsomt bevæger sig tilbage, er den klar. Bliver mærket stående, er den sandsynligvis hævet langt nok.

Kan denne bolledej koldhæves?

Koldhævning kræver mindre gær og en anden plan for hævetiden. Brug derfor hellere den særskilte opskrift på koldhævede boller end at stille denne dej direkte i køleskabet med 40 gram gær.

Kan bollerne fryses?

Ja. Lad dem køle helt af, og frys dem i en tæt frysepose. Efter optøning kan de lunes kort i ovnen, så de igen får en frisk krumme og overflade.

Om Holger
holger rørby madsen madens verden
Holger Rørby Madsen

Jeg hedder Holger, og er manden bag Madens Verden. Jeg tror alle kan lave god mad med almindelige ingredienser - også på kort tid. Det handler om gode opskrifter, der er skrevet så alle kan forstå dem. Det får du her på Madens Verden.

Madens Verden PLUS

  • Ingen reklamer og annoncer
  • Gratis app uden annoncer
  • Adgang til populær favoritliste
  • Adgang til at printe opskrifter
  • Bemærk: Ingen bindingsperiode

Bliv en del af fællesskabet på Madens Verden.

Få adgang her

Kommentarer

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Påkrævede felter er markeret *

  1. Kristina skriver

    juli 21, 2026 at 11:44 pm

    5 stars
    Fantastisk ske boller. Et kæmpe hit hos alle.

    Besvar
  2. Marianne Ibsen skriver

    juni 22, 2026 at 1:36 pm

    5 stars
    Så lette og lækre boller

    Besvar
  3. Anders skriver

    juni 18, 2026 at 2:17 pm

    5 stars

    Besvar
  4. M skriver

    maj 07, 2026 at 8:10 pm

    5 stars
    Lækre og smager godt

    Besvar
  5. Sin skriver

    marts 27, 2026 at 8:27 am

    5 stars
    Super!

    Besvar
  6. Helle lietmann skriver

    marts 19, 2026 at 9:15 pm

    4 stars
    Jeg er meget glad for at følge jeres opskrifter. Det er dejligt, at det ikke koster noget, for så ville jeg ikke bruge jer. Tak for det

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      april 29, 2026 at 2:50 pm

      Hej Helle
      Tak for det - dejligt at høre.
      Nej, det er gratis at bruge opskrifterne. Man kan dog bla. slippe for annoncerne og få flere fordele som medlem, men det er bestemt også ok at bruge opskrifterne uden at være medlem.
      Alt det bedste
      Holger

      Besvar
  7. Sheila Geta Nielsen skriver

    februar 12, 2026 at 11:12 pm

    Det er en virkelig virkelig god opskrift.

    Læg mærke til, hvis du skifter fra én portion til to portioner, så følger væske-anvisningen ikke trop.

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      februar 13, 2026 at 6:08 am

      Hej Sheila
      Mange tak - det er jeg glad for at høre. Du har ret - jeg har lige præciseret den, så det fremstår lidt tydeligere 🙂
      Fortsat god bagelyst.
      Alt det bedste
      Holger

      Besvar
  8. Deep skriver

    januar 16, 2026 at 10:54 pm

    5 stars
    Bedste opskrift jeg nogensinde har prøvet. Nu er det den eneste jeg bruger. Ungerne er elle vilde med den

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      januar 21, 2026 at 1:23 pm

      Hej Deep
      Dejligt at høre - det er da også rigtig fine boller 🙂
      Alt det bedste
      Holger

      Besvar
  9. L Rousing skriver

    januar 09, 2026 at 2:48 pm

    Alt for meget salt i bollerne
    1tsk er 6 gram jeg kom 8 gram i mine boller så meget mindre end i opskriften hvor der står 2tsk salt. Brugte ikke salt i æggeblandingen.
    Er vandt til at bage men havde lyst til at en ny opskrift øv!
    Er næsten uspiselige

    Besvar
  10. Katrine Skjoldager skriver

    september 12, 2025 at 7:58 am

    5 stars
    Jeg har gennem årene afprøvet mange opskrifter. Denne opskrift er ubestridt den bedste og mest træfsikre opskrift! Vi elsker den herhjemme og i perioder bages boller ugentligt ❤️
    Bløde, luftige og aldrig tørre boller.

    Besvar
  11. Alice Aagaard skriver

    maj 21, 2025 at 9:29 am

    Dine opskrifter kan åbenbart ikke finde ud af, at jeg allerede er medlem, nr. 13600. Hvad er der i vejen ?

    Besvar
    • Holger skriver

      maj 21, 2025 at 10:08 am

      Hej Alice
      Godt du skriver - husk at logge ind, så systemet ved det er dig 🙂
      Driller det fortsat, sender du lige en mail til mig på hej@madensverden.dk.
      Alt det bedste
      Holger

      Besvar
  12. Edita skriver

    april 06, 2025 at 12:46 pm

    De bedste boller nogensinde🌸😃

    Besvar
  13. Mette skriver

    marts 19, 2025 at 12:20 pm

    Kan det passe at der skal 2 tak salt i opskriften?

    Besvar
  14. Katrine skriver

    marts 13, 2025 at 3:23 pm

    5 stars
    Min yndlings, og eneste, go-to-opskrift!

    Besvar
  15. Lone Mathilde Marie Jørgensen skriver

    februar 11, 2025 at 12:14 pm

    Der er bare ingenting som nybagte boller. Hele huset dufter og får smilet frem. Jeg bruger altid sødmælk til mine boller og min familie ELSKER rosiner, så jeg bruger jumbo-rosiner. De er dejligt bløde og "smumfet". Varm hilsen fra et piv-koldt Nordjylland 😊

    Besvar
  16. Anna Kathrina Højgaard skriver

    februar 08, 2025 at 4:38 pm

    Opskrifter der er nemme at gå til,og virker hver gang,Tak!

    Besvar
  17. Kirsten skriver

    februar 02, 2025 at 7:56 am

    5 stars
    Hej Holger,
    Tak for altid fremragende opskrifter og ikke mindst svar på kommentarer - det er guld værd med ekstra tips og tricks.

    Ift. frysning af dej formet til boller, hvor længe skal de tø op/hæve før du vil varme dem?
    Og færdige boller der er frosne, hvor længe og hvor mange grader vil du varme dem for bedste resultat?
    Tak!
    Dbh Kirsten

    Besvar
  18. Trine Vigels Rise Hansen skriver

    januar 27, 2025 at 10:51 am

    Hej
    Er denne opskrift blevet fornyet for nyligt??? Elsker disse boller med kardemomme, men synes der er noget forandret. Måske det bare er mig🤔🤔

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      januar 27, 2025 at 2:57 pm

      Hej Trine
      Tak for det - og det er den samme. Det sker jeg opdaterer opskrifter, men denne er den originale herfra 🙂
      God bagelyst.
      Alt det bedste
      Holger

      Besvar
    • Claudia Negre skriver

      februar 21, 2025 at 10:00 am

      Hejsa

      Jeg gik også inde på siden for at finde den opskrift jeg altid bruger, "yoghurt boller", og kan desværre ikke finde den. Jeg tror Trine har ret og det skete noget med opskriften..☹️ som ellers var den allerbedste opskrift på dejlige boller.
      Tak for alle de andre dejlige opskrifter man finder på "madens verden".
      Jeg vil sætte pris på at den opskrift på "yoghurt boller" kommer tilbage på siden. 🙏🏼 Jeg er nødt til at bruge hukommelsen meanwhile.. 😅

      De bedste hilsner
      Claudia

      Besvar
      • Holger Rørby Madsen skriver

        februar 21, 2025 at 2:23 pm

        Hej Claudia
        Tak for de pæne ord, og den er hermed tilbage: https://madensverden.dk/yoghurtboller/
        God bagelyst 🙂
        Alt det bedste
        Holger

  19. Lene Rye Pedersen skriver

    januar 15, 2025 at 11:47 am

    5 stars
    Verdens bedste boller .......alle elsker dem😍

    Besvar
  20. Dorte skriver

    januar 11, 2025 at 10:55 am

    Hej. Hvis jeg vil bruge bageenzym, hvor meget skal der så til i denne opskrift.?

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      januar 11, 2025 at 12:14 pm

      Hej Dorte
      Det afhænger af hvilket bageenzym du bruger. Kig lige på pakken og se hvor meget der skal bruges i forhold til mel. Umiddelbart er det nok ca. 10-15 gram.
      Alt det bedste
      Holger

      Besvar
  21. Bente Rytter skriver

    september 27, 2024 at 6:06 pm

    Hej igen……. Det kræver en undskyldning.. jeg havde et forkert måle bæger.
    Iøvrigt elsker jeg jeres opskrifter.
    Med venlig hilsen
    Bente Rytter

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      september 28, 2024 at 5:50 am

      Hej igen Bente
      Du skal ikke undskyld - det er helt ok.
      Og det vigtigste er, at opskrifterne er en hjælp for dig.
      Alt det bedste og god weekend
      Holger

      Besvar
  22. Bente Rytte skriver

    september 27, 2024 at 4:51 pm

    Hej, jeg er i tvivl.. i opskriften boller står der 350 gram vand..svarende til 3,5 deciliter .
    Hvis man sætter 3,5 deciliter vand på vægten svarer det ikke til 350 gram. Hvad skal man forholde sig til????
    Med venlig hilsen Bente rytter

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      september 27, 2024 at 4:58 pm

      Hej Bente
      Tak for det, og det illustrerer meget godt hvor svært det kan være med mål og vægt 🙂
      350 gram vand ER 3,5 deciliter og omvendt.
      Så enten er dit målebæger upræcist (det er den slags ofte), eller også er din vægt upræcist (det sker også).
      Alt det bedste (og jeg er sikker på du nok skal få lækre boller ud af det).
      Holger

      Besvar
  23. Meral skriver

    september 22, 2024 at 9:11 am

    5 stars
    Det var super lækkert boller

    Besvar
  24. AnniVibeke skriver

    september 10, 2024 at 11:25 pm

    5 stars
    Lækrer boller

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      september 11, 2024 at 8:56 am

      Hej Anni Vibeke
      Mange tak - godt du synes om dem.
      Alt det bedste
      Holger

      Besvar
  25. Malene skriver

    juni 15, 2024 at 7:56 pm

    5 stars
    Super gode👍❤️

    Besvar
  26. Hanne skriver

    maj 15, 2024 at 3:11 pm

    5 stars
    Virkelig virkelig de bedste boller og lette at gå til. Gode til frysning

    Besvar
  27. Frida Bak Larsen. skriver

    maj 09, 2024 at 6:33 pm

    5 stars
    Ja jeg gav min veninde 4boller og hun sms tilbage ..at det var de bedste jeg nogensinde havde bagt..(Jeg følger normal aldrig en opskrift ..men dine opskrifter er altid gode.kh Frida 😂

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      maj 09, 2024 at 8:03 pm

      Tusind tak for de søde ord, Frida - det er jeg meget glad for at høre.
      Og godt veninden kunne lide dem 🙂
      Alt det bedste
      Holger

      Besvar
  28. Lisbeth Maja skriver

    april 16, 2024 at 9:44 am

    Dejlige boller, luftige men med god krumme

    Besvar
  29. Annelise Lund skriver

    marts 30, 2024 at 11:26 am

    Super lækre

    Besvar
  30. Søren skriver

    januar 31, 2024 at 10:22 am

    Hej
    Vil høre om man kan halver opskriften hvis man kun vil bage halvdelen ca?
    Hilsen Søren

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      januar 31, 2024 at 10:50 am

      Hej Søren
      Det kan du sagtens 🙂
      Eller bag den fulde portion - og frys bollerne ned. Det er de også gode til.
      Alt det bedste
      Holger

      Besvar
  31. Rikke Heesgaard skriver

    januar 28, 2024 at 12:29 pm

    Lidt misvisende med teksten “svarende til 3,5 dl” - nå denne ikke ændre sig i takt med at man øger antal af boller 😉

    Besvar
  32. Miranda Risbjerg skriver

    november 09, 2023 at 8:11 pm

    Hej,
    Kan man lave dejen dagen før og lave bollerne om morgenen?

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      januar 11, 2024 at 10:04 am

      Hej Miranda
      Det kan du sagtens, men nedsæt så mængden af gær til ca. 5 gram.
      God bagelyst.
      Alt det bedste
      Holger

      Besvar
  33. Margrethe Herrington skriver

    november 02, 2023 at 7:48 pm

    Hej Holger.
    Tak for din mail og omregningen af frisk og tørgær.
    Venlig hilsen
    Margrethe

    Besvar
  34. Margrethe Herrington skriver

    oktober 31, 2023 at 10:54 am

    Hej Holger, det gær du bruger i opskriften er det frisk gær og ikke tørt gær?

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      oktober 31, 2023 at 11:07 am

      Hej Margrethe
      Ja, det er frisk gær 🙂
      God bagelyst.
      Alt det bedste
      Holger

      Besvar
      • Margrethe Herrington skriver

        november 02, 2023 at 2:22 pm

        Hej Holger.
        Tak for dit svar på mit spørgsmål, hvordan regner jeg ud hvis jeg kun har tørt gær ud imod det friske, for jeg bor i England og de har mest tørt gær herovre.

      • Holger Rørby Madsen skriver

        november 02, 2023 at 2:50 pm

        Hej Margrethe
        Tørgær er skam fin at bruge, og jeg har lavet en lille omregner her: https://madensverden.dk/toergaer/
        Alt det bedste
        Holger

  35. Marianne møller skriver

    august 13, 2023 at 7:59 am

    Hvad gør det salt du pensler dem med ? Er det ren smag ? Jeg pensler med godt pisket æg

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      august 13, 2023 at 8:32 am

      Hej Marianne
      Saltet gør blot, at ægget er nemmere at piske sammen 🙂
      God bagelyst.
      Alt det bedste
      Holger

      Besvar
  36. Carsten Pedersen skriver

    juli 02, 2023 at 6:42 am

    Tak for opskriften, den virker bare. Gode boller

    Besvar
  37. Helle skriver

    juni 27, 2023 at 12:18 pm

    Hvad gør jeg mon forkert? Jeg har bagt disse velsmagende boller nogle gange, men synes ikke de vil hæve særligt meget.

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      juni 27, 2023 at 1:20 pm

      Hej Helle
      Det kan være flere ting. Måske er din væske for varm eller gæren dårlig. Der kan være en række muligheder, men op på hesten igen, for det er lækre boller, der plejer at hæve fint op 🙂
      Alt det bedste - og god bagelyst
      Holger

      Besvar
  38. Danni Coelet skriver

    juni 24, 2023 at 4:48 pm

    Super lækre boller, om det er til fødselsdagen med kakao eller som boller med pålæg, så er de helt i top …….

    Besvar
  39. Lotte Nybye Sørensen skriver

    februar 10, 2023 at 11:32 am

    Hej Holger
    Det er super🌿
    Din Køkkenmaskine har hedder den? 🤔
    Kh,
    Lotte, Tune

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      februar 10, 2023 at 11:56 am

      Hej Lotte
      Tak for det. Det er en Varimix Teddy - og den er jeg glad for (dette er ikke en reklame). 🙂
      KH Holger

      Besvar
  40. Peter P. Dahl skriver

    februar 08, 2023 at 9:36 am

    Skønne boller! De er luftige, skinnende og bløde!

    Besvar
  41. Else skriver

    januar 20, 2023 at 5:54 pm

    Et spørgsmål fra Canada,
    Hvorfor kommer De smørret i efter æltning og ikke smeltet smør samtidig med ægget.
    Jeg er vældig glad for deres opskrifter go hvad man spiser i Danmark.

    Besvar
  42. Louise skriver

    januar 12, 2023 at 5:42 pm

    De smager skide godt og min familie var vilde med dem og elsket dem rigtig gode boller

    Besvar
  43. Christina skriver

    december 21, 2022 at 9:37 am

    Kan man også fryse dejen?

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      december 21, 2022 at 2:41 pm

      Hej Christina
      Ja da - det kan du sagtens. Tril gerne bollerne inden de ryger på frost.
      Generelt kan man sagtens fryse gærdej.
      Alt det bedste
      Holger

      Besvar
  44. Stine skriver

    december 19, 2022 at 5:38 pm

    De er så nemme at lave og smager virkelig godt også bliver de utrolige flotte🥰

    Besvar
  45. Dennis Eliasen skriver

    oktober 26, 2022 at 5:12 pm

    Nam nam de blev gode og godkendt af resten af familien 👌👍 jeg er jo en surdejsfætter så der kom også lige en deciliter surdej i mine, og lidt mere smør😋jeg brugte Manitoba mel som suger lidt mere væske

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      oktober 26, 2022 at 6:21 pm

      Hej Dennis
      Godt at høre - og tak. Og super fin ide med lidt tilsat surdej - tippet er hermed givet videre 🙂
      Alt det bedste
      Holger

      Besvar
      • Pia Dahl skriver

        december 19, 2023 at 9:41 am

        Hej Holger
        Hvilket mærke mel bruger du til bollerne ?
        Hvilken str æg ?
        På forhånd tak 👍
        M.v.h Pia

      • Holger Rørby Madsen skriver

        december 21, 2023 at 4:04 pm

        Hej Pia
        Jeg bruger hvedemel med et proteinindhold på ca. 10 til disse boller, og der kan du eks. anvende Amos hverdemel.
        Æggene er strl. M.
        Alt det bedste - og glædelig jul
        Holger

  46. Janni skriver

    oktober 14, 2022 at 5:03 pm

    Kan jeg koldhæve dem, altså lave dejen om aftenen og bage dem næste dag om eftermiddagen. Hvor meget gær og skal de hæve når de er formet til boller?

    Besvar
  47. Heidi Larsen skriver

    september 16, 2022 at 11:29 am

    Hvis man nu ikke har en røremaskine og skam ælte i hånden. Hvor længe skal man gøre dette? Og bliver resultatet lige så godt?

    Besvar
  48. Charlotte C. skriver

    august 27, 2022 at 9:36 pm

    Jeg har netop lavet bollerne og de var en stor succes, på trods af at jeg synes min dej blev ret klistret og svær at virke op på grund af dette. Men de smagte godt og slet ikke tørre. Mit spørgsmål er, jeg vil gerne lave dobbeltportion til en fødselsdagsfest, men enkeltportionen fylder jo to bageplader, og kan ikke have fire plader på én gang i ovnen. Så hvad er løsningen? Kan jeg lade de to sidste plader stå og vente den ekstra tid på de første plader er bagt (10-11 min i vores ovn), eller vil de så have overhævet?

    Besvar
  49. Kajsa skriver

    august 20, 2022 at 9:29 am

    Super lækre boller! Er næringsindholdet pr bolle?

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      august 20, 2022 at 10:11 am

      Hej Kajsa
      Tusind tak - dejligt du er glad for bollerne. Ja, næringsindholdet er pr. bolle 🙂
      Alt det bedste
      Holger

      Besvar
  50. Jane Iversen skriver

    august 07, 2022 at 1:31 pm

    Hold fast nogle gode boller. De er både billige, nemme, hurtige og luftige. Så dette er min opskrift fremover. Tak for den

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      august 09, 2022 at 12:39 pm

      Hej Jane
      Mange tak - dejligt at høre 🙂
      Du må i gang og bage nogle flere.
      Alt det bedste
      Holger

      Besvar
  51. Mads skriver

    marts 04, 2022 at 12:41 pm

    5 stars
    Bedste Boller i Verden.
    Øv, de er så gode, at det nu "kun" er far, der må bage boller.🤣

    Besvar
  52. Josefine skriver

    februar 04, 2022 at 9:18 pm

    5 stars
    Virkelig lækre boller.
    Nogle af de bedste jeg nogensinde har lavet.

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      februar 07, 2022 at 1:56 pm

      Hej Josefine
      Tusind tak - dejligt at høre 🙂
      Alt det bedste
      Holger

      Besvar
  53. Dennis skriver

    januar 30, 2022 at 4:33 pm

    5 stars
    Overskrift er helt bestemt passende 👍
    Har prøvet mange forskellige slags opskrifter og synes at den her er lige i øjet👌 tak for den!

    Besvar
  54. Melina skriver

    oktober 05, 2021 at 10:35 pm

    Hejsa 😊

    Jeg har lavet dine fødselsdagsboller (hvilket var en succes!) og er nu faldet over denne her opskrift som jeg vil prøve af. Har dog lige et par spørgsmål:

    Kan man godt bruge 50g gær istedet for 40g (bager ikke særlig tit og vil ikke spilde gær😁)?

    Kan man erstatte vand med mælk?

    Tusind tak for opskriften!😊

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      oktober 06, 2021 at 9:18 am

      Hej Melina
      Mange tak for det. Jo, det kan du sagtens. Begge dele.
      Og nej, man skal da aldrig smide gær ud - det kan bruges til så mange gode brød 🙂
      Alt det bedste
      Holger

      Besvar
  55. Christian skriver

    september 13, 2021 at 5:03 pm

    5 stars
    De bedste boller er ingen undervurdering

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      september 14, 2021 at 8:32 am

      Tusind tak, Christian - det er jeg super glad for at høre 🙂
      Alt det bedste
      Holger

      Besvar
  56. Anne-Mette skriver

    september 11, 2021 at 10:45 pm

    Ok

    Besvar
    • Mogens Hansen skriver

      oktober 28, 2021 at 2:57 pm

      Tak for dine super gode kommentar. Må jeg anbefale, at du næste gang korter den lidt ned? Jeg kan næsten ikke følge med.

      Besvar
  57. Sandie skriver

    august 15, 2021 at 10:51 pm

    5 stars
    Fantastiske boller.
    Dem laver vi igen næste gang 😎

    Besvar
  58. Henrik skriver

    maj 19, 2021 at 7:56 pm

    Vejer du vandet?
    Eller er ml du mener i din opskrift

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      maj 20, 2021 at 11:56 am

      Hej Henrik
      Jeg plejer at veje det af - jeg synes det er mere nøjagtigt end streger på en kande 🙂
      Men jeg prøver fremover at skrive begge mål på.
      Håbe det giver mening - og god bagelyst.
      Alt det bedste
      Holger

      Besvar
      • Henrik skriver

        maj 22, 2021 at 1:10 pm

        Tak for svar. Jeg har lavet dem igen idag og de blev fantastiske. Da mit første forsøg var mislykkes 😊

  59. Lars Holger Rasmussen skriver

    februar 05, 2021 at 12:12 pm

    Jeg er igang med at bage denne fantastiske bolle opskrift for anden gang. Den var alt for våd første gang og måtte tilsætte næsten 100g mel ekstra og ælte den igennem igen. De blev fine. Denne gang tilsatte jeg 700g mel hvor den var ret tør på maskinen, men da jeg tilsatte smørret på maskinen blev den helt perfekt. Næste gang vil jeg anvende 675g mel. Det kan have noget at gøre med størrelsen på ægget. Jeg bruger store æg. Fantastisk opskrift Holger! Den vil jeg fortsætte med at perfektionere.

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      februar 07, 2021 at 9:00 am

      Hej Lars Holger
      Tusind tak - det er jeg glad for at høre. Du har i øvrigt ret i, at mængden af mel altid kun er vejledende. Størrelsen på æg varierer, og selv melet synes jeg kan trække lidt forskelligt fra gang til gang og afhængig af mærke.
      Rigtig god bagelyst
      De bedste hilsner
      Holger

      Besvar
  60. Stine skriver

    januar 06, 2021 at 7:33 pm

    Virkelig god opskrift. Endelig er det lykkes mig at bage boller, det går normalt galt, men de her blev virkelig gode og hele familien var vilde med dem. Helt klart en opskrift der skal gemmes og laves igen og igen.
    Så tak for den!

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      januar 07, 2021 at 7:39 am

      Tusind tak, Stine - det er sørme godt at høre.
      Alt det bedste
      Holger

      Besvar
  61. Camilla skriver

    december 25, 2020 at 4:16 pm

    Nu har jeg forsøgt 2 gange at bage din boller og jeg kan simpelthen ikke forstå at der ikke skal mere mel i?? Den er så klistret at de ikke kan formes til boller. Jeg troede der var for lidt mel i første portion, men 2 portion så ligesådan ud? Hmm hvad går der mon galt?

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      december 27, 2020 at 7:37 am

      Hej Camilla
      Tak for tilbagemelding, og nej, der skal ikke mere mel i. De typiske fejl er enten en defekt vægt eller at dejen ikke er æltet længe nok. Uden jeg ved om det er det, der er galt her 🙂
      Du kan selvfølgelig altid komme en smule mere mel i, men dejen plejer at være perfekt når den er virket op/strammet op.
      De bedste hilsner
      Holger
      - der netop har bagt en portion igen 🙂

      Besvar
  62. Dina skriver

    oktober 08, 2020 at 5:29 pm

    Super god opskrift på boller, første gang jeg nu kan lave de store lækre bløde boller 😊 Mine 3 voksne sønner er vilde med dem ligesom jeg selv, i dag blev dej delt og de halve blev chokolade boller, uhmmm også gode
    Tak for god opskrift, og vejledning i røre godt og vær forsigtig når dej ER hævet så de ikke bliver flade 👍😃Man bliver vel aldrig for gammel til lære nye tricks

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      oktober 08, 2020 at 8:55 pm

      Hej Dina
      Super dejligt at høre - og mange tak.
      Og sådan en nybagt bolle er jo simpelthen fantastisk 🙂
      Alt det bedste
      Holger

      Besvar
  63. Anni skriver

    juli 05, 2020 at 10:46 am

    De bedste boller nogensinde! De hæver super fine og er bløde, rigtig god opskrift.

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      juli 05, 2020 at 11:01 am

      Kære Anni
      Super dejligt at høre - 1000 tak.
      De bedste hilsner
      Holger

      Besvar
  64. Peter skriver

    marts 29, 2020 at 12:42 pm

    Jeg har brugt nøjagtige mål ingredienser, men som sædvanlig bliver bollerne flade. Hvad gør jeg galt? Brugte også lillefingervarmt vand, som du skrev.

    Besvar
    • Holger Rørby Madsen skriver

      marts 29, 2020 at 1:25 pm

      Hej Peter
      Det kan være svært at svare på, men mit bedste bud er gæren. Enten er den for gammel, eller også har den fået for meget varme. Som sagt er det svært at sige præcist hvad der er galt, men jeg har ikke prøvet at denne opskrift på boller slår fejl
      Typisk er det dog gær, der er skyld i mislykket gærdej.
      De bedste hilsner til dig
      Holger

      Besvar
  65. Anette skriver

    september 08, 2019 at 8:56 am

    Hej Holger
    Jeg har flere gange oplevet, når jegbager boller og pensler med æg, at bollerne lissom "falder sammen" , og de hæver ikke op igen under bagning. Hvad gør jeg mon forkert?
    Mvh Anette

    Besvar
  66. Elsebeth Kold skriver

    september 25, 2018 at 4:51 pm

    I Danmark må man ALDRIG bruge vand fra den varme hane til madlavning - det kan resultere i legionærsyge!!!

    Besvar
    • Madensverden.dk skriver

      september 27, 2018 at 3:32 pm

      Hej Elsebeth

      Tak for dit indspark, og man skal altid være forsigtig med lunkent eller varmt vand fra hanen.

      Netop til bagning bør dette dog ikke være et problem, og det kan du læse mere om her: https://madensverden.dk/lunkent-vand/

      De bedste hilsner

      Holger

      Besvar
  67. Bo skriver

    februar 04, 2018 at 1:19 pm

    Hvis man vil bruge en bagemaskine ( Murphy Richards ), hvordan skal opskriften så lyde??

    Besvar

Anmeldelser af Madens Verden

Rigtig mange brugere er meget glade for Madens Verden, og vi sætter også pris på at høre, hvad du synes. Skriv gerne, hvad du bruger Madens Verden til - og hvorfor du er så glad for siden. På forhånd tak.

Footer

Vil du have de bedste opskrifter på mail?

Få Madens Verdens nyhedsbrev med opskrifter og inspiration til din madlavning.

Om Madens Verden

Madens Verden udgives af Moderne Medier ApS, der ejes af Holger Rørby Madsen.

Moderne Medier ApS
A.P. Møllers Allé 43B
2791 Dragør
CVR: 42394157

Kontakt

Mail: hej@madensverden.dk

Læs mere om Madens Verden her

Redaktion

Holger Rørby Madsen, ejer og ansvh.
Katrine Rørby Madsen, redaktionschef
Jan Sørensen, vinkender

Madens Verden PLUS

Bliv medlem nu. Undgå reklamer, når du bruger opskrifterne, og få din egen favoritliste. Samtidig støtter du op om den fortsatte udvikling af Madens Verden. Tak.

Rettigheder

Kopiering fra Madens Verden må kun finde sted på institutioner eller virksomheder, der har indgået aftale med Copydan Tekst & Node. Du må altid gerne linke til indhold på Madens Verden.

Cookie indstillinger Cookie & Privatlivspolitik

Copyright: Madens Verden!

Din mening

Your vote:




Har du også en kommentar?

A rating is required
A name is required
An email is required