Madens Verden

Søg
  • Login
    • Login
    • Bliv medlem
    • Selvbetjening
    • Log ud
  • Konto
    • Favoritliste
    • Selvbetjening
    • Log ud
logo til madens verden
  • Opskrifter
  • Aftensmad
  • Kager
  • Brød
  • Airfryer
  • Populære
  • Inspiration
  • Madplaner
  • Bliv medlem
  • Søg
Forside › Viden om mad › Støbejernsgryde

Sådan gør du din støbejernsgryde ren og passer på den

billederesultat for støbejernsgryde [novashare_inline_content] Viden om mad
Rengøring og vedligehold af en støbejernsgryde eller en støbejernspande er ret nemt. Blot skal du huske aldrig at anvende opvaskemiddel, da det sætter sig fast i det rå jern. Foto: Holger Rørby Madsen, Madensverden.dk.
Opdateret: 1. december 2025
Holger Rørby MadsenHolger Rørby Madsen
Indhold
  • Inden brug af støbejernsgryder
  • Rengøring af støbejernsgryde
  • Hvis uheldet er ude
  • Den årlige hovedrengøring
  • Opsamling

Hvis du ejer en støbejernsgryde eller støbejernspande, så er du måske også i tvivl om hvordan man gør dem rene.

Et af ofte stillede spørgsmål er blandt andet, om man må anvende opvaskemiddel til støbejern?

Her kigger vi lidt nærmere på hvordan du rengør støbejern, så det holder i 100 år.

Jeg vil lige bemærke, at dette her handler om 100 procent rent støbejern. Der findes produkter på markedet med emaljeret støbejern, og det er noget helt andet.  Men her er det som sagt kun det rigtige støbejern det drejer sig om.

Se mere indhold:

  • Opvaskemiddel - se hvilket der er bedst i test
  • Sådan rengør du en gryde hvis maden er brændt på
  • Støbejernspander - anvendelse, vask og tips
  • Sådan rengør du en bradepande

Inden brug af støbejernsgryder

Hvis du er så heldig at have en støbejernsgryde, så har du også en gryde resten af dit liv. Støbejern holder nemlig i mange, mange år, hvis man passer godt på det.

Og her starter det allerede når du første gang tager din støbejernsgryde eller støbejernspande i brug.

Her skal du huske at smøre støbejernet med olie, og jeg vil anbefale en rigtig god rapsolie.

Faktisk er det bedste, at smøre støbejernsgryden i god tid inden brug første gang, så olien når at sætte sig.

Og gør det gerne de fem første gange du anvender dit nye støbejerngrej, for så brænder maden ikke på fremover. Støbejernsgryden er fremragende til mørbradgryde, gullasch og den slags retter.

Rengøring af støbejernsgryde

Når man passer godt på sin støbejernsgryde, så er min erfaring, at maden stort set aldrig brænder på.

Det er på alle måder kram at arbejde med, og holder som sagt i årevis.

Efter brug vaskes støbejernsgryden eller panden blot af med varmt vand og en opvaskebørste, men...!!!

DU MÅ ALDRIG ANVENDE OPVASKEMIDDEL!

Det er næsten det vigtigste at huske. Aldrig opvaskemiddel i køkkengrej af støbejern!

Brug varmt vand og en opvaskebørste, og tør derefter af med et viskestykke. Sørg for at gryden eller panden er helt tør, hvorefter du kan smøre med en smule rapsolie.

Har du en emaljeret støbejernsgryde er sagen en anden. Den kan du godt vaske af med opvaskemiddel.

Er du i tvivl om hvilken slags støbejern du har, så spørg i butikken, hvor du købte gryden eller støbejernspanden.

Hvis uheldet er ude

Er du alligevel uheldig, og der er mad, som har brændt sig fast i din støbejernsgryde, så fortvivl ikke.

Kom lidt vand i gryden og kog det op.

Derefter er det normalt let at fjerne eventuelle fastbrændte madrester. Men som sagt: Bliv ikke fristet til at anvende opvaskemiddel.

Den årlige hovedrengøring

Jeg plejer en gang om året at give min støbejernsgryde en større tur, hvilket er med til at forlænge levetiden på grejet.

Her kommer jeg en god omgang rapsolie i gryden, så det står 1-2 centimeter op. Jo, det er en del olie, men det skal der til.

Så kommes der 3-4 spiseskefulde salt i (brug bare den billigste køkkensalt), og lad det står 5-6 timer.

Derefter koges olie- og saltblandingen op, hvorefter gryden tages af blusset og køler helt ned.

Hæld olien ud, skyl af med varmt vand og tør gryden grundigt af med et viskestykke.

Så smøres støbejernsgryden med lidt rapsolie, hvorefter den er klar til nye eventyr i køkkenet.

Opsamling

Som sagt får du ikke en bedre gryde end en ægte støbejernsgryde.

Du har den perfekte varmefordling, og gryden (eller støbejernspanden) holder i årtier.

Vask af i varmt vand uden opvaskemiddel, tør af med et rent viskestykke og smør løbende med lidt rapsolie.

Og så skal en støbejernsgryde selvfølgelig heller aldrig stilles i opvaskemaskinen!

God fornøjelse.

Har du andre gode tips til vedligehold af støbejern, så skriv dem i kommentarfeltet herunder, så vi alle kan få glæde af dem.

Her er i øvrigt nogle lækre gryderetter, som du kan lave i støbejernsgryde.

Om Holger
holger rørby madsen madens verden

Holger Rørby Madsen

Jeg hedder Holger og grundlagde Madens Verden i 2012. Som journalist og kogebogsforfatter udvikler, tilbereder og skriver jeg en stor del af opskrifterne på siden. Mit mål er at gøre god mad enkel med gennemprøvede opskrifter, almindelige råvarer og en fremgangsmåde, der er nem at følge.

Madens Verden PLUS

  • Ingen reklamer og annoncer
  • Gratis app uden annoncer
  • Adgang til populær favoritliste
  • Adgang til at printe opskrifter
  • Bemærk: Ingen bindingsperiode

Bliv en del af fællesskabet på Madens Verden.

Få adgang her

Kommentarer

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Påkrævede felter er markeret *

  1. Maria Haugaard Jensen skriver

    januar 28, 2026 at 5:51 pm

    Det er afskalning i bunden af min støbejernsgryde, som er uden emalje. Jeg har aldrig brugt opvaskemiddel i den, så jeg er i tvivl om hvad jeg skal gøre. Jeg er omhyggelig med at gøre den ren og smører den jævnligt med et tyndt lag olie. Afskalningen er ca 6 mm i omkreds.og 1 mm dyb Er det usundt at spise mad fra gryden? Jeg er meget glad for den, men afskalningen tager noget af glæden. Med venlig hilsen Maria

    Besvar
  2. Lone skriver

    februar 02, 2019 at 8:21 am

    Jeg havde ikke fået nogen information om hvad man skulle gøre inden brug af min gryde, med det resultat at maden brændte sig fast i bunden. Jeg læste mig til at man kunne sætte gryden i ovnen på pyrolyse program. Det prøvede jeg og gryden blev som ny....

    Besvar
    • Kurt Hansen skriver

      april 12, 2023 at 10:50 am

      For at din kartofler ikke skal koge over kommes du blot en meget lille klat margarine eller smør i vandet du koger dine kartofler i eller blot en tske fuld olie i vandet. 👍

      Besvar

Footer

Vil du have de bedste opskrifter på mail?

Få Madens Verdens nyhedsbrev med opskrifter og inspiration til din madlavning.

Om Madens Verden

Madens Verden udgives af Moderne Medier ApS, der ejes af Holger Rørby Madsen.

Moderne Medier ApS
A.P. Møllers Allé 43B
2791 Dragør
CVR: 42394157

Kontakt

Mail: hej@madensverden.dk

Læs mere om Madens Verden her

Redaktion

Holger Rørby Madsen, ejer og ansvh.
Katrine Rørby Madsen, redaktionschef
Jan Sørensen, vinkender

Sådan tester vi opskrifter

Madens Verden PLUS

Bliv medlem nu. Undgå reklamer, når du bruger opskrifterne, og få din egen favoritliste. Samtidig støtter du op om den fortsatte udvikling af Madens Verden. Tak.

Rettigheder

Kopiering fra Madens Verden må kun finde sted på institutioner eller virksomheder, der har indgået aftale med Copydan Tekst & Node. Du må altid gerne linke til indhold på Madens Verden.

Cookie indstillinger Cookie & Privatlivspolitik

Copyright: Madens Verden!

Ingen liste – kun i Alle favoritter

Slet listen?

Opskrifterne bliver ikke slettet – de flyttes til "Ukategoriserede".