Min opskrift på fajitas med kylling og peberfrugter. Du laver nemt fyldet i et fad i ovnen, hvorefter du kan nyde de mexicanske pandekager.
Fajitas med kylling og peberfrugt er en meget nem aftensmad, som jeg er sikker på hele familien vil elske.
Den mexicanske ret er utrolig let at lave, og her er det forskellige peberfrugter og kylling i tynde strimler.
Kylling og peberfrugt vendes i et fad med hjemmelavet fajitas krydderi, og derefter er det blot at stille fadet i ovnen.
Opskriften er beregnet til fire personer med to tortillas eller fajitas til hver, men måske skal der flere til. Afhænger af hvor sultne I er.
Opskrift på fajitas med kylling og peberfrugter
Ingredienser
- 4 peberfrugter gerne 2 røde, 1 gul og 1 grøn, skåret i strimler
- 2 store rødløg halveres og snittes i tynde skiver
- 4 stk. kyllingebryst halveret på langs, skåret i tynde skiver
- olivenolie
Fajitas krydderi
- 3 teskefulde paprika
- 2 teskefulde hvidløgspulver
- 1 teskefuld spidskommen stødt
- 2 teskefulde oregano tørret
- 2 teskefulde salt
- friskkværnet peber
- Evt. chili 1 teske chilipulver, kan udelades
Tortillas
- 8 tortillas varmes
Sådan gør du
- Forvarm ovnen til 200 grader varmluft.
- Smør et ildfast fad med lidt olivenolie.
- Peberfrugter skæres i tynde strimler, mens løgene pilles, halveres og snittes i tynde skiver. Kommes i fadet.
- Kyllingebrystfileter halveres på langs, og skæres derefter i tynde skiver. Kommes ned til grøntsagerne.
- Bland ingredienserne til fajitas krydderi sammen, og drys det over kyllingekødet i fadet.
- Vend indholdet forsigtigt rundt, så det hele fordeles godt.
- Dryp lidt olivenolie over, og krydr med lidt mere salt og friskkværnet peber.
- Stil fadet i ovnen i ca. 25 minutter, og vend gerne indholdet rundt efter et kvarters tid. Så er du klar til at servere lækre fajitas med kylling og peberfrugter.
Næringsindhold
Tips
Fajitas med kylling og peberfrugt serveres straks.
Gerne med en hjemmelavet guacamole og creme fraiche.
Du kan eventuelle varme dine tortillas i mikroovn.
Se også disse opskrifter:
Comments
No Comments