Drømmekage fra Brovst har altid været en af mine yndlingskager, og det gode er, at den er meget nemmere at bage end du måske tror.
Det er den klassiske og populære kage med masser af kokostopping, og den minder lidt om både rytterkage og den du ved nok kage.
Der er nok kage til i hvert fald 12 personer i denne opskrift, og rester kan fryses.
Du kan også se min video med fremgangsmåde. God bagelyst.
Se også disse opskrifter:
Opskrift
Drømmekage fra Brovst
Ingredienser
- 250 g bagesukker - eller alm. sukker
- 3 æg - strl. M/L
- 50 g smør
- 200 g kærnemælk
- 250 g hvedemel
- 8 g bagepulver
- 5 g vaniljesukker
- 50 g kokosmel
Topping
- 200 g brun farin
- 125 g smør
- 100 g kokosmel
- 50 g mælk
Fremgangsmåde
- Forvarm ovnen til 180 grader almindelig over- og undervarme. Det er den rette temperatur at bage drømmekage ved.
- Vej bagesukker (du kan også bruge alm. sukker) af i en skål, og rør nu æg i med et æg ad gangen. Dermed får du en luftig æggemasse, og du skal ikke anvende elpisker, men blot en solid grydeske.
- Smelt smør i mikroovn og rør derefter kærnemælk i det smeltede smør.
- Vej hvedemel af sammen med bagepulver og vaniljesukker og sigt det ned i drømmekagedejen. Kom også det smeltede smør med kærnemælk i, og tilsæt så kokosmel. Rør dejen godt sammen så der ikke er klumper.
- Beklæd en bradepande (ca. 20 x 25 centimeter) med bagepapir, og fordel dejen i bradepanden.
- Bag kagen i ca. 25 minutter.
- Imens røres den lækre kokostopping din drømmekage sammen. Vej brun farin af i en lille gryde sammen med smør, kokosmel og mælk. Kog det op under omrøring og tag det af blusset.
- Efter de 25 minutter tages drømmekagen ud af ovnen, toppingen fordeles ovenpå kagen, og nu skal din drømmekage fra Brovst bages færdig i oven i yderligere cirka 10 minutter. Pas på fyldet ikke bliver for mørkt, da det jo indeholder sukker (brun farin)!
Få tilsendt opskriften på mail
Næringsindhold
Video
Tips
Lad den færdigbagte kage køle lidt af inden udskæring.
Drømmekagen er kendetegnet ved en lækker kagebund, der er dækket med den mest fantastiske kokostopping.
Nogen siger, at kokostoppen næsten ikke kan være for tyk, men det er godt at tilpasse den til kagen. Og gør vi i denne opskrift.
Jeg plejer at lave drømmekagen med kærnemælk, fordi det giver en bedre kagebund med bedre holdbarhed. Men du kan sagtens erstatte kærnemælk med almindelig mælk.
Du kan bage kagen på lige omkring en halv times tid, og den er det hele værd.
Opskriften her giver en lille bradepande med kage, og der er rigeligt til otte personer eller lidt flere. Afhængig af hvor store stykker kagen skæres ud i.
Oprindelse
Drømmekagen er opfundet i Danmark, og er i øvrigt en af de mest populære, danske kager. Det var Jytte Andersen, der i 1960 havde taget sin mormors opskrift med til en bagekonkurrence i Brovst.
Alle kalder den drømmekagen fra Brovst, og det er også næsten rigtigt, at kagen stammer fra den nordjyske by. Det var i hvert fald her den var med i en stor bagekonkurrence første gang.
Men mere præcist menes den at stamme fra byen Klokkerholm, der ligger ca. 25 kilometer nordøst for Aalborg. Så stadig i Nordjylland, og ikke frygtelig langt væk fra Brovst.
Udbredelsen af drømmekagen skyldes Amo, der i årtier har markedsført kagen som netop drømmekagen fra Brovst. Amo drømmekage er en klassisk kageblanding , som man let kan bage, hvis man ikke vil lave den hjemmelavede opskrift.
Selvom fortællingen om drømmekagen i Danmark er, at den stammer fra Brovst, så er det måske ikke hele sandheden.
For der er nemlig også ting der tyder på, at en amerikansk husmoder allerede i starten af 1900-tallet havde en lavet en opskrift, der til forveksling minder meget om drømmekagen.
Den hed Lazy Daisy Cake, så måske er drømmekagen i virkeligheden The Amercian Dream, altså den amerikanske drøm. Det er ikke til at sige med sikkerhed.
- Ingen reklamer og annoncer
- Gratis app uden annoncer
- 5% rabat på Madens Verdens kogebøger
- Adgang til den populære favoritliste
- Adgang til at printe opskrifterne
- Kæmpe tak fordi du bakker op om Madens Verden
Mie
Den bliver ikke bagt ordentligt i midten, tænker 200° ville have været bedre eller give den 35 min før fyld kommer på også 10-12 minutter derefter.
Magdalena
Jeg er fra Polen, men jeg vil rigtig gerne prøve at bage denne kage.
Sonja Thomsen
rigtig god opskrift hilsen Sonja
Erik Vinkel
Der en inkonsistens mellem opskriften og videoen: i opskriften nævnes at kagen bages ved over og undervarme på 180 grader mens videoen nævner 180 grader varmluft. Jeg bagte min drømmekage, der sad lige i skabet i en stor bradepande på 35x42 cm - dvs tre gange mængderne i opskriften. Efter 25 min på over/undervarme valgte jeg at give basisdejen 10 min ekstra med varmluft så den fik samme farve som din kage i videoen. Det var et godt valg. Fin opskrift men du skal skærpe opskriften.
+Helga eskildsen
Hej Holger.
Jeg er en gammel dame på 74 år som godt kan lide og bage. Da jeg var 13 - 14 år kunne man få Amo bageopskrifter gratis rundt omkring hos købmændene, som lå og man kunne bare tage en.
Der var "Drømmekage fra Brovst" Den er gengivet mange gange og altid er noget ændret i opskriften, det er rigtig synd, - for det er det der gør, den ikke er rigtig. Den du har lavet er rigtig tung og kedelig. FOR ÆGGENE OG SUKKER --- SKAL SKAL SKAL --- PISKES OVER KOGENDE VANDBAD til det lyder hult. Det er det der gør kagen let og luftig, - så det er en ommer Hr. Madsen. Jeg har set mange kager blive til skosåler fordi de ikke bliver pisket over vandbad. God fornøjelse