Madens Verden

Søg
  • Login
    • Login
    • Bliv medlem
    • Selvbetjening
    • Log ud
  • Konto
    • Favoritliste
    • Selvbetjening
    • Log ud
logo til madens verden
  • Opskrifter
  • Aftensmad
  • Kager
  • Brød
  • Airfryer
  • Populære
  • Inspiration
  • Madplaner
  • Bliv medlem
  • Søg
Forside › Opskrifter › Tilbehør › Coleslaw

Coleslaw med hvidkål og gulerødder

hjemmelavet coleslaw [novashare_inline_content] Tilbehør
Nem og hjemmelavet coleslaw med hvidkål, gulerødder og en god dressing. Coleslaw anvendes som tilbehør til mange retter med kød, herunder oksekød og spareribs. Foto: iStock.com/Zhuravleva.
Opdateret: 6. oktober 2025
Holger Rørby MadsenHolger Rørby Madsen
4.9 fra 28 stemmer
Gå til opskrift

Coleslaw er en klassisk kålsalat med fintsnittet hvidkål, gulerødder og en cremet dressing med mayonnaise og creme fraiche.

Kål og gulerødder trækker først i en sur-sød marinade og drypper derefter grundigt af. Det giver salaten smag og mindsker risikoen for, at dressingen bliver vandet.

Opskriften er beregnet som tilbehør til fire personer og passer særligt godt til grillmad, pulled pork, spareribs og burgere.

Coleslaw

Din mening tæller

Giv 1-5 stjerner ved at klikke på dem

4.9 fra 28 stemmer
Vis favoritter
Print opskriften
Gem opskriften
Print opskriften
Kræver medlemskab
Bliv medlem
Allerede medlem? Log ind
holger rørby madsen madens verdenHolger Rørby Madsen
Forb. tid: 5 minutter min
Tilb. tid: 5 minutter min
På køl: 1 time t 30 minutter min
Samlet tid: 1 time t 40 minutter min
Klassisk coleslaw med fintsnittet hvidkål, gulerødder og en cremet dressing af mayonnaise og creme fraiche.
Antal: 4 personer

Ingredienser

Coleslaw
  • 250 g hvidkål
  • 150 g gulerødder
Marinade
  • 3 spsk citronsaft (friskpresset)
  • 2 spsk æbleeddike
  • 1 spsk sukker
Dressing
  • 2 dl creme fraiche
  • 2 dl mayonnaise (gerne hjemmelavet mayo, eller en købt)
  • 2 tsk sukker
  • salt og friskkværnet peber

Fremgangsmåde
 

  1. Pil de yderste blade af hvidkålen, og del den i kvarte. Snit så hvidkål i helt tynde strimler, og du skal bruge 250 g hvidkål fintsnittet hvidkål. Brug gerne et rive- eller mandolinjern til hjemmelavet coleslaw.
  2. Vask 150 g gulerødder, og snit også dem helt fint.
  3. Kom hvidkål og gulerødder i en skål og bland det godt sammen.
  4. Bland også 3 spsk citronsaft, 2 spsk æbleeddike, 1 spsk sukker, 2 dl creme fraiche, 2 dl mayonnaise, 2 tsk sukker, salt og friskkværnet peber til marinaden grundigt, og vend den sammen med hvidkål og gulerødder. Kom det i en plastpose, luk den tæt og læg posen i køleskabet i mindst halvanden time.
  5. Dressingen til din coleslaw laver du ved at komme creme fraiche, mayonnaise og sukker i en skål. Rør det godt sammen, og smag det til med salt og lidt friskkværnet peber. Du kan eventuelt også tilsætte en smule mere sukker, da dressingen skal have en sur/sød smag.
  6. Hæld væden fra coleslawen, og anret den i en skål. Hæld dressingen over, og vend det hele forsigtigt rundt.
  7. Server med det samme, eller stil salaten tildækket i køleskabet indtil servering.

Næringsindhold

Kalorier459kcalKulhydrater16gProtein3gFedt43gMættet fedt11gKostfibre3gSukker11gSalt1g
Kræver medlemskab
Køb adgang 295,- pr. år Se alle fordele ved medlemskab
Er du allerede medlem?
Log ind her

Vil du have de bedste opskrifter på mail?

Få Madens Verdens nyhedsbrev med opskrifter og inspiration til din madlavning.

Kom med din mening

Snit hvidkålen helt fint

Konsistensen afhænger i høj grad af, hvor fint kålen bliver snittet. Grove kålstykker kræver længere trækketid og kan gøre salaten vanskelig at spise.

Jeg bruger gerne et mandolinjern, fordi det giver tynde og ensartede strimler. En skarp kniv eller foodprocessor kan også anvendes.

Fjern den hårde stok, inden kålen vejes. Den er mere grov end bladene og passer ikke godt i den færdige salat.

Gulerødderne kan rives groft, men jeg synes, resultatet bliver bedst, når de skæres eller rives i forholdsvis tynde strimler, der blander sig med kålen.

Lad grøntsagerne trække i marinaden

Marinaden består af citronsaft, æbleeddike og sukker. Syren giver smag og gør den rå kål lidt mere medgørlig, uden at den skal koges eller blancheres.

Jeg lader kål og gulerødder trække i mindst halvanden time. Det giver efter min erfaring en bedre balance mellem den faste kål og den cremede dressing.

Vend gerne posen eller beholderen et par gange undervejs, så marinaden bliver fordelt jævnt.

Har du travlt, kan trækketiden forkortes til cirka 30 minutter, men kålen vil have en grovere konsistens og en tydeligere rå kålsmag.

Sådan undgår du en vandet coleslaw

Det vigtigste er at lade grøntsagerne dryppe grundigt af, inden de blandes med dressingen.

Kål og gulerødder afgiver væske, mens de trækker i marinaden. Følger denne væske med over i dressingen, bliver den færdige salat hurtigt tynd.

Kom grøntsagerne i et dørslag, og lad dem stå et par minutter. Pres derefter forsigtigt den sidste væske fra uden at mase kålen.

Jeg tilsætter først salt sammen med dressingen. Salt kan trække yderligere væske ud af kålen, hvis det kommes i for tidligt.

Smag dressingen til

Dressingen røres af lige dele mayonnaise og creme fraiche. Mayonnaisen giver fylde, mens creme fraichen gør smagen lettere og mere syrlig.

Smag dressingen til, inden den vendes sammen med grøntsagerne. Den skal have en tydelig sur-sød balance, men den må ikke blive dessertagtigt sød.

Behovet for sukker afhænger blandt andet af mayonnaisen og creme fraichen. Start med den angivne mængde, og tilsæt kun mere, hvis dressingen mangler balance.

Efter dressingen er vendt sammen med kålen, kan der smages til igen med citronsaft, salt og peber.

Kan coleslaw laves dagen før?

Coleslaw kan godt laves dagen før, men kålen bliver gradvist blødere, når den står i dressingen.

Vil jeg forberede salaten i god tid, lader jeg først grøntsagerne trække i marinaden og dryppe af. Derefter opbevarer jeg dem og dressingen hver for sig i køleskabet.

Vend salaten sammen nogle timer før servering. Så får den tid til at samle smag uden at miste for meget struktur.

En færdigblandet coleslaw kan også stå tildækket natten over. Rør den kort igennem inden servering, og hæld eventuel væske fra bunden af skålen.

Variationer med andre slags kål

Denne opskrift er målrettet den klassiske udgave med hvidkål og gulerødder.

Vil du bruge en mildere kåltype, kan du i stedet følge opskriften på spidskålsslaw. Her bruges en enklere dressing med mayonnaise, citron, olie og honning.

Rødkål kan erstatte en mindre del af hvidkålen, hvis salaten skal have mere farve. Brug eksempelvis 200 gram hvidkål og 50 gram rødkål.

Ønsker du en salat med broccoli, tranebær og mandler, er det bedre at følge den selvstændige opskrift på broccolisalat.

Servering og opbevaring

Coleslaw passer særligt godt til pulled pork, hvor den syrlige dressing giver modspil til det krydrede kød.

Den kan også serveres til spareribs i grill eller ovn, grillkylling, burgere, pølser og andre retter fra grillen.

Opbevar rester i en lukket beholder i køleskabet, og brug dem inden for to dage. Rør salaten igennem inden servering.

Coleslaw er ikke velegnet til frysning. Dressingen kan skille efter optøning, og kålen mister sin faste konsistens.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er coleslaw?

Coleslaw er en kålsalat, der typisk laves med fintsnittet hvidkål, gulerødder og en cremet dressing.

Hvorfor skal kålen trække i marinade?

Marinaden giver kålen smag og gør den lidt mere medgørlig. Grøntsagerne skal dryppe grundigt af, inden dressingen tilsættes.

Hvor længe skal coleslaw trække?

Lad kål og gulerødder trække i marinaden i mindst 1½ time. Den færdige salat kan derefter serveres med det samme.

Hvorfor bliver coleslaw vandet?

Det skyldes typisk, at grøntsagerne ikke er dryppet tilstrækkeligt af, eller at salaten har stået længe i dressingen.

Kan coleslaw laves dagen før?

Ja. For den bedste konsistens kan grøntsager og dressing opbevares hver for sig og vendes sammen nogle timer før servering.

Kan creme fraiche erstattes?

Ja. Creme fraiche kan erstattes med græsk yoghurt eller skyr, men dressingen bliver mere syrlig og mindre fyldig.

Kan coleslaw fryses?

Nej. Kålen bliver blød, og dressingen kan skille efter optøning.

Hvor stammer navnet coleslaw fra?

Navnet kommer fra det hollandske ord koolsla, der betyder kålsalat.

Om Holger
holger rørby madsen madens verden

Holger Rørby Madsen

Jeg hedder Holger og grundlagde Madens Verden i 2012. Som journalist og kogebogsforfatter udvikler, tilbereder og skriver jeg en stor del af opskrifterne på siden. Mit mål er at gøre god mad enkel med gennemprøvede opskrifter, almindelige råvarer og en fremgangsmåde, der er nem at følge.

Madens Verden PLUS

  • Ingen reklamer og annoncer
  • Gratis app uden annoncer
  • Adgang til populær favoritliste
  • Adgang til at printe opskrifter
  • Bemærk: Ingen bindingsperiode

Bliv en del af fællesskabet på Madens Verden.

Få adgang her

Skriv et svar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Påkrævede felter er markeret *

Footer

Vil du have de bedste opskrifter på mail?

Få Madens Verdens nyhedsbrev med opskrifter og inspiration til din madlavning.

Om Madens Verden

Madens Verden udgives af Moderne Medier ApS, der ejes af Holger Rørby Madsen.

Moderne Medier ApS
A.P. Møllers Allé 43B
2791 Dragør
CVR: 42394157

Kontakt

Mail: hej@madensverden.dk

Læs mere om Madens Verden her

Redaktion

Holger Rørby Madsen, ejer og ansvh.
Katrine Rørby Madsen, redaktionschef
Jan Sørensen, vinkender

Sådan tester vi opskrifter

Madens Verden PLUS

Bliv medlem nu. Undgå reklamer, når du bruger opskrifterne, og få din egen favoritliste. Samtidig støtter du op om den fortsatte udvikling af Madens Verden. Tak.

Rettigheder

Kopiering fra Madens Verden må kun finde sted på institutioner eller virksomheder, der har indgået aftale med Copydan Tekst & Node. Du må altid gerne linke til indhold på Madens Verden.

Cookie indstillinger Cookie & Privatlivspolitik

Copyright: Madens Verden!

Ingen liste – kun i Alle favoritter

Slet listen?

Opskrifterne bliver ikke slettet – de flyttes til "Ukategoriserede".

Din mening

Your vote:




Har du også en kommentar?

A rating is required
A name is required
An email is required