Salat med surdejsbrød
Ingredienser
- 2 skiver surdejsbrød (i 2 centimeters tykkelse)
- 2 spsk. olivenolie (til stegning)
- 2 håndfulde salat
- 200 g tomater (små)
- 0,5 agurk (i mindre stykker)
- 1 rødløg (halveret og i tynde både)
- 2 spsk. olivenolie
- 1 spsk. æbleeddike (eller anden lys eddike)
- salt og friskkværnet peber
Fremgangsmåde
- 2 skiver surdejsbrød skæres ud i mundrette stykker, der steges hurtigt af på en varm pande i 2 spsk. olivenolie. Brødet skal ikke være super sprødt, men blot lige varmes godt igennem. Tages til side.
- Kom 2 håndfulde salat i en skål sammen med 200 g tomater, 0,5 agurk og 1 rødløg, der er klargjort som beskrevet.
- Tilsæt 2 spsk. olivenolie sammen med 1 spsk. æbleeddike, salt og friskkværnet peber. Vendes forsigtigt rundt sammen med brødet, og anrettes pænt i en serveringsskål.
Næringsindhold
Kalorier236kcalKulhydrater22gProtein4gFedt15gMættet fedt2gKostfibre2gSukker4gSalt1.9g
Opskrift på salat med surdejsbrød
Denne opskrift på salat med surdejsbrød er en god og klassisk salat, som du kan servere til mange retter.
Inspirationen er fra det italienske køkken, og jeg har også tilføjet tomater, agurk og rødløg.
Mængderne behøver du ikke tage så bogstaveligt, så brug hvad du har og synes. Men det er dejlig måde at få brugt rester af daggammelt surdejsbrød på. God fornøjelse.
Se flere opskrifter:
- Croutoner (lækre sprøde brødcroutoner til salat)
- Italiensk brødsalat
- Salat med kylling og avocado
- Salat med brændt blomkål, rucola og pinjekerner
Servering

Salat med surdejsbrød, tomat og agurk serveres straks, og den er god til alt fra stegt kylling, til grillede koteletter og meget andet. Velbekjomme.
Madens Verden PLUS
- Ingen reklamer og annoncer
- Gratis app uden annoncer
- Adgang til populær favoritliste
- Adgang til at printe opskrifter
- Bemærk: Ingen bindingsperiode
Bliv en del af fællesskabet på Madens Verden.
Få adgang her
[novashare_inline_content]
Holger Rørby Madsen skriver
Tak fordi du bruger min opskrift på salat med surdejsbrød. Jeg bliver glad for din mening om den her.