Kage med citronfromage på en sprød kiksebund er et hit i påsken. Den gule farve og friske smag samt de små påskeæg passer til højtiden.
Kage med citronfromage er en ægte påskekage, som er flot at servere efter påskefrokosten.
Den gule farve matcher selvfølgelig de små påskekyllinger, som mange af os pynter med i påsken.
Og der er frit slag i forhold til pynt. Jeg bruger små marcipanæg her, men du kan pynte med alt fra sukker-æg og skumfidus-harer til spiselige blomster og mynteblade.
Det er ikke svært at lave denne påskekage, men det kræver tålmodighed, da en citronfromage skal på køl flere timer før, den skal spises.
Og så bruger man altså mange skåle til projektet! En til æggeblommer, en anden til æggehvide, en tredje til flødeskum.
Men herregud, så er det ikke værre. Og når først dessertkagen er på bordet, er det arbejdstiden værd. Den er både frisk og luftig.
Opskrift på kage med citronfromage
Kage med citronfromage og sprød kiksebund
Ingredienser
Kiksebund
- 125 g smør - smeltet
- 30 g mandelsplitter - el hakkede mandler
- 200 g digestive kiks - knust
Citronfromage
- 5 blade husblas
- 4 citroner - skal samt saft
- 4 æg - evt. pasteuriserede
- 120 g sukker
- 2,5 dl piskefløde
- 1 tsk vaniljesukker
Gele
- 5 blade husblas
- 1 dl sukker
- 1 citron - saften
- 1 dl vand
- gul frugtfarve
Fremgangsmåde
Kiksebund
- Smelt 125 g smør i en gryde. Det må ikke blive brunt, så gør det for medium varme.
- Kom 30 g mandelsplitter i smørret, rør rundt og varm i et par minutter.
- Kom 200 g digestive kiks i en frysepose. Giv dem nogle ordentlige slag med bagsiden af en køkkenkniv eller en kødhammer, så de bliver knust.
- Bland nu de knuste kiks i smørret og rør godt rundt.
- Beklæd en springform på ca. 20 cm i diameter med bagepapir i bunden. Hæld kikseblandingen ned og brug hænderne til at presse den sammen og sørge for, at den ligger fladt. Sæt på køl.
Citronfromage
- Læg 5 blade husblas i blød i koldt vand.
- Skyl 4 citroner, tør dem og riv skallen fint. Pres derefter alle citronerne og sæt skal og saft til side.
- Del 4 æg i to skåle: Æggeblommer i den ene skål, æggehvide i den anden.
- Kom herefter 60 gram sukker ned til hviderne og 60 gram sukker ned til blommerne. I alt altså 120 g sukker.
- Pisk æggeblommer og sukker til en luftig æggesnaps. Pisk citronskal og -saft ned i æggesnapsen og sæt til side.
- Pisk æggehvide og sukker godt sammen til en tyk masse a la flødeboller. Sæt til side.
- Pisk 2,5 dl piskefløde og 1 tsk vaniljesukker til flot flødeskum.
- Vrid de 5 blade husblas og kom dem i en gryde med en smule vand. Varm op, så husblasen smelter. Når husblasen er smeltet, hælder du den i æggeblomme-citronblandingen og pisker det godt sammen.
- Vend æggehviderne i æggeblomme-massen, vend derpå flødeskummet i. Husk: Du må ikke piske, det skal vendes med omhu.
- Hæld citronfromagen over kiksebunden og sæt på køl de næste to-tre timer. Du kan med fordel komme den i fryseren den sidste time, før du hælder gele udover, så undgår du, at der kommer fromage i geleen.
Gele
- Kom 5 blade husblas i koldt vand i mindst fem minutter.
- Kog 1 dl sukker, 1 dl vand og saft af 1 citron, så sukkeret opløses.
- Tag gryden af varmen og opløs husblas i væsken. Sørg for at røre godt rundt, så der ikke kommer klumper. Kom også lidt gul frugtfarve i. Lad geleen køle af, til den begynder at være mere tyktflydende.
- Hæld den ud over citronfromagen stille og roligt, så du ikke laver huller i fromagen. Du kan bruge bagsiden af en ske og hælde ned på den, så geleen fordeler sig.
- Sæt nu igen kagen på køl i en time eller mere. Hvis du vil have skarpe stykker af din kage med citronfromage, kan du fryse den ned den sidste halve time før servering.
- Pynt med blomster, blade eller små påskeæg og server. God påske.
Få tilsendt opskriften på mail
Næringsindhold
Tips
Du kan sagtens lave din kage med citronfromage dagen før og så vente med at pynte til lige før serveringen.
De små påskeæg og eventuelle blomsterhoveder smitter nemlig af på geleen, derfor skal påskekagen først pyntes, når den skal spises.
Prøv også at bage påskecookies med marcipanæg eller lave de fineste chokoladereder med marcipan-påskeæg og påskekyllinger a la Kajkage.
- Ingen reklamer og annoncer
- Gratis app uden annoncer
- 5% rabat på Madens Verdens kogebøger
- Adgang til den populære favoritliste
- Adgang til at printe opskrifterne
- Kæmpe tak fordi du bakker op om Madens Verden
Ragnhild Juhl Kallestrup
Vi har lavet denne lækre dessert flere gange, men altid får geléen fromagen til at boble op, så overfladen bliver knap så fin og klar som på jeres billede. Hvilken temperatur skal geléen have?
Mvh Ragnhild K
Karen Seneca
Hvor er det dejligt, at I kan lide kagen.
Kan det være, at I hælder geleen ud over citronfromagen, før den er afkølet ordentligt?
Evt. kan I prøve at sætte kagen i fryseren en times tid før, I overtrækker med gele.
Hvis gele får luftbobler, bruger jeg en nål til at prikke hul på luftboblerne.
Mvh Karen
Michelle Refsager
Den er på køl nu. Mangler bare geléen. Den lave karakter er givet på baggrund af fremgangsmåden som leder til følgende spørgsmål og frustrationer:
1) At piske æggehvider MED sukker stive er åbenbart umuligt i mit køkken, så jeg har måtte bruge 4 ekstra æg.
2) Såvidt jeg kan se, står der ingen steder i fremgangsmåden hvornår der skal vaniljesukker i, så det har jeg glemt. Øv.
3) Hvorfor skal de stive æggehvider vendes i citronblandingen først fremfor flødeskum? Således er det nemt at få slået luften ud af fromagen.
Ja, jeg burde bare have fulgt mine kage-instinkter, men som oftest er der jo en grund til, at der står som der gør i fremgangsmåden.
Det er den mest besværlige kage jeg nogensinde har lavet! Håber alligevel den bliver en succes. Normalt elsker jeg opskrifter fra Madens Verden, men den her har fucket mig op!
Malene
Der står vidst ikke noget om hvornår man skal putte vanillesukker i oppe i beskrivelsen, så jeg glemte det helt 😅 Der står heller ikke noget om hvornår man tilfører den gule frugtfarve, men det opdager man heldigvis hvis man glemmer dette 😆
Selma
Hvorfor står der ikke hvornår vanilje sukkeret i og frugtfarven?
Pia
Hvor meget frugtfarve skal der i og blander man det bare i når man har rørt det andet sammen. Kan man godt bruge Dr Oetker concentrated Yellow colour eller er den for tyk 😊
Heidi
så kan jeg godt overtales til citronfromage 😂👍🏼🤤
Janni
😍 Den er jeg nødt til at lave!
Dorthe
den er vi altså nød til at smage 😋😋😋 og så er den sund - masser af citron 😉🍋🍋🍋
Kim
skal den ikke næsten have en chance i påskeferien?😘
Ditte
Uha, den ser lækker ud🍋🐣😛👌