Indhold
Chokolade panna cotta
Fremgangsmåde
- 2 blade husblas lægges i en skål med koldt vand, og blødes op i fem minutter.
- Find en tykbundet kasserolle frem og hæld 4 dl fløde i.
- Kog det forsigtigt op, men det skal ikke nå kogepunktet. Blot blive varm uden at koge.
- Pisk derefter 75 g flormelis i den varme fløde, og tag kasserollen af blusset.
- Tag de to blade husblas op af vandet, og klem dem fri for vand, hvorefter de piskes ind i fløden.
- 100 g mørk chokolade hakkes groft, og piskes ligeledes ind i flødemassen, så du nu har en luftig creme til panna cotta.
- Fordel flødemassen i seks glas, som derefter skal sættes på køl. Eller sættes udenfor hvis temperaturen er omkring de fem grader.
- Lad de færdiglavede chokolade panna cotta stå i fire timer før servering.
Næringsindholdet er vejledende, og det gælder pr. person eller servering. Forbeholdt PLUS-medlemmer.
Opskrift på chokolade panna cotta
Jeg har lavet denne chokolade panna cotta med en chokolade med en kakaoprocent på 70, fordi jeg synes den har den rigtige bitterhed i den færdige dessert.
Men du kan sagtens lave panna cotta med din egen favoritchokolade. Her finder du min opskrift på den klassiske italienske panna cotta.
Opskriften er dessert til seks personer, men hvis I er super glade for panna cotta med chokolade er det måske kun til fire personer.
Se flere opskrifter:
Tips
Anret chokolade panna cotta med spåner af reven chokolade på toppen - og måske lidt friske bær eller frugt til.
Det giver et fint modspil til den søde dessert. Velbekomme.
- Ingen reklamer og annoncer
- Gratis app uden annoncer
- Mulighed for populært nyhedsbrev
- 5% rabat på Madens Verdens kogebøger
- Adgang til den populære favoritliste
- Adgang til at printe opskrifter
- Bemærk: Ingen bindingsperiode




Holger Rørby Madsen skriver
Tak fordi du bruger opskriften. Kom gerne med din mening om den her.