Madens Verden

Søg
  • Login
    • Login
    • Bliv medlem
    • Selvbetjening
    • Log ud
  • Konto
    • Favoritliste
    • Selvbetjening
    • Log ud
logo til madens verden
  • Opskrifter
  • Aftensmad
  • Kager
  • Brød
  • Airfryer
  • Populære
  • Inspiration
  • Madplaner
  • Bliv medlem
  • Søg
Forside › Opskrifter › Tilbehør › Nem opskrift på ris med karry og ærter (som tilbehør)

Nem opskrift på ris med karry og ærter (som tilbehør)

billederesultat for ris med karry og ærter [novashare_inline_content] Tilbehør
Ris med karry og ærter er nemt og lækkert tilbehør til blandt andet kylling. Foto: Holger Rørby Madsen, Madensverden.dk.
Opdateret: 28. januar 2021
Holger Rørby MadsenHolger Rørby Madsen
Gå til opskrift

Her får du en opskrift på ris med karry og ærter, så du kan peppe de kogte ris lidt op. Risretten er god som tilbehør til bla. kylling.

Ris med karry er en nem ret at lave som tilbehør til kylling og lyst kød, og risene er blandt andet også gode til koteletter og svinemørbrad.

Risene koges først, hvorefter de vendes med karry og ærter, og det tager faktisk ikke mere end 20 minutter at lave det.

Mængden af karry kan du jo selv justere i forhold til hvor stærk du ønsker karryrisene, men jeg synes tre teskefulde passer fint til denne opskrift.

Så smager det tilpas af karry, uden at være for krydret.

Opskriften er beregnet til fire personer.

Opskrift på ris med karry

Nem opskrift på ris med karry og ærter (som tilbehør)

Din mening tæller

Giv 1-5 stjerner ved at klikke på dem

4.8 fra 5 stemmer
Vis favoritter
Print opskriften
Gem opskriften
Print opskriften
Kræver medlemskab
Bliv medlem
Allerede medlem? Log ind
holger rørby madsen madens verdenHolger Rørby Madsen
Forb. tid: 5 minutter min
Tilb. tid: 20 minutter min
Samlet tid: 25 minutter min
Her får du en opskrift på ris med karry og ærter, så du kan peppe de kogte ris lidt op. Risretten er god som tilbehør til bla. kylling.
Antal: 4 personer

Ingredienser

  • 250 g ris
  • 2 løg
  • 1 spsk smør
  • 3 tsk. karry
  • 200 g ærter

Fremgangsmåde
 

  1. Ris koges som anvist på pakken i letsaltet vand. Husk aldrig at overkoge risene, så de smatter ud.
  2. Løg hakkes fint, og sauteres i en spiseskefuld smør. Kan enten laves i pande eller gryde.
  3. Når løgene er blevet blanke efter 4-5 minutter ved middel varme kommes karry ved. Lad det lige brænde af et minuts tid.
  4. Tilsæt derefter de kogte ris og ærterne, hvorefter det hele vendes rundt.
  5. Varm dine ris med karry og ærter igennem et par minutter og servér straks.

Næringsindhold

Kalorier100kcal
Kræver medlemskab
Køb adgang 295,- pr. år Se alle fordele ved medlemskab
Er du allerede medlem?
Log ind her

Vil du have de bedste opskrifter på mail?

Få Madens Verdens nyhedsbrev med opskrifter og inspiration til din madlavning.

Tips

Ris med karry og ærter smager super godt til blandt andet en helstegt kylling i ovn.

Men prøv også risene til eks. pandestegte koteletter.

Om Holger
holger rørby madsen madens verden

Holger Rørby Madsen

Jeg hedder Holger og grundlagde Madens Verden i 2012. Som journalist og kogebogsforfatter udvikler, tilbereder og skriver jeg en stor del af opskrifterne på siden. Mit mål er at gøre god mad enkel med gennemprøvede opskrifter, almindelige råvarer og en fremgangsmåde, der er nem at følge.

Madens Verden PLUS

  • Ingen reklamer og annoncer
  • Gratis app uden annoncer
  • Adgang til populær favoritliste
  • Adgang til at printe opskrifter
  • Bemærk: Ingen bindingsperiode

Bliv en del af fællesskabet på Madens Verden.

Få adgang her

Skriv et svar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Påkrævede felter er markeret *

Footer

Om Madens Verden

Madens Verden udgives af Moderne Medier ApS, der ejes af Holger Rørby Madsen.

Moderne Medier ApS
A.P. Møllers Allé 43B
2791 Dragør
CVR: 42394157

Kontakt

Mail: hej@madensverden.dk

Læs mere om Madens Verden her

Redaktion

Holger Rørby Madsen, ejer og ansvh.
Katrine Rørby Madsen, redaktionschef
Jan Sørensen, vinkender

Sådan tester vi opskrifter

Madens Verden PLUS

Bliv medlem nu. Undgå reklamer, når du bruger opskrifterne, og få din egen favoritliste. Samtidig støtter du op om den fortsatte udvikling af Madens Verden. Tak.

Rettigheder

Kopiering fra Madens Verden må kun finde sted på institutioner eller virksomheder, der har indgået aftale med Copydan Tekst & Node. Du må altid gerne linke til indhold på Madens Verden.

Cookie indstillinger Cookie & Privatlivspolitik

Copyright: Madens Verden!

Ingen liste – kun i Alle favoritter

Slet listen?

Opskrifterne bliver ikke slettet – de flyttes til "Ukategoriserede".

Din mening

Your vote:




Har du også en kommentar?

A rating is required
A name is required
An email is required