God og nem opskrift på duer i ovn, Duerne omvikles med et baconskiver, og brunes godt af inden de steges færdige i ovnen.
Til duer i ovn til fire personer skal du bruge:
To klargjorte duer uden indmad
4 skiver bacon - gerne økologisk
1 skefuld smør
1 skefuld olie
Salt og friskkværnet peber
2 deciliter vand
Kødsnor
-> SE OGSÅ opskrift på grydestegt fasan
Sådan laver du duer i ovn - ovnstegte duer:
- Duerne omvikles med to skiver bacon på hver due. Bind derefter bomuldssnor om, så baconskiverne sider godt fast.
- Find den gode stegegryde frem, der også kan gå i ovnen. Smelt en spiseskefuld smør og olie i gryden ved en god varme, og derefter brunes duerne grundigt af hele vejen rundt.
- Hæld vand i gryden, og krydr duerne med lidt salt og friskkværnet peber.
- Stil stegegryden med duerne ind i en forvarmet ovn ved 170 grader varmluft, og nu skal duerne steges i cirka 35 minutter.
- Tag duerne ud, fjern bomuldssnor og bacon, og steg nu duerne færdige i endnu 10 minutter i ovnen.
- Duerne tages op og hviler 10 minutter utildækkede på et skærebræt inden udskæring.
- Skyen i gryden koges op, og smages til med lidt ribsgele. Jævn med lidt Maizena, der er udrørt i lidt koldt vand, og giv gerne sovsen lidt sovsekulør. Smag sovsen til med salt, peber og eventuelt lidt gastrik.
Serveres med en lækker spidskålsalat og ovnstegte persillekartofler.
-> SE OGSÅ opskrift på vildtsovs
- Ingen reklamer og annoncer
- Gratis app uden annoncer
- 5% rabat på Madens Verdens kogebøger
- Adgang til den populære favoritliste
- Adgang til at printe opskrifterne
- Kæmpe tak fordi du bakker op om Madens Verden
Del dine ideer og tanker med os andre her: