Her finder du en både nem, lækker og hurtig opskrift på risret med kylling og karry, der kan laves på 20 minutter. God ret til travle dage.
Her er min opskrift på en risret med kylling og karry, og jeg håber du vil synes om den. Kom gerne med din vurdering af opskriften længere nede, hvor du kan tildele fra 1-5 stjerner. Du er også velkommen til at kommentere opskriften. På forhådn mange tak.
Risret med kylling er en fantastisk ret på travle hverdage, fordi den kan laves på 20 minutter.
De enkelte ingredienser kan du jo selv tilpasse som du synes, og blandt andet er det vigtigt, at du smager retten til med karry så den får lige præcis den styrke du synes om.
Trænger du til en mere spicy ret, kan du tilsætte lidt chili.
Se også: Kylling i karry - nem opskrift på 25 minutter med ris
Fløden kan i øvrigt også erstattes med kokosmælk.
Opskriften er til fire personer, og rester er gode som frokost dagen efter.
Opskrift på risret med kylling
Ingredienser
- 3 kyllingebrystfileter
- 2 spiseskefulde karry - eller hvad du nu synes
- 1 bundt forårsløg
- 2 røde peberfrugter
- 3 gulerødder
- 2 fed hvidløg
- 2,5 deciliter hønsefond
- 2,5 deciliter fløde
- salt og friskkværnet peber
- persille - til pynt
Basmatiris til fire personer
- 200 gram basmatiris
- 5 deciliter vand
- 1 teskefuld salt
Sådan gør du
- Risene afvejes og skylles i en sigte, og de kommes derefter i en gryde med vand. Tilsæt salt og kog risene i cirka 10 minutter. Kogetiden kan variere, og derfor skal du lige læse den præcise kogetid på pakken. Lad derefter risene trække mens du laver kylling og fyld.
- Kyllingebrystfileter skæres i mundrette tern, som brunes i lidt olie i en varm sauterpande. Tilsæt karry, og lad det svitse med et minuts tid.
- Kom finthakket hvidløg ved.
- Forårsløg skæres i mindre stykker, peberfrugt i små tern og gulerødderne ligeledes i små tern. Kom det hele ved kyllingen, og lad det stege tre minutter.
- Så kommes hønsefond i sammen med fløde. Kog det igennem, og lad det derefter småkoge et par minutter. Smag til med salt, peber og eventuelt lidt mere karry.
- De kogte ris vendes i, og retten trækker et minut inden den straks serveres. Pynt med friskklippet persille.
Næringsindhold
Tips
Den færdige risret med kylling og karry serveres straks.
Se også disse opskrifter:

Troels Jensen
Godt nok er jeg ikke lynhurtig i et køkken, men 20 minutter lyder ikke realistisk. Det tager, for mig i hvert fald, mere end 5 minutter at skrælle og skære 3 pæne gulerødder, ordne og snitte 4 forårsløg og skære en stor rød peber i små tern. Det i sig selv tog nok 20 minutter. Fra start til maden var færdig tog det hele nok nærmere en time. Til gengæld smager det super godt!