Sådan steger du kartofler i Airfryer. En nem opskrift på små kartofler, der hurtigt og nemt tilberedes i Airfryer. Meget lækre som tilbehør.
Kartofler i Airfryer er den nemme og hurtige måde at lave stegte kartofler på, hvis du er den heldige ejer af en varmluftsfriture.
Her kan du nemlig meget nemt stege kartoflerne, så de bliver helt perfekte.
Jeg bruger gerne de små kartofler med skræl, der ofte sælges i supermarkederne som "nemme kartofler". Det er lige hvad de er.
Se også: Er Airfryer billigere i strøm end ovn?
Tilberedningstiden kan variere efter hvilket Airfryer du har - og hvor store eller små kartoflerne er. Så prik gerne i dem, så du kan tjekke om de er klar.
Her er din lavet i min Philips XXL Airfryer, og jeg har sprøjtet dem med Lurpak spray, der trods navnet, mest består af rapsolie. Så du kan også bare vende kartoflerne i lidt olie inden de kommer i risten i din Airfryer.
Opskrift på kartofler i Airfryer

Kartofler i Airfryer
Ingredienser
- 750 g kartofler - små og med skræl
- 1 spsk flagesalt
- Lurpak spray - eller olie
Fremgangsmåde
- Til kartofler i Airfryer starter du med, at hælde de små kartofler i risten til din Airfryer
- Spray kartoflerne med Lurpak spray eller anden olie spray og drys med lidt flagesalt. Du kan også bare vende kartoflerne i lidt almindelig olivenolie.
- Giv nu kartoflerne 20 minutter ved 180 grader i din Airfryer. Et par gange undervejs kan du med fordel lige ryste kartoflerne rundt. Tiden afhænger bla. af hvor store kartoflerne er, så prik i dem med en kødnål for at tjekke de er møre.
Få tilsendt opskriften på mail
Næringsindhold
Noter
Så nemt laver du kartofler i Airfryer, og kartoflerne er nu klar til servering.
Bemærk, at der også kan tilsættes lidt krydderurter til kartoflerne, og her er blandt andet timian og rosmarin godt.

- Ingen reklamer og annoncer
- Gratis app uden annoncer
- 5% rabat på Madens Verdens kogebøger
- Adgang til den populære favoritliste
- Adgang til at printe opskrifterne
- Kæmpe tak fordi du bakker op om Madens Verden
Kaj Møgelberg
Hej jeg har betalt 100 kr men får stadigvæk reklamer
Vh. Kaj
Holger Rørby Madsen
Hej Kaj
Tak for det, men det lyder som om du ikke er logget ind? For så forsvinder reklamerne 🙂
Alt det bedste
Holger