• Skip til indhold
  • Gรฅ direkte til footer
Madens Verden
Sรธg
MENUMENU
  • Login
    • Login
    • Bliv medlem
    • Selvbetjening
    • Log ud
  • Konto
    • Favoritliste
    • Selvbetjening
    • Log ud
logo til madens verden
  • Indeks
    • Brunch, morgenmad og frokost
    • ร†ggeretter
    • Grillmad
    • Opsamlinger
    • Sous vide
    • Drikkevarer
    • Drinks og cocktails
    • Vintest
  • Aftensmad
    • Forretter
    • Tilbehรธr
    • Sovs og sauce
    • Supper
    • Dessert
    • Vegetar
  • Airfryer
  • Kager
    • Brรธd
    • Snacks og sรธde sager
  • Madplan
  • Rรฅvareguide
    • Viden om mad
  • Shop
  • PLUS
Forside โ€บ Vintest โ€บ Vintest uge 2, 2025

Vintest uge 2, 2025

Ugens vine, uge 2, 2025
Del gerne:
1
SHARE
FacebookMessenger1PinterestEmailSMSSubscribe
Opdateret: 5. januar 2025 - Udgivet: 5. januar 2025

Vinkender Jan Sรธrensen har kigget supermarkedernes tilbudsaviser igennem og fundet 12 vine til dig i denne uge 2, 2025.

Med kun 12 vinkรธb i uge 1 kan du nemt og hurtigt finde de gode kรธb. De billige er faktisk vรฆrd at drikke trods den lave pris.

Det virker ulogisk, men alle kรฆder har deres bedste tilbud op til jul og nytรฅr, sรฅ jeg hรฅber du har nogle flasker tilovers fra sidste รฅr!

Fรธtex tilbyder rรธd og hvid Martenot, en Bourgogne-kopi til 39, men ugens bedste kรธb er nok Brugsens Spier "PS" (50) fra Sydafrika, som byder pรฅ meget karakter i bรฅde rรธd, hvid og rosรฉ. En anden god vin er Reserve de l'Enclave fra Rhone (59,95 i Meny).

I denne uge er 7 vintilbud fra Superbrugsen, Kvickly og 365, 4 fra Salling (Fรธtex, Bilka og Netto) og รฉt vinkรธb fra Meny. I denne uge ingen vintilbud fra Lidl.

P.S: En lรฆser spurgte efter vurdering af alkoholfri vine i denne "hvide januar". Jeg melder pas. Jeg betaler selv min vin og vil ikke kรธbe vin uden alkohol - sรฅ drikker jeg koldt postevand. Det smager bedre (tror jeg).

Alle vine er tappet nรฆr grostedet, om andet ikke er nรฆvnt.

vinkender Jan Sรธrensen Madens Verden

5 vinkรธb under 50,-

Francois Martenot rรธd/hvidโ€ฆ 39,-

pinot eller chardonnay, Sydfrankrig

*** (โ…—)

Fรธtex, indtil torsdag 16/1 2025

Martenot bor i Bourgogne (21 som postnr), og bรฅde druenavn og flaske antyder ogsรฅ Bourgogne. Men vinen er hentet i Sydfrankrig. Men ganske god vin og en rigtig god pris - i Bilka er prisen 45.

Vinen er, som prisen antyder, fra Sydfrankrig, ikke Bourgogne. Simple landvine, men slet ikke ringe - den rรธde har pรฆn aroma, let, behagelig med lidt hindbรฆr i duften, blรธd eftersmag. Den hvide er frisk, tรธr og ren.

For You and for Me

For You and for Me Moldovaโ€ฆ 39,-

Pinot Noir eller Chardonnay (tappet i Danmark)

*** (โ…—)

365discount, indtil onsdag 8/1 2025

Vinene er fra Moldova, dvs. i fredstid blot en times kรธrsel fra vingรฅrden Shabo i Ukraine. Vinene fra Moldova har (haft) fint gammelt ry.

Vinene er tappet i Danmark og burde vรฆre helt ok, ikke mindst den hvide.

Den rรธde pinot noir fรฅr 3* af Rydberg i Ekstrabladet: "Simpel frugtig pinot noir med sรธdmefuld rรธd frugt og krydderier. Kort i smagen med en let tรธrhed".

Gran Pasas

Pasas rรธd/hvid/rosรฉโ€ฆ 39,-

rรธd/rosรฉ monastrell, hvid blend, Yecla, Spanien

*** (โ…—)

Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag 9/1 2025

Frugtig krydret rรธd, med god tannin. Den har 10-11g/l restsรธdme, som jeg normalt afskyr. Men gr tanninen klarer Pasas det bedre end de mange syditalienske Appassimento vine. 2022 fik gavmildt 88p/Peรฑin, og alle nye รฅr har ogsรฅ fรฅet guldmedalje fra Mundus o.l.

OK hvid pรฅ macabeo + lidt sauvignon med lille sรธdme, men ogsรฅ lidt syre, sรฅ jeg ogsรฅ kan drikke den. 2020 og 21 fik 87p/Peรฑin. Rosรฉ pรฅ monastrรฉll har herlig aroma, pรฆn lรฆngde + lille sรธdme, som lige akkurat balanceres af lidt syre. For mig bedre end den hvide.

MontGras De Vine rรธd/hvidโ€ฆ 40,-

Flere varianter, Chile

*** (โ…—)

Netto, indtil fredag 10/1 2025

"De Vine" er flot til prisen, og du vil fรฅ glรฆde af de hvide, alle rigtig gode, med ren aroma, tรธr sprรธdhed og ren smag i chardonnay, frugt i sauvignon.

De rรธde er unge med, cabernet med mere fasthed end charme, men med mad kommer den helt til sin ret. Merlot og pinot er lidt blรธdere, men (for mig) med mindre karakter). Kan gemmes, men nรฆppe ulejligheden vรฆrd.

Vidal-Fleury "G.S.M."โ€ฆ 45,-

Sydfrankrig

*** (โ…—)

Bilka, indtil torsdag 9/1 2025

For 10-12 รฅr siden var denne vin det fรธrste skridt for Guigal (der ejer Vidal-Fleury) uden for Rhone, da vinen kรธbes ind i Languedoc. Jeg smager en typisk Rhone -selvom vinen hentes lรฆngere mod vest, med krydret frugt og rund fylde,. Vi er laaaangt fra det nordlige Rhone, dog! Og mรฅske lidt vel slank og anonym for Rhone!

Andre er mere kritiske, men hvor meget kan du forlange til 45? GSM er blend af Rhone druerne Grenache, Syrah og Mourvรจdre.

5 vinkรธb 50-70,-

Spier "PS" grand reserveโ€ฆ 50,-

rรธd/hvid/rosรฉ, Sydafrika, normalpris 139,95 (tappet i Danmark)

Bedste Kร˜B

**** (โ…˜)

Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag 9/1 2025

Rรธd pรฅ shiraz, cabernet sauvignon, merlot og pinotage er en klasse over "Collection", bรฅde Vintage og Signature (jeg har ikke fundet ud af alle Spier etiketterne).

PS rรธd fik i en รฆldre 2020 fik 4* + 88p af Rydberg i Ekstrabladet: "Fyldig vin med en flot struktur, pรฆn intensitet med sรธdmefulde sorte bรฆr, mocca, tobak og vanilje. Krydret varm afslutningโ€ฆ Virkelig meget for pengene".

Den hvide er chenin blanc og chardonnay. Meget frisk, tรธr aromatisk og stilig - men kun smagt รฉn gang. 2022 fik 5* i Vinavisen.

Rosรฉ pรฅ mix af bl.a. malbec, merlot og mourvรจdre er ikke smagt. Skal vรฆre meget frugtig, til den tรธrre side uden at vรฆre helt tรธr.

Cuvรฉe Dissenay Grenacheโ€ฆ 50,-

Sydfrankrig

*** (โ…—)

Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag 9/1 2025

Hidtil kun solgt som en ganske god rรธd pinot og hvid chardonnay, sรฅ har fuld tillid til den rene grenache (som mรฅske minder lidt om 100% grenache Detective i 365, der var รฅrets julevin i Vinbladet).

Vent en frugtig, stรฆrk (15%) rรธd med blรธd tannin, let i krop trods alkoholen, men meget anvendelig bรฅde med og uden mad.

Valparaiso Ribera del Duero โ€ฆ 55,-

"Roble", Spanien

*** (โ…—)

Bilka, indtil torsdag 9/1 2025

En ambitiรธs vingรฅrd ejet af den store Franco-Espaรฑolas i Rioja. Kunne fรฅs til 50 fรธr nytรฅr, sรฅ bestemt ikke topkรธb.

Roble er en ung, fyldig vin med blot 3 mรฅneder i eg ("roble"). God frugt og fasthed i eftersmagen. Typisk lagret 3-6 mรฅneder i smรฅ egefade. Rigtig godt kรธb til 55!

En รฆldre รฅrgang (2020) fik 88p/Peรฑin, mens den unge 2022 vistnok har fรฅet ladt gavmildt 90p/JamesSuckling og 91p/Decanter.

Yealands sauvignon blanc โ€ฆ 59,-

Awatere Marlborough New Zealand

**** (โ…˜)

Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag 9/1 2025

Ville vรฆre topkรธb, hvis du ikke kunne fรฅ den overdรฅdige "Single Vineyard" til samme pris indtil nytรฅr!

Rig aroma, tรธr, sprรธd syre, middel lang smag -en drรธm til gratineret รธsters, muslinger eller en klassisk rejecocktail.

2023 fรฅr sรธlle 87p/WineEnthusiast (men er alligevel god), 2022 fik 90p/100 og 89p/Spectator. Og sรฅ gรธr det ikke noget, at vinen laves af vinmager med dansk-klingende navn som Nathalie Christensen.

Reserve de l'Enclave.. 59,95

Rhone Villages, Frankrig

Bedste Kร˜B

**** (โ…˜)

Meny, indtil torsdag 9/1 2025

Meget lav pris for en Rhone Village. Gror i den nordlige, kรธlige del af den centrale Rhรดne dal omkring Valrรฉas. Var i nรฆsten 500 รฅr (1317-1791) en pavelig enklave -del af Pavestaten- inde i Frankrig (hvad borgerne ikke var glade for).

Set i 2020. Denne har nok lidt mere nerve og urter i nรฆsen foruden grenache-druens krydderi og styrke. Nydes inden for 1-2 รฅr. Skal have fรฅet 92p/JamesSuckling.

2 vinkรธb over 70,-

Tosalet Prioratโ€ฆ 89,-

**** (โ…˜)

Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag 9/1 2025

50 รฅr gamle vinstokke, men ung (2022) vin og moderne stil. Meget lig en blรธdere udgave af stรฆrk Sydrhรดne. Indbydende krydret duft + lidt mineraler, urter og frugt, der hindrer vinen i at blive kedelig. Vinen slutter med blรธd syre.

En meget drikbar vin pรฅ den kommercielle mรฅde, som รฅr efter รฅr fรฅr omkring 90-91p/100 af gode smagere. 2021 fik 90p/100 fra Peรฑin og Suckling og 91p/Wine&Spirits. 2022 har hidtil ikke fรฅet ratings.

Losada "mencia" Bierzoโ€ฆ 89,-

**** (โ…˜)

Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag 9/1 2025

Jeg holder meget af mencia, en ret ny stjerne blandt Spaniens druetyper, som giver en vin sรฅ langt fra de tunge, solmรฆttede (ofte lidt trรฆttende) svรฆrvรฆgtere, Spanien er kendt for! Vinen kan ligne en Beaujolais med mere kรธd og styrke (14,5%).

Overdรฅdig aroma, moden, men med mineraler, sรธd frugt og endog blomst - middel fylde, afrundet, lang, men med friskhed i nydelig lille syre. Nydes nu - evt til tapas, kalveculotte o.l. Vinen er moden nu, hvor den unge frugt er blevet til bouquet -servรฉr ved ca. 18 grader.

Druen trives i det relativt kรธlige Bierzo (vi er ikke langt fra Sct. Jacobs grav i Compostela i det vรฅde, kรธlige Galicien).

Se tidligere ugens vine her.

Om Jan
Jan Sรธrensen, vinkender pรฅ Madens Verden
Jan Sรธrensen

Jan Sรธrensen er en af de allerbedste vinkendere, og her deler han sin viden med dig her Madens Verden. Blandt andet fรฅr du ugens vintest, hvor Jan gennemgรฅr de bedste vine pรฅ tilbud lige nu.
  • Ingen reklamer og annoncer
  • Gratis app uden annoncer
  • 5% rabat pรฅ Madens Verdens kogebรธger
  • Adgang til den populรฆre favoritliste
  • Adgang til at printe opskrifterne
  • Bemรฆrk: Ingen bindingsperiode
Kรธb adgang 295,-
(Pris er for medlemskab i et HELT รฅr)

Lรฆserinteraktioner

Comments

No Comments

Del dine ideer og tanker med os andre her: Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Pรฅkrรฆvede felter er markeret *

Mere inspiration

  • uge32-bedsteVinkรธbMV
    Ugens vine, uge 32, 2025: Her er de 19 bedste vinkรธb
  • Uge31-bedstevinkรธb-MV
    Ugens vine, uge 31, 2025: Ugens bedste hvidvin er en riesling
  • Uge30-bedstevinkรธb-MV
    Ugens vine, uge 30, 2025: Franske stjerner til lav pris
  • Ugens vine uge 29, 2025
    Ugens vine uge 29, 2025 med gode vine fra New Zealand og boblende rosรฉ

Anmeldelser af Madens Verden

Rigtig mange brugere er meget glade for Madens Verden, og vi sรฆtter ogsรฅ pris pรฅ at hรธre, hvad du synes. Skriv gerne, hvad du bruger Madens Verden til - og hvorfor du er sรฅ glad for siden. Pรฅ forhรฅnd tak.

Fรธlg os pรฅ Instagram

Besรธg vores webshop

  • Forside Aftensmad

    Madens Verden Aftensmad

    kr. 250,00
    Tilfรธj til kurv
  • Madens Verden Airfryer

    Madens Verden Airfryer

    kr. 250,00
    Tilfรธj til kurv
  • Madens Verden forklรฆde

    Madens Verden forklรฆde

    kr. 125,00
    Tilfรธj til kurv
  • Madens Verden mulepose

    Madens Verden mulepose

    kr. 50,00
    Tilfรธj til kurv

Nyeste indhold

Billede med ribsmuffins.

Ribsmuffins - sommerens bedste muffins med ribs

Billede af chokoladekage med revner.

Derfor revner din chokoladekage

uge32-bedsteVinkรธbMV

Ugens vine, uge 32, 2025: Her er de 19 bedste vinkรธb

Billede af salat med rest af kylling og grรธnne bรธnner.

Salat med rest af kylling og grรธnne bรธnner

Billede af bladbede og sรธlvbede.

Bladbede og sรธlvbede - fakta og viden

Billede til artikel om grapefrugt og forhรธjet kolesteroltal.

Er grapefrugt godt mod forhรธjet kolesteroltal?

Forsiden lige nu

Stegt mรธrbrad med marinade af hvidlรธg og soltรธrrede tomater
Stegt mรธrbrad med marinade af hvidlรธg og soltรธrrede tomaterโ†’ Se opskriften
knuste kartofler
Knuste kartofler med eddike (vinegar style)โ†’ Se opskriften
billede med blomkaฬŠlssalat
Blomkรฅlssalatโ†’ Se opskriften
fuldkornsboller
Fuldkornsbollerโ†’ Se opskriften
billede til hasselnรธddesmaฬŠkager med chokolade
Hasselnรธddesmรฅkager med chokolade - nemme og smรธrbagteโ†’ Se opskriften
billederesultat for honningmarinerede kyllingelaฬŠr
Honningmarinerede kyllingelรฅr i fad med grรธntsagerโ†’ Se opskriften
Opskrifter til bรธrn
Mad til bรธrn - opskrifter pรฅ bรธrnevenlig madโ†’ Se opskriften
billede med blรฅbรฆrtรฆrte
Blรฅbรฆrtรฆrte - lรฆkker tรฆrte med blรฅbรฆrโ†’ Se opskriften
billederesultat for kyllingsandwich
Kyllingesandwichโ†’ Se opskriften
Billede resultat for ferskensalat
Ferskensalat med melon og parmaskinkeโ†’ Se opskriften

Footer

Om Madens Verden

Madens Verden udgives af Moderne Medier ApS, der ejes af Holger Rรธrby Madsen.

Moderne Medier ApS
A.P. Mรธllers Allรฉ 43B
2791 Dragรธr
CVR: 42394157

Kontakt

Mail: hej@madensverden.dk

Lรฆs mere om Madens Verden her

Redaktion

Holger Rรธrby Madsen, ejer og ansvh.
Katrine Rรธrby Madsen, redaktionschef
Jan Sรธrensen, vinkender

Madens Verden PLUS

Bliv medlem nu. Undgรฅ reklamer, nรฅr du bruger opskrifterne, og fรฅ din egen favoritliste. Samtidig stรธtter du op om den fortsatte udvikling af Madens Verden. Tak.

Rettigheder

Kopiering fra Madens Verden mรฅ kun finde sted pรฅ institutioner eller virksomheder, der har indgรฅet aftale med Copydan Tekst & Node. Du mรฅ altid gerne linke til indhold pรฅ Madens Verden.

Cookie indstillinger Cookie & Privatlivspolitik
Fรธlg med her
Instagram
Facebook
Youtube

Copyright: Madens Verden!

Slip for reklamer - bliv stรธttemedlem af Madens Verden nu
OBS: Vi har ingen bindingsperiode! Og vi elsker vores medlemmer.

Bliv medlem her
Eller fortsรฆt gratis med annoncer her