Ugens vintest runder 2024 af og siger goddag til 2025. Her giver vinkender Jan Sรธrensen stjerner til de bedste bobler pรฅ tilbud lige nu.
Goddag til 2025 med de bedste bobler!
Vi siger lige straks goddag til 2025 og er hermed ยผ gennem det 21. รฅrhundrede. Skrรฆmmende!
Sรฅ vi mรฅ trรธste os med gode bobler, og der er masser af gode tilbud i de danske kรฆder.
Vi har valgt 14:
4 Champagne vine, hvor det bedste kรธb nok er Fourrier (139), mens Joseph Perrier (224,96 i Coop) er det bedste kรธb fra de store huse.
5 Crรฉmant vine, som ligner Champagne i et og alt, men blot er lavet i hhv. Bordeaux, Bourgogne og Alsace. Haut-Mouleyre (49 i 365) og Comte Tarville (50 i Rema) er bedste kรธb, mens Moillard (69 i Brugsen) er bedst.
3 fra Italien, hvor den sรธde Manfredi Asti (39 i 365) er topkรธbet.
2 cavas fra Spanien.
Glรฆdeligt nytรฅr!
N.B: stol IKKE pรฅ etikettens ord om "Sec" -dansk_ tรธr. Brut = tรธr, Extra Dry = halvtรธr, Sec/trocken = let sรธdlig, Demi-Sec = halvsรธd.
ร rsagen er inflation!
Da mange ikke brรธd sig om det tรธrre (lรฆs: sure), men gerne ville vรฆre med pรฅ moden, gjorde husene gradvis "Sec" mere sรธd, sรฅ man opfandt Brut som knastรธr (i dag er der ogsรฅ lidt sรธdme her, sรฅ man kan fรฅ Extra Brut for at fรฅ den helt tรธr!).
4 Champagner
Comte de Brismandโฆ 129,-
Champagne brut, Frankrig
**** (โ )
Lidl, indtil tirsdag 31.12.2024
Nydelig frugt med en anelse alder, middel fyldig og ren i smagen. Et undermรฆrke fra HDC (Heidsieck osv) lavet i Tours sur Marne.
Lidl har haft et godt ry for sin Champagne, som er billig og god. Mรฆrket (Senneval eller Brismand) ejes af Lidl, som leverer til kรฆden i hele Europa.
HDC er specialist i billig Champagne. Huset er det nรฆststรธrste efter LVMH (bl.a. Moรซt & Chandon), og leverer og leverer 6-8 gange mere vin end Jacquart (inkl. Montaudon). Huset ejer dog kun 57 hektar vin og mรฅ nรฆsten al vin kรธbes udefra.
Philippe Fourrier brutโฆ 139,-
Champagne brut, Frankrig
Bedste KรB
**** (โ )
Rema1000, indtil tirsdag 31.12.2024
Jeg har kun รฉn gang smagt denne 100% pinot noir Champagne. En fyldig, indbydende stil, som mangler raffinementet i f.eks. Laurent-Perrier. Kan dog se, at den har fรฅet 18p/20 af Oldenburg Smag (11/23) samt 91p/WineEnthusiast (jan.23).
Fra privat vingรฅrd pรฅ 18 hektar ved Barr, en sydlig, isoleret del af Champagne , ikke langt fra Bourgogne. Omrรฅdet er lidt lunere her, jorden knap sรฅ kalkrig.
Montaudon โฆ 129,-
Champagne, brut eller demisec, Frankrig
*** (โ )
Bilka og Netto indtil tirsdag 31/12 2024
Brut er helt ok for basis-Champagne -tรธr, let og frisk, diskret frugt, ung og kort, party-Champagne pรฅ godt og ondt. Lille sรธdme (11,2 g/l). Pรฅ tilbud til 159 i november, men jeg forudsรฅ, at prisen nok ville vรฆre lavere sidst pรฅ รฅret. Og fik ret.
Den fik for 4 รฅr siden ros af Gilbert & Gaillard (88p) og var for en guide godt kรธb i Tesco til ยฃ 25 (200 kr). Vinbladet gav for et par รฅr siden lidt gavmildt 6*/6.
Familien Montaudon grundlagde huset i 1891, men solgte det i '00erne til Jacquart, et af Champagnes 3 store 2.grads kooperativer med ialt 2500 ha vin. Jeg elsker etiketten med det store, iรธjnefaldende "M" mere end selve Champagnen. Fรฅs ogsรฅ som Demi-Sec: sรธd (trods navn), god til desserter.
Joseph Perrierโฆ 224,96
Champagne "Cuvรฉe Royale", brut eller demisec , Frankrig
**** (โ )
Superbrugsen og Kvickly, indtil tirsdag 31/12 2024 (med 25% rabat)
Du kunne fรฅ den til 200 for et par รฅr siden og 210 sidste รฅr. Men stadig rigtig god Champagne, som bestemt ikke stรฅr tilbage for Moรซt og andre mรฅske bedre kendte mรฆrker.
Brut: Indbydende aroma, let, ren og sprรธd, -afrundet af beskedne 8 g/l restsรธdme. 91p/Rydberg (12/23): "Flot expressiv nรฆse. Flot balance med fin dybde og personlighed. Renhed i frugten og smรฆk pรฅ syren. Flot mousse og balanceret med en vedvarende lang afslutning".(anm. til 280).
Demi-Sec: er god for sin type -og med 38g restsรธdme er den til kransekagen sidst pรฅ รฅret!
Joseph Perrier er ikke i familie med den blidt perlende Perrier vand -og slรฆgtskabet til de bedre kendte naboer Laurent-Perrier og Perrier-Jouet er ogsรฅ noget usikkert. Joseph Perrier sรฆlges som "Cuvรฉe Royale" til minde om en af kunderne, dronning Victoria! Som etikette-nรธrd foretrรฆkker jeg klart Joseph frem for staldbroder Canard-Duchรชne!
10 andre: Cremant, Asti & Co
Asti "Manfredi"โฆ 39,-
spumante Italien (sรธd)
Bedste KรB
*** (โ )
365discount, indtil tirsdag 31.12.2024
Asti var lรฆnge Italiens mest solgte spumante og laves industrielt af store huse, sรฅ forskellen er beskeden. Det vigtigste er at nyde vinen inden for 1-2 รฅr fra tapning, mens den har hele druens rige aroma. Denne er faktisk rigtig god trods prisen!
Manfredi er et stort familiehus, som har specialiseret sig i den 2.gรฆring pรฅ tank, som hurtigt og effektivt fรฅr gode bobler i moscato og andre druetyper.
Cava Arestelโฆ 45,-
Spanien brut
*** (โ )
Lidl, indtil lรธrdag 31.12.2024
ARSA leverer cava til Lidl i hele Europa. God, men som mangeรฅrig etikette-fetichist finder jeg etiketten lidt trist. Meget ung og frisk stil, nydelig frugt, ikke knastรธr.
Haut-Mouleyreโฆ 49,-
Crรฉmant Bordeaux, Frankrig
Bedste KรB
**** (โ )
365discount, indtil torsdag 31/12 2024
En tรธr, meget frisk og ren crรฉmant med nydelig aroma og middel lรฆngde. Vinen fik i 2021 hhv 89p og 88p/100 fra kompetente Falstaff og WineEnthusiast.
Haut-Mouleyre er glimrende slot i St Emilion og mindes ogsรฅ navnet som en etiket fra den hedengangne Cordeliers i samme by, som var pioner for mousserende Bordeaux. I dag laves vinen nok af GCF i samme kรฆlder som Bresson, Dulong eller Calvet.
Nydelig etiket og topkรธb -hvor meget vin pรฅ Champagne-metoden fรฅr du til 49?
Asti Fontanafreddaโฆ 49,-
spumante Italien (sรธd)
*** (โ )
Superbrugsen og Kvickly, indtil tirsdag 31.12.2024
En god Asti med meget aroma og fint brus med lidt syre under sรธdmen. Der er mere brus i denne end Moscato d'Asti (49), som jeg ofte foretrรฆkker.
Fontanafredda er stor, men god vingรฅrd i Barolo. Sรฅ glem ikke til samme pris Fontanafredda's Barbera og Chardonnay (49, 4*), som er i top til prisen.
Crรฉmant de Bourgogneโฆ 50,-
Comte de Tarville Brut, Frankrig
Bedste KรB
**** (โ )
Rema1000, indtil tirsdag 31.12.2024
En crรฉmant med lidt mere stil end de fleste og i sรฆrklasse til prisen, Fik for 3 รฅr siden 5* af Skovenberg i Vinbladet (12/2021 til 75): " En vellavet crรฉmant de bourgogne, der ligger ret tรฆt pรฅ en รฆgte champagne i bรฅde duft og smag. Strรฅgul med bittesmรฅ bobler. Delikat duft af ristet brรธd og รฆble med en let grรธn tone. Ganske kompleks smag med citrus, รฆble og abrikos med diskret autolyseprรฆg og en god syre." Kender desvรฆrre ikke hus.
Crรฉmant Calvet hvid/rosรฉโฆ 50,-
Bordeaux rosรฉ brut eller hvid brut/demisec, Frankrig
*** (โ )
Bilka og Netto indtil tirsdag 31/12 2024
Vinen laves af druer i Bordeaux -typisk rรธd merlot og cabernet og hvid semillon- men pรฅ Champagne-metoden. Den hvide har en ren duft uden stรธrre karakter, men er frisk og appetitvรฆkkende. Brut er ikke specielt tรธr. Den tรธrre rosรฉ er nok bedre, men ikke smagt. 5* i BT.
Etiketten er flot for en basis-cremant -og prisen er i bund. Samme afsender (og nok ogsรฅ vin) som Netto's Alexis Lichine, Louis Bresson (Meny) og Dulong (Coop). Alle laves i Bordeaux af Eschenauer, som igen er del af giganten GCF.
Cava Freixenet "Negro"โฆ. 50,-
Spanien brut
*** (โ )
Rema1000 indtil tirsdag 31.12.2024
OK cava fra det stรธrste hus af alle (โ af al cava under flere etiketter). Jeg kan ikke blive entusistisk over den, men den er blid og kommerciel. Samme Rema sรฆlger ogsรฅ Freixenet fra Italien -flere udgaver bl.a. hvid prosecco til 79. Jeg vil ikke betale mere!
Prosecco "le Arche"โฆ 50,-
Extra Dry/halvtรธr, spumante Italien
*** (โ )
Bilka og Netto indtil tirsdag 31/12 2024
Prosecco er ikke tankevรฆkkende foredrag, men god sladder! Og den bedste Prosecco er altid den yngste, med ungdommens friskhed. Som denne: Nydelig รฆblearoma, let sรธdme (hvad Extra Dry lidt vildledende skal have), men med lille syre, der giver friskhed.
Nydes alene eller i Aperol/Campari eller anden spritz (kirsebรฆr, brombรฆr osv).
Crรฉmant d'Alsace Lidlโฆ 55,-
brut, Frankrig
Bedste KรB
**** (โ )
Lidl, indtil tirsdag 31.12.2024
En rigtig god crรฉmant til en rigtig god pris. Rig aroma, fint brus, smรฅ bobler, tรธr, ren -ikke stor, men nydelig lรฆngde.
Denne udgave af Lidl's Alsace kommer fra det gode kooperativ i Westhalten, som altid har haft godt ry for sin crรฉmant, mens vinen laves i samarbejde med kooperativet i Bennwihr. Basis er pinot blanc med lidt noir og gris. Lagret 2 รฅr fรธr salg.
Crรฉmant Moillardโฆ 69,-
Bourgogne Vintage. Hvid brut eller demi-sec, rosรฉ Brut, Frankrig
Bedste KรB
**** (โ )
Superbrugsen og Kvickly, indtil tirsdag 31/12 2024
Et rigtig godt kรธb til en sen aften lige fรธr 2025.
Rosรฉ er god, tรธr, fyldig og ren, mens den hvide fik 89p/WineEnthusiast i dec.2021 og 6*/6 af AOV (12/20) med ordene: "Nektarin og litchee, fyldig rund og behagelig mousse. Fin afstemt syrebalance af lime. Et ganske let mineralsk prรฆg der giver vinen lidt klasse." I dag har vinen fรฅet รฅrgang -set i 2021, men 2022 mรฅ vรฆre pรฅ vej.
Moillard var i 00erne et stolt 150-รฅrigt familiehus med stort domรฆne. Efter nogle kedelige รฅr under Sauvestres dubiรธse ejerskab ejes huset af GCF. De er begyndt at lave god vin, og denne er nok identisk med Moingeon (Kjรฆr & Sommerfeldt) og Martenot (Fรธtex), som sรฆlges markant dyrere.
- Ingen reklamer og annoncer
- Gratis app uden annoncer
- 5% rabat pรฅ Madens Verdens kogebรธger
- Adgang til den populรฆre favoritliste
- Adgang til at printe opskrifterne
- Bemรฆrk: Ingen bindingsperiode
Comments
No Comments