Madens Verden

Søg
  • Login
    • Login
    • Bliv medlem
    • Selvbetjening
    • Log ud
  • Konto
    • Favoritliste
    • Selvbetjening
    • Log ud
logo til madens verden
  • Opskrifter
    • Aftensmad
    • Brød
    • Kager
    • Airfryer
    • Æggeretter
    • Tilbehør
    • Dessert
  • Populære
  • Inspiration
  • Madplaner
  • Råvareguide
  • Viden om mad
  • Shop
  • PLUS
Madens Verden › Vintest › Ugens vine, uge 13: Superb hvid, gode bobler, rosé og solid rød

Ugens vine, uge 13: Superb hvid, gode bobler, rosé og solid rød

Ugens vine, uge 13, 2026
Her er fire af de vine, vinkender Jan Sørensen har udvalgt til dig i denne uge 13, 2026. Grafik: Katrine Rørby Madsen, Madensverden.dk.
Del og send:
FacebookPinterestSMSEmailMessenger
Indhold
  • 6 vinkøb under 50,-
  • Frontera Chile rød/hvid/rosé… 35,-
  • Rioja "Cepa Lebrel" … 35,-
  • Kingpin rød/hvid… 39,-
  • Why Not? rød/hvid/rosé… 40,-
  • Adobe øko rød/hvid/rosé… 45,-
  • Bouteilley Bordeaux…. 49,-
  • 10 vinkøb 50-70,-
  • PS rød/hvid/rosé… 50,-
  • 100% "Detective" rød/hvid… 50,-
  • El Coto Rioja … 50,-
  • Cava Perelada… 55,-
  • Rhone "Princes" rød/hvid, kr/fl v2: 55,-
  • CUNE Ribera del Duero… 59,-
  • Ripasso "Pagus Bisano"… 59,-
  • Crémant d'Alsace… 65,-
  • Valparaiso crianza … 69,-
  • Yealands Reserve.. 69,-
  • 2 vinkøb over 70,-
  • Chablis "Vignerons"… 110,-
  • Ser Lapo Riserva… 119,-
  • Kommentarer

Vi er langt fra Aprilsnar, selv om der er både vidunderlig hvidvin, fine bobler, lidt rosé og solid rød til en uge, hvor benzinen nærmest er blevet dyrere end vinen!

Ugen byder på 121 vintilbud fra de 9 danske kæder, jeg følger, hvoraf de bedste 18 vinkøb ses herunder.

Spanien er i top i denne uge (6 vinkøb) med Rioja, Ribera del Duero + god rosé og Cava.Frankrig følger efter (5), bl.a. solid Rhone, Crémant fra Alsace og Chablis, mens Italien må nøjes med 3 vinkøb, bl.a. den superbe Ser Lapo Classico.

"Den ny Verden" byder på topkøb fra Chile, Sydafrika samt ikke mindst den superflotte Yealands Reserve, som i 2024 blev valgt som bedste sauvignon.

Hele 9 (af 18) topkøb kom fra Superbrugsen og Kvickly, fulgt af Føtex (3), Meny og Lidl (2) samt Rema1000 og 365discount med hver ét godt tilbud.

17 af 18 vintilbud er i denne uge tappet i produktionslandet (den sidste er tappet i Danmark).

vinkender Jan Sørensen Madens Verden

6 vinkøb under 50,-

Frontera

Frontera Chile rød/hvid/rosé… 35,-

rød cabernet, hvid chardonnay, rosé, sød moscato, Concha & Toro Chile

*** (⅗)

365discount, indtil onsdag 25/3. Superbrugsen & Kvickly, indtil torsdag 4/4 2026

Har set vinene til priser op mod 70 kr på de fleste andre markeder, så 35 er en meget lav pris. Vinen er lillebror til Casillero del Diablo fra samme firma og ok vin på økonomiklasse uden dikkedarer.

Rød cabernet er god, positiv frugt, fylde med god frugt til at dæmpe syren. Chardonnay ganske god, ren aroma, tør smag. Rosé og Moscato har jeg ikke ofret penge på.

Rioja Rosé "Cepa Lebrel"

Rioja "Cepa Lebrel" … 35,-

Rosé Spanien

BEDSTE køb

** (⅖)

Lidl, torsdag-lørdag 26-28/3 2026

Ikke smagt i nogle år, men husker den som ganske ok tør pink i typisk letdrikkelig grenache stil med diskret frugt og lille syre. Set i 2023. Lebrel er Lidl's eget mærke, hvor de kan skifte leverandør efter behag.

Kingpin rød/hvid… 39,-

Rød/rosé, hvid + chardonnay, moscato (sød), Spanien

BEDSTE køb

*** (⅗)

Føtex, indtil torsdag 26/3 2026 (også i Netto, 42)

God moderne spansk vin til en særdeles rimelig pris.

Rød er bedst. Med sin runde kraft en rigtig pleaser! Druerne tempranillo og syrah (+ måske lidt cabernet). Vinen sælges som bordvin og har derfor ikke årgang.

Hvid blend er især verdejo, frugtig, tør og sprød, chardonnay har mindre aroma, men ren og rimeligt frisk. Den søde Moscato er ikke smagt.

God vin med smukt moderne udstyr fra Felix Solis, et ekstremt stort hus, som kan levere god vin.

Why Not? rød/hvid/rosé… 40,-

rød og organic negroamaro-zinfandel, hvid pinot grigio, rosé, Italien

BEDSTE køb

*** (⅗)

Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag 26/3 2026

Normalprisen på 110 er -naturligvis- alt for høj, men 40 er faktisk for billigt for en vin, der selv til 60 ville være godt køb.

De røde er uforskammet kommercielle, udadvendte, ret simple vine med stor frugt og velsmag.

Rød er primitivo (under alias zinfandel) + negroamaro. Jeg foretrækker den økologiske med "kun" 14,5% alkohol (15% i den normale).

SanZin er ny og endnu ikke på hylden i min brugs.Mix af SAN(giovese) med ZIN(fandel), og lidt rygrad fra Toscana druen kan gøre vinen mere spiselig for mig.

Den hvide er pinot grigio fra Venezie, som også er til den søde side. Skal dog have lidt syre. Men har ikke ofret penge på den.

Adobe øko rød/hvid/rosé… 45,-

Emiliana økologisk, rød cabernet, carmenère, chardonnay, viognier + rosé cabernet-syrah, Chile

BEDSTE køb

*** (⅗)

Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag 26/3 2026

Adobe er god og solid dagligvin -og økologisk oveni! Vent en fast, kraftig rød cabernet med karakter og ren aroma. 2023 og 24 fik begge 89p/JamesSuckling.

Carmenère har ren frugt, solid fylde, god længde -stadig madvin. Både 2022 og 23 fik bl.a. 90p/JamesSuckling , vildt imponerende til denne pris! Den ældre 2019 fik 5*/Politiken.

Hvid har altid været god, ikke mindst den pænt friske rene chardonnay. For nylig smagte jeg den lidt sjældne viognier, frugtig, ren og frisk -herlig til en frokostret. Rosé med lille sødme ikke smagt.

Emiliana stammer tilbage til 1950erne, men fik ny ledelse midt i 1990erne, hvor de plantede en masse og gik over til økologisk og siden biodynamisk drift. Emiliana har godt 30 "øko" år bag sig.

Bouteilley - Côtes de Bordeaux

Bouteilley Bordeaux…. 49,-

Côtes de Bordeaux, Frankrig

BEDSTE køb

**** (⅘)

Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag 4/4 2026

Prisen er for lav, da vinen koster 75 kr i Frankrig og 100 kr globalt (Winesearcher).

Ganske klassisk, men åben og ligefrem Bordeaux på 80% merlot, åben rig frugt og middelfyldig, rank, tør smag med ikke ringe elegance. Lidt tilbageholdende, men god til mad i dag.

2020 fik guldmedalje af landbrugsministeriet i Paris. OK nu, men prøv at give den 3-4 år mere og nyd bouquet og rund fylde.

Slottet ligger hverken i Margaux eller Pomerol, men blot 15 minutters kørsel fra Bordeaux by tæt på, hvor floderne Garonne og Dordogne mødes og bliver til Gironde.

10 vinkøb 50-70,-

PS rød/hvid/rosé… 50,-

Spier Grand reserve blend, Sydafrika, normalpris 139,95 (tappet i Danmark)

BEDSTE køb

**** (⅘)

Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag 26/3 2026

Rød på shiraz, cabernet sauvignon, merlot og pinotage hævdes at lagre 12 måneder i eg og skal være en klasse over Vintage og Signature "Collection". 2020 fik 4* + 88p af Rydberg i Ekstrabladet: "Fyldig vin med en flot struktur, pæn intensitet med sødmefulde sorte bær, mocca, tobak og vanilje. Krydret varm afslutning. Man får virkelig meget vin for pengene her.."

Den hvide er chenin blanc og chardonnay. Meget frisk, tør aromatisk og enkel, middel fylde -men kun smagt én gang. 2024 fik 4* af både Rydberg og Vinavisen.

100% "Detective" rød/hvid… 50,-

rød Grenache eller hvid Chardonnay, Sydfrankrig

**** (⅘)

Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag 4/4 2026

Rødvinen var sidste års "julevin" i Vinbladet, men kan nu også klare andre solide retter en kølig aften! Druen grenache er en favorit, og jeg elsker Sydfrankrig.

Smagt én gang årligt, senest denne sommer. Vinen er stærk (15%), men Gidsel'agtig let til fods. Krydret frugt, enkel. En sympatisk Rhone-type, der kan mangle lidt dybde. Men superb til prisen!

Den hvide chardonnay har jeg ikke smagt, men til 50 kr kunne den være et godt bud på en favorit for mange! Begge har før været i 365's sortiment.

El Coto Rioja

El Coto Rioja … 50,-

crianza, Spanien

**** (⅘)

Rema1000, indtil lørdag 28/3 2026

Samme ejer og domæne som Baron de Ley, hvor reserva ikke længere er det topkøb, den var engang.

Coto crianza er god uden at begejstre. God frugt, middel fylde, afrundet. I dag er årgang måske 2022 (88p/Peñin). 2018 fik hhv. 90p/WIneEnthusiast og 92p/JamesSuckling.

Fås også som Coto de Imaz Gran Reserva (99), lækker og intens i ud og smag, indbydende og fløjlsagtig. 2018 får 92p/JamesSuckling, 2019 93p/Peñin.

Cava Perelada… 55,-

Brut/tør, Spanien

*** (⅗)

Føtex, indtil torsdag 26/3 2026

Brut har god frugt og ren, tør smag med lille syre. Perelada er et stort, veldrevet familiehus, som har base på slottet af samme navn tæt på Roses ved den katalanske Costa Brava. Men vinen laves i stor kælder syd for Barcelona, og druerne er helt legalt hentet i stor del af Spanien. Men stadig tæt på bedste køb!

Princes-Rhone-GrReserve

Rhone "Princes" rød/hvid, kr/fl v2: 55,-

2 fl: 110, Côtes du Rhone

**** (⅘)

Meny, indtil torsdag 26/3 2026

En god Rhône fra kooperativ i Chateauneuf du Pape, hvor vinen er lavet. Princes leverer trods adressen ikke meget "pavevin", men til gengæld en masse ofte glimrende Rhône som denne, præget af 80% grenache + lidt syrah og mourvedre. Ganske mørk for grenache, rig frugt, god længde, men stadig let drikkelig. Hvid er ikke smagt, men skal indeholde en del roussanne, som tyder på vin emd aroma og lidt syre. Lovende!

CUNE Ribera del Duero

CUNE Ribera del Duero… 59,-

Roble, Spanien

**** (⅘)

Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag 4/4 2026

Roble, som skal være lagret 8 måneder i små egefade. CVNE er et af de historiske 1800-tals huse i Rioja, som den dag i dag ledes af familien med stort talent.

Denne er fra ny vingård i Ribera ved Duero floden et par timer mod syd. Meget dyb farve, indbydende frugt og solid fylde i en lettilgængelig stil. Tæt på topkøb.

Ripasso "Pagus Bisano"

Ripasso "Pagus Bisano"… 59,-

Valpolicella superiore, Italien

**** (⅘)

Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag 4/4 2026

Der er en "normalpris" på 129,95, som er mildt sagt overdrevet. Men 59 er mere end fair!

Ren frugt mere end sødme, god fylde med kun snert af krydderi. Egentlig bliver jeg imponeret over amarone, men det varer kort -så faktisk kan jeg egentlig bedre lide ripasso. Her "eftergærer" den unge, ret lette Valpolicella med amarone kvaset og giver vinen mere fylde og frugt.

Fra godt kooperativ ikke ligger i det fine Classico, men i Valpantena, en række bakker lige nord for smukke Verona, som i reglen anses for lige så godt.

Crémant d'Alsace… 65,-

Lidl, brut/tør, Frankrig

BEDSTE køb

**** (⅘

Lidl, torsdag-lørdag 26-28/3 2026

En god crémant til en rigtig god pris. Rig aroma, fint brus, små bobler, tør, ren -ikke stor, men nydelig længde.

Lidl's Alsace Crémant kommer fra det gode kooperativ i Westhalten, som ligger lunt i sidedal ved foden af det imponerende Zinnkoepflé syd for Colmar. Kælderen har altid haft godt ry for sin crémant, som i dag laves i samarbejde med det store kooperativ i Bennwihr. Basis er pinot blanc med lidt noir og gris. Lagret 2 år før salg.

Valparaiso crianza

Valparaiso crianza … 69,-

Ribera del Duero, Spanien

**** (⅘)

Føtex, indtil torsdag 26/3 2026

En rigtig god pris på god vin fra vigtig vingård med kompetent ejer, den store Franco-Españolas i Rioja.

Crianza er "kreeret", som navnet antyder. Loven kræver 12 måneder i små egefade før salg. Det giver en mere poleret vin, ret blød, kraftig vin med sød frugt og krydderi. Kun smagt af få kritikere, som roser vinen: 2022 fik 89p/2019 og 20 får 88p/Guía Peñin, mens James Suckling gav 90p til 2022 og 89p til 2021. Vinen kommer fra 70 hektar vinstokke nord for Duero floden.

Yealand's Reserve sauvignon

Yealands Reserve.. 69,-

2024 sauvignon blanc, Marlborough New Zealand

BEDSTE køb

**** (⅘)

Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag 26/3 2026

Overdådig aroma, sød frugt og hård flint, fyldig, pænt lang, med meget frugt i smagen, som balanceres pænt af sprød syre. God til sushi og fyldige salater. 2024 har fået New World Award's Champion (bedst) + 96p/100.

Vinene kommer fra Seaview marken i kølige Awatere. Vinmager Nathalie Christensen er efterkommer efter en af de mange danskere, som fulgte i grundlovsfader og statsminister D.G. Monrads fodspor efter nederlaget i 1864 og tog den månedlange rejse til New Zealand, hvor de grundlagde kolonien Dannevirke syd for Hawke's Bay.

2 vinkøb over 70,-

Chablis "Vignerons"… 110,-

Bourgogne Frankrig

**** (⅘)

Meny, indtil torsdag 26/3 2026

God Chablis i den blidere ende. ren aroma, let, sprød og frisk, umiskendelig Chablis, men måske for rund til at være i top. Endnu en vin fra Chablisienne, Chablis' store kooperativ, som leverer under rigtig mange navne, bl.a. Pierrelée til Philipson (150-180 i Bilka/Føtex). Vinene koster det samme på kælderens web. Denne tapning har fået sølvmedalje ved IWC.

Vinene kan meget vel være hentet i samme tank, da kælderen sælger stort set samme vin under adskillige etiketter.

Ser Lapo Riserva… 119,-

Mazzei Chianti Classico, Italien

BEDSTE køb

**** (⅘)

Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag 26/3 2026

En af de fineste Chianti Riservas i en elegant, forfinet stil. Vinen kommer fra familiens originale Castello Fonterutoli, som markis Mazzei har ejet siden 1435.

Stamfader Ser Lapo var den første, som på skrift brugte ordet "Chianti vin" i dokument dateret 16. december 1398. En dåbsattest for Chianti, kan man sige! Så her er den originale Chianti!

I dag ses både 2021 (93p/Parker) og en ung 2022 med 92p/Falstaff og hele 94p/JamesSuckling.

Du kan se tidligere udgaver af ugens vine her:

Ugens vine, uge 12: 20 forrygende gode vinkøb
Se opskriften her
Ugens vine, uge 12, 2026
Ugens vine, uge 11: 6 gode tilbud på spansk vin
Se opskriften her
Ugens vine uge 11
Ugens vine uge 10, 2025: Gode tyske forårsvine er topkøb
Se opskriften her
MV-uge10-2025
Om Jan
Jan Sørensen, vinkender på Madens Verden
Jan Sørensen

Jan Sørensen er en af de allerbedste vinkendere, og her deler han sin viden med dig her Madens Verden. Blandt andet får du ugens vintest, hvor Jan gennemgår de bedste vine på tilbud lige nu.
  • Ingen reklamer og annoncer
  • Gratis app uden annoncer
  • Mulighed for populært nyhedsbrev
  • Rabat på Madens Verdens kogebøger
  • Adgang til den populære favoritliste
  • Adgang til at printe opskrifter
  • Bemærk: Ingen bindingsperiode
Køb adgang her
(Pris er for medlemskab i et HELT år)

Comments

No Comments

Kommentarer Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Påkrævede felter er markeret *

Mere inspiration

  • Ugens vine, uge 12, 2026
    Ugens vine, uge 12: 20 forrygende gode vinkøb
  • Ugens vine uge 11
    Ugens vine, uge 11: 6 gode tilbud på spansk vin
  • uge9-bedsteVinkøb
    Ugens vine, uge 9: Mange gode franske vinkøb
  • uge8-bedsteVinkøb
    Ugens vine, uge 8: 20 superkøb fra 33 til 110 kr

Anmeldelser af Madens Verden

Rigtig mange brugere er meget glade for Madens Verden, og vi sætter også pris på at høre, hvad du synes. Skriv gerne, hvad du bruger Madens Verden til - og hvorfor du er så glad for siden. På forhånd tak.

Footer

Vil du have de bedste opskrifter på mail?

Få Madens Verdens nyhedsbrev med opskrifter og inspiration til din madlavning.

Om Madens Verden

Madens Verden udgives af Moderne Medier ApS, der ejes af Holger Rørby Madsen.

Moderne Medier ApS
A.P. Møllers Allé 43B
2791 Dragør
CVR: 42394157

Kontakt

Mail: hej@madensverden.dk

Læs mere om Madens Verden her

Redaktion

Holger Rørby Madsen, ejer og ansvh.
Katrine Rørby Madsen, redaktionschef
Jan Sørensen, vinkender

Madens Verden PLUS

Bliv medlem nu. Undgå reklamer, når du bruger opskrifterne, og få din egen favoritliste. Samtidig støtter du op om den fortsatte udvikling af Madens Verden. Tak.

Rettigheder

Kopiering fra Madens Verden må kun finde sted på institutioner eller virksomheder, der har indgået aftale med Copydan Tekst & Node. Du må altid gerne linke til indhold på Madens Verden.

Cookie indstillinger Cookie & Privatlivspolitik

Copyright: Madens Verden!

Støt Madens Verden og bliv medlem nu...

madens verden logo opskrifter på god mad

For et mindre årligt beløb kan du blive blive PLUS-medlem af Madens Verden. Så slipper du bla. for alle annoncer.

Bliv PLUS-medlem her

Du kan fortsat bruge Madens Verden med reklamer ved at klikke her.