• Skip til indhold
  • Gå direkte til footer
Madens Verden
Søg
MENUMENU
  • Login
    • Login
    • Bliv medlem
    • Selvbetjening
    • Log ud
  • Konto
    • Favoritliste
    • Selvbetjening
    • Log ud
logo til madens verden
  • Indeks
    • Brunch, morgenmad og frokost
    • Æggeretter
    • Grillmad
    • Opsamlinger
    • Sous vide
    • Drikkevarer
    • Drinks og cocktails
    • Vintest
  • Aftensmad
    • Forretter
    • Tilbehør
    • Sovs og sauce
    • Supper
    • Dessert
    • Vegetar
  • Airfryer
  • Kager
    • Brød
    • Snacks og søde sager
  • Madplan
  • Råvareguide
    • Viden om mad
  • Shop
  • PLUS
Forside › Vintest › Ugens vine: Både billige og dyre fremragende køb

Ugens vine: Både billige og dyre fremragende køb

Del gerne:
1
SHARE
FacebookMessenger1PinterestEmailSMSSubscribe

Opdateret:  6. oktober 2024 - Udgivet:  6. oktober 2024

Indhold

  1. Der er god italiensk vin i denne uges vine uge 41, 2024, hvor vinkender Jan Sørensen giver stjerner til et udvalg af tilbudsvine.
  2. 5 vinkøb under 50,-
  3. Cotes du Rhone… 35,-
  4. Coronas tempranillo… 35,-
  5. Alfredo Primitivo…. 35,-
  6. Art of the Refill rød/hvid… 45,-
  7. Peter & Peter rød/hvid… 46,66
  8. 8 vinkøb 50-70,-
  9. Weinmacher rød/hvid… 50,-
  10. Rioja Bordón Reserva… 50,-
  11. Selaks sauvignon blanc… 50,-
  12. Prosecco "le Arche" hvid… 50,-
  13. Fontanafredda rød/hvid… 59,-
  14. Reserve de l'Enclave, Rhone Villages.. 59,95
  15. Dolcetto "BriccoTondo", kr/fl v2: 64,50
  16. Chianti Classico "Storia di Famiglia"… 69,-
  17. 7 vinkøb over 70,-
  18. Lagarada LBV Port…. 79,95
  19. Faustino I Rioja … 89,95
  20. Brunello Poggio Forte… 99,-
  21. Amarone "le Arche"… 99,-
  22. Due Normanni,… 99,-
  23. Terrunyo carmenère … 99,-
  24. Offley 2004 Port… 129,-

Der er god italiensk vin i denne uges vine uge 41, 2024, hvor vinkender Jan Sørensen giver stjerner til et udvalg af tilbudsvine.

Jeg har svært ved at få armene ned i denne uge, som byder på superb vin til lave priser. Tilmed er både de billigste vine og de dyreste fremragende køb - i hver deres klasse!

Italien dominerer med 8 (af 20) vintilbud - så her er både Amarone, Brunello, Chianti Classico såvel som god vin fra Puglia og Sicilien.

Resten af Europa er godt med, med flot riesling fra Tyskland og Østrig samt god rød fra både Tyskland (Pfalz og Baden) og Østrig.

Fra Portugal kommer superb Port til uhørt pris og en sjælden rød Alicante Bouschet, der imponerer.

Endelig fransk Rhone - fra 35! - og som altid topkøb fra Spanien, Chile og New Zealand.

Netto er topscorer i denne uge - 6 tilbud - mens Brugsen efter en uges pause) flest tilbud - 8, heraf 6 i Kvickly og Superbrugsen samt 2 i Coop365. Endelig Meny (4 tilbud) og Rema1000 (1).

Føtex og Lidl kom ikke på ugens liste.

Alle vine er tappet nær grostedet, om andet ikke er nævnt.

vinkender Jan Sørensen Madens Verden

5 vinkøb under 50,-

Cotes du Rhone… 35,-

Cellier d'Or, Frankrig

Bedste KØB

*** (⅗)

Coop365, indtil onsdag 9/10 2024

En ekstremt lav pris på en mig ukendt Rhone, men kan se, at den sælges i England til 10-11 £ flasken (ca. 70 kr). Set i det gode år 2022, så vent en meget frugtig, afrundet, fyldig rødvin uden større karakter, men behagelig til alt fra fuglevildt til et glas i utide.

Jeg vil tro, at et besøg i Cellier d'Or -"Guldkælderen"- nok vil vise mere rustfri stål end guld! Måske undermærke fra GCF, som ejer stort firma i Rhone.

Coronas tempranillo… 35,-

Torres, også Viña Esmeralda hvid og rosé, Catalunya Spanien

Bedste KØB

*** (⅗)

Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag 10/10 2024

Sjovt nok skal du betale 60 kr for "lillebror" Sangre de Toro i Rema1000. Den er både lillebror og historisk markant billigere. Så sig ikke, at discount er billigst!

Den røde Coronas er ikke poesi, men god pop! En rund kommerciel stil, blidt krydderi og afrundet styrke. 89p/Decanter til 2020.

Den hvide Esmeralda er en let sødlig muscat med duft af søde bær + lidt traminer, der giver krydderi -et glas i utide. Den lyserøde er mindst spændende, hvis jeg husker ret (smagte den forrige år).

Alfredo Primitivo

Alfredo Primitivo…. 35,-

Puglia, Italien

*** (⅗)

Coop365, indtil onsdag 9/10 2024

Mens Sallings Føtex, Netto osv har sat de fleste priser op, har vi her en vin, som er 10% billigere end sidste år, hvor jeg ellers anbefalede den! Rost af både pålidelig ven og af BT -en typisk, fuldfed, men rimeligt tør zinfandel/amarone type med lidt balance. Ikke ren sødsuppe, men ren frugt -og så får den et ekstra plus, da vinen ikke er tappet på supertung flaske.

Art of the Refill rød/hvid… 45,-

Rød pinot noir Baden, hvid riesling øko Pfalz, Tyskland

*** (⅗)

Netto, indtil fredag 11/10 2024

Nyhed, så ikke smagt. Men andre fra samme hus smagt.

Den røde Baden med god fylde og frugt -formentlig en god Bourgogne-kopi til lav pris- den hvide riesling frugtig og ren uden for meget syre, klassisk vin fra Pfalz.

Bag vinen står den tyske gigant Peter Mertes, som også mestrer kunsten med uforståelige navne som "Refill" (øh, er vinen gammel vin på nye flasker?).

Peter & Peter

Peter & Peter rød/hvid… 46,66

6 fl: 279,95.

Riesling Trocken eller Feinherb, Weissburgunder, Mosel, Pinot Noir Pfalz, Tyskland

**** (⅘)

Meny, indtil torsdag 10/10 2024

God serie af tysk vin til lav pris.

Hvid riesling fra Mosel's "Steillage","feinherb", dvs. let sødlig, med nydelig duft og fin syre, Trocken er tør uden at overdrive, med lille snert af grønt, dvs umodne druer, men stadig mere end drikbar og et superkøb.
Hvid Burgunder er mere neutral, tør, frisk med god syre. Kun smagt én gang.

Rød pinot fra det lune Pfalz er pæn uden at være prangende, med hindbærfrugt og tør, blød, middellang smag, lidt fersk, måske. Et år har fået 5* + godt køb i Ekstrabladet.

8 vinkøb 50-70,-

Pfaffl Weinmacher

Weinmacher rød/hvid… 50,-

Pfaffl, tør hvid riesling eller grüner veltliner, tør rød zweigelt, Østrig

Bedste KØB

**** (⅘)

Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag 10/10

Heidi & Roman Pfaffl er blevet lidt af en stjerne i Østrig.

Den grønne veltliner er aromatisk, tør og sprød, meget lækker med god fylde og længde.

Riesling er tør, aromatisk vin med god syre og længde, ikke top, men flot til prisen. Set i 2022/23.

Den røde er let, frugtig og rigtig god tørstslukker, på den lokale zweigelt drue, dvs lidt i stil med Beaujolais. 4* fra Rydberg.

Rioja Bordón Reserva… 50,-

**** (⅘)

Netto, indtil fredag 11/10 2024

Middeldyb; indbydende let krydret duft med toner af nød og urt; middel fyldig, pænt lang -en kommerciel, god Rioja. 2017 fik bl.a. 90p/TimAtkin, mens ældre årgang fik 4* i Politiken, 92p/Vinguide, lidt højt måske.

Huset er grundlagt i 1890 af Anglade fra Bordeaux sammen med en lokal vinmand -og navnet Bordón antyder netop "en Bordeaux-mand"!

Selaks

Selaks sauvignon blanc… 50,-

Marlborough New Zealand (tappet i England)

*** (⅗)

Netto, indtil fredag 11/10 2024

Selaks' "essential" (hmmm!) er et topkøb til 50 kr. Sauvignon med sprød friskhed og nydelig aroma og pænt lang smag.

Ganske korrekt sauvignon uden at imponere -ligner Kim Crawford, der laves i samme kælder, men af uransagelige årsager koster op mod 100 kr!

Prosecco le Arche

Prosecco "le Arche" hvid… 50,-

*** (⅗)

Netto, indtil fredag 11/10 2024

Den bedste Prosecco er den yngste, da vinen skal nydes ung (inden for 1-2 år). Som denne:

Nydelig æblearoma, let sødme (hvad Extra Dry lidt vildledende skal have), men med lille syre, der giver friskhed. Nydes alene eller med Aperol/Campari som spritz. Du kan også vælge citron (Limoncino), kirsebær, brombær osv.

Fontanafredda

Fontanafredda rød/hvid… 59,-

Barbera d'Alba eller Chardonnay Langhe, Italien

Bedste KØB

**** (⅘)

Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag 10/10 2024

Rød barbera er typisk og altid pålidelig med rig frugt i næse og mund, fast, rustik fylde med tanniner skjult af god frugt. Et perfekt match til solide gryderetter og andet godt.

2022 fik 90p/WineEnthusiast, 2021 91p/Nathalie MacLean, den ældre 2020 90p/Spectator.

Hvid chardonnay er mere "Cool Climate" end mange: Ingen eg, ren aroma, sprød syre og god stil. Laves i ret små mængder.

Fontanafredda er et af de historiske huse i Barolo, ejet af kongen af Savoyen, Vittorio Emanuele II, der i 1861 blev konge af det nye land Italien. Et stort hus (7 mill. fl/år), som køber det meste udefra trods ganske stort domæne. Både rød og hvid viser et moderne Piemonte til en særdeles rimelig pris. For mig bedre end SanSilvestro's noget dyrere Costa di Bussia barbera (Meny).

Reserve de l'Enclave, Rhone Villages.. 59,95

**** (⅘)

Meny, indtil torsdag 10/10 2024

Set i 2020. En Villages fra Rhône til 60 kr er værd at købe. Denne har nok lidt mere nerve og urter i næsen foruden grenache-druens krydderi og styrke.

Vinen kommer fra den nordlige, kølige del af den centrale Rhône dal omkring Valréas, som i næsten 500 år (1317-1791) var en pavelig enklave - del af Pavestaten - i Frankrig (hvad borgerne ikke var glade for). Kommer fra giganten Dauphins, en union af kooperativer med 100 millioner liter/år, langt den største leverandør af Rhone.

Dolcetto "BriccoTondo", kr/fl v2: 64,50

2 fl: 129,- Fontanafredda Langhe Italien

**** (⅘)

Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag 31/10 2024

En meget frugtig vin med masser af blomst, urt og sort frugt. En charmer, men også tør, fast vin, som nok er bedst ung, mens den har hele frugten -så server den til mad.

Jeg holder meget af druen dolcetto, som trods navnet leverer en tør vin. Bærret er dog sødt -især sammenlignet med den tanniske nebbiolo! Vinen er slet ikke ulig Beaujolais i sin rige frugt.

BriccoTondo er en serie vine på lokale druer med kølig gæring og ingen eg for at få frugten frem. 2022 har fået 88p/Spectator.

Chianti Classico "Storia di Famiglia"… 69,-

**** (⅘)

Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag 10/10 2024

"Familien" er Classico og rundere i smagen end mange, men bestemt ikke ligegyldig. En god Chianti med afrundet fylde og positiv ren duft med bær og krydderi, ganske runde tanniner for sangiovese.. Har ikke smagt den siden 10erne. Set i 2021 med 89p/WineEnthusiast, mens Falstaff gav 91p/100 (2019 og 21) og 92p til 2020.

7 vinkøb over 70,-

Lagarada LBV Port…. 79,95

2017 Baron de Villar, Portugal

**** (⅘)

Meny, indtil torsdag 10/10 2024

En mørk, kraftig og sød vin -"Late Bottled" i Vintage stil, tappes efter 4-6 år- så vinen ikke har bundfald. En herlig vin til ost og frugt. Lagarada er ét (af flere) navne fra Baron de Vilar, som ejes af den dygtige vinmager, Alvaro van Zeller. Hans familie ejede i 14 generationer Quinta do Noval.

Faustino I Rioja … 89,95

Gran Reserva, Spanien

Bedste KØB

**** (⅘)

shop.Meny.dk, indtil torsdag 10/10 2024

Netto-prisen er 99 (også Føtex). Set i 2012. Faustino I har en dyb farve med modne nuancer, en indbydende duft med god dybde og modent krydderi, ganske fyldig og lang med god modenhed, som man kan forvente efter 10-12 år. Den "unge" 2012 har fået 92p/Peñin og Bacchus, men kun 90p/TimAtkin.

Poggio Forte Montalcino

Brunello Poggio Forte… 99,-

Montalcino, Italien

**** (⅘)

Netto, indtil fredag 11/10 2024

Brunello laves på en sangiovese klon og giver i reglen vin med en markant garvesyre, som kun delvis blødgøres af 2-3 år i eg. Vinen har kraften og frugten -og serverer du vinen kælderkold, tror jeg, du vil blive mere end tilfreds til alle former for vildt.

Poggio Forte er 2.vinen fra Quercecchio, en af de større vingårde i Montalcino. En typisk, men ikke bemærkelsesværdig brunello. Jeg vil tro, at Poggio Forte er tæt på eller identisk med Quercecchio.

Amarone "le Arche"… 99,-

Valpolicella, Italien

**** (⅘)

Netto, indtil fredag 11/10 2024

Er med en ekstremt lav pris for Amarone-kopi for begyndere. "Amaro" betyder bitter, men der er mere sødme end bitterhed over denne vin, som bliver vammel efter det første glas! Men prisen er lav (selvom du kunne få den til 89 for 2-3 år siden).

Due Normanni,… 99,-

Sicilia, Italien

**** (⅘)

Rema1000, indtil lørdag 12/10 2024

Peter Vinding-Diers har i snart en menneskealder boet med hustruen Susie på Montecarrubo syd for Etna på Sicilien, hvor han foruden vine fra egne marker er konsulent på en masse vin, mest for det store familiehus Angelo Rocca.

Et blend af syrah med cabernet og merlot, som skal være lagret i fade, som Peter har fået fra nevøen Peter "Pingus" Sisseck.

Ganske imponerende: Dybt farvet vin med rig duft, pæn dybde og frugt, middel fylde, bestemt ingen supervin, men stor velsmag.

Terrunyo carmenère … 99,-

2021/22 Concha & Toro, Peumo Chile

Bedste KØB

*****(5/5)

Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag 10/10 2024

Set i 2021 og 22 med hhv. 97p og 94p/Descorchados. Begge år fik 93p/TimAtkin.

En ældre årgang fik 5 fra Rydberg i Ekstrabladet: ”En tæt og koncentreret vin med brombær, let urtet, lakrids og vanilje i smagen. Flot intensitet og en meget velbalanceret flot carmenere. Lang afslutning.”

Terrunyo kan matche stor vin fra Californien såvel som Europa. Tilmed til ekstremt rimelig pris lige nu.

Offley 2004 Port… 129,-

Colheita, Portugal

Bedste KØB

***** (5/5)

Bilka, indtil torsdag 10/10 2024

Et superkøb i flot Port med hele 20 år bag sig (i min lokale Føtex er prisen endog nede på 119).

Vinen er lækker, med nødder og mørk frugt i næsen og lang smag. En perfekt ledsager til desserter, ikke mindst kager/chokolade (lys) o.l. Efter åbning kan vinen (i køleskab) beholde meget af duft og smag i en måned eller længere. Sjældent rated af andre, men 1997 fik 92p/Spectator og 2004 90p/Decanter.

Se alle ugens vine her.

Om Jan
Jan Sørensen, vinkender på Madens Verden
Jan Sørensen

Jan Sørensen er en af de allerbedste vinkendere, og her deler han sin viden med dig her Madens Verden. Blandt andet får du ugens vintest, hvor Jan gennemgår de bedste vine på tilbud lige nu.
  • Ingen reklamer og annoncer
  • Gratis app uden annoncer
  • 5% rabat på Madens Verdens kogebøger
  • Adgang til den populære favoritliste
  • Adgang til at printe opskrifterne
  • Bemærk: Ingen bindingsperiode
Køb adgang 295,-
(Pris er for medlemskab i et HELT år)

Læserinteraktioner

Comments

No Comments

Del dine ideer og tanker med os andre her: Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Påkrævede felter er markeret *

Anmeldelser af Madens Verden

Rigtig mange brugere er meget glade for Madens Verden, og vi sætter også pris på at høre, hvad du synes. Skriv gerne, hvad du bruger Madens Verden til - og hvorfor du er så glad for siden. På forhånd tak.

Følg os på Instagram

Besøg vores webshop

  • Forside Aftensmad

    Madens Verden Aftensmad

    kr. 250,00
    Tilføj til kurv
  • Madens Verden Airfryer

    Madens Verden Airfryer

    kr. 250,00
    Tilføj til kurv
  • Madens Verden forklæde

    Madens Verden forklæde

    kr. 125,00
    Tilføj til kurv
  • Madens Verden mulepose

    Madens Verden mulepose

    kr. 50,00
    Tilføj til kurv

Nyeste indhold

Ugens vine uge 23

Ugens vine, uge 23: Masser af vine til sommer og fest

Billede af mirin.

Mirin - fakta og alt du skal vide om den japanske risvin

Billede af ramen.

Ramen - nem og lækker opskrift på japansk suppe

Ugens madplan uge 23

Ugens madplan uge 23 med syv gode bud på aftensmad

Billede af hvid aspargessalat med tomater.

Hvid aspargessalat med tomater og lækker dressing

Billede af sønderjysk stang.

Sønderjysk stang (nem og hurtig kringle med remonce)

Forsiden lige nu

billede med sommermad
Sommermad (opskrift på lækre sommerretter)→ Se opskriften
Billede af sønderjysk stang.
Sønderjysk stang (nem og hurtig kringle med remonce)→ Se opskriften
jordbærcrumble med kokos og hvid chokolade
Jordbærcrumble - opskrift med jordbær, kokos og hvid chokolade→ Se opskriften
Ugens vine uge 23
Ugens vine, uge 23: Masser af vine til sommer og fest→ Se opskriften
billede med pandekager klar til servering
Pandekager - nem opskrift på gammeldags pandekagedej→ Se opskriften
Super sprøde ciabattabrød, der er klassiske madbrød fra Italien. Brødene bliver luftige og med store huller, som mange godtt kan lide ciabattabrødene. Opskirften giver disse tre lækre brød. Foto: Madensverden.dk.
Ciabattabrød med store huller - italiensk ciabatta uden æltning→ Se opskriften
billede med mørbrad frikasse
Mørbrad frikassé→ Se opskriften
billederesultat for fyldt spidskål med oksekød i ovn
Fyldt spidskål med oksekød→ Se opskriften
stor bradepandekage med jordbær
Stor bradepandekage med jordbær - opskrift til mange→ Se opskriften
Billede af hvid aspargessalat med tomater.
Hvid aspargessalat med tomater og lækker dressing→ Se opskriften

Footer

Om Madens Verden

Madens Verden udgives af Moderne Medier ApS, der ejes af Holger Rørby Madsen.

Moderne Medier ApS
A.P. Møllers Allé 43B
2791 Dragør
CVR: 42394157

Kontakt

Mail: hej@madensverden.dk

Læs mere om Madens Verden her

Redaktion

Holger Rørby Madsen, ejer og ansvh.
Katrine Rørby Madsen, redaktionschef
Jan Sørensen, vinkender

Madens Verden PLUS

Bliv medlem nu. Undgå reklamer, når du bruger opskrifterne, og få din egen favoritliste. Samtidig støtter du op om den fortsatte udvikling af Madens Verden. Tak.

Rettigheder

Kopiering fra Madens Verden må kun finde sted på institutioner eller virksomheder, der har indgået aftale med Copydan Tekst & Node. Du må altid gerne linke til indhold på Madens Verden.

Cookie indstillinger Cookie & Privatlivspolitik
Følg med her
Instagram
Facebook
Youtube

Copyright: Madens Verden!

Slip for reklamer - bliv støttemedlem af Madens Verden nu
OBS: Vi har ingen bindingsperiode! Og vi elsker vores medlemmer.

Bliv medlem her
Eller fortsæt gratis med annoncer her