Madens Verden

Søg
  • Login
    • Login
    • Bliv medlem
    • Selvbetjening
    • Log ud
  • Konto
    • Favoritliste
    • Selvbetjening
    • Log ud
logo til madens verden
  • Opskrifter
  • Aftensmad
  • Kager
  • Brød
  • Airfryer
  • Populære
  • Inspiration
  • Madplaner
  • Bliv medlem
  • Søg
Forside › Opskrifter › Aftensmad › Kalkunschnitzler med pasta og lækker sauce

Kalkunschnitzler med pasta og lækker sauce

kalkunschnitzler med pasta og lækker sauce [novashare_inline_content] Aftensmad
Møre kalkunschnitzler med pasta og lækker sauce, der her er serveret med lidt salat. Foto: Holger Rørby Madsen, Madensverden.dk.
Opdateret: 19. november 2024
Holger Rørby MadsenHolger Rørby Madsen
5 fra 1 stemme
Gå til opskrift

Min opskrift på kalkunschnitzler med pasta og en lækker sauce, der bla. laves af ristede champignon, peberfrugt og tomatpassata.

Kalkunschnitzler med pasta er en nem og hurtig ret, der samtidig heller ikke indeholder hverken smør eller fløde.

I stedet serveres kalkunretten med en lækker tomatsauce, der nemt laves i panden.

Kog pastaen lige inden servering, da den ikke må stå og vente. Bruges en frisk pasta er kogetiden meget kort, og derfor laves den til sidst. Anvendes frisk pasta skal du måske starte med lidt tidligere.

Opskriften er beregnet til fire personer.

Opskrift på kalkunschnitzler med pasta

Kalkunschnitzler med pasta og lækker sauce

Din mening tæller

Giv 1-5 stjerner ved at klikke på dem

5 fra 1 stemme
Vis favoritter
Print opskriften
Gem opskriften
Print opskriften
Kræver medlemskab
Bliv medlem
Allerede medlem? Log ind
holger rørby madsen madens verdenHolger Rørby Madsen
Forb. tid: 20 minutter min
Tilb. tid: 20 minutter min
Samlet tid: 40 minutter min
Min opskrift på kalkunschnitzler med pasta og en lækker sauce, der bla. laves af ristede champignon, peberfrugt og tomatpassata.
Antal: 4 personer

Ingredienser

  • 4 kalkunschnitzler (på ca. 175 gram/stk.)
  • 2 spsk. olivenolie (til stegning)
  • salt og friskkværnet peber
  • 200 g champignon (delt i kvarte)
  • 1 løg (hakket)
  • 4 fed hvidløg (hakket)
  • 1 rød peberfrugt (i mindre tern)
  • 400 g tomatpassata (eller 1 dåse hakkede tomater)
  • 2 spsk. rosmarin (hakket)
  • 3 spsk. citronsaft (friskpresset)
  • 400 g pasta (koges al dente)

Fremgangsmåde
 

  1. Til kalkunschnitzler med pasta skal du bruge 4 kalkunschnitzler, som du kan skære ud af et stykke kalkunbryst eller købe udskåret i dit supermarked. Gør også alle grøntsagerne klar som beskrevet.
  2. Brun kalkunschnitzlerne ved en høj varme på en tør pande (en slip-let pande), så de får en god stegeskorpe. Skru så lidt ned for varmen og kom 2 spsk. olivenolie på panden. Steg dem færdige, og afhængig af tykkelsen skal de have ca. 5 minutter på hver side. Krydres med salt og friskkværnet peber og lægges til side.
  3. Stil panden tilbage på kogepladen og skru op for varmen, så panden er godt varm. Brun 200 g champignon i et par minutter så de får en god farve, og tilsæt så 1 løg, 4 fed hvidløg og 1 rød peberfrugt.Steg et par minutter mere og vend løbende rundt undervejs.
  4. Skru lidt ned for varmen og kom 400 g tomatpassata på panden sammen med 2 spsk. rosmarin. Smag til med 3 spsk. citronsaft, salt og peber.
  5. Lad det simre ved svag varme mens du koger 400 g pasta. Ønskes lidt mere tomatsauce kan du tilsætte lidt mere tomatpassata eller vand. Men den må gerne være lidt koncentreret.

Næringsindhold

Kalorier601kcalKulhydrater68gProtein59gFedt11gMættet fedt1gKostfibre4gSukker7gSalt2.9g
Kræver medlemskab
Køb adgang 295,- pr. år Se alle fordele ved medlemskab
Er du allerede medlem?
Log ind her

Vil du have de bedste opskrifter på mail?

Få Madens Verdens nyhedsbrev med opskrifter og inspiration til din madlavning.

Kom med din mening

Tips

Kalkunschnitzler med pasta serveres straks sammen med tomatsaucen og en god salat. Velbekomme.

Se også mine opskrifter på:

Kalkun i sennepssauce med gulerødder

Ungarske kalkunsteaks i paprika

Italiensk kalkungryde - den sunde gryderet

Om Holger
holger rørby madsen madens verden

Holger Rørby Madsen

Jeg hedder Holger og grundlagde Madens Verden i 2012. Som journalist og kogebogsforfatter udvikler, tilbereder og skriver jeg en stor del af opskrifterne på siden. Mit mål er at gøre god mad enkel med gennemprøvede opskrifter, almindelige råvarer og en fremgangsmåde, der er nem at følge.

Madens Verden PLUS

  • Ingen reklamer og annoncer
  • Gratis app uden annoncer
  • Adgang til populær favoritliste
  • Adgang til at printe opskrifter
  • Bemærk: Ingen bindingsperiode

Bliv en del af fællesskabet på Madens Verden.

Få adgang her

Skriv et svar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Påkrævede felter er markeret *

Footer

Om Madens Verden

Madens Verden udgives af Moderne Medier ApS, der ejes af Holger Rørby Madsen.

Moderne Medier ApS
A.P. Møllers Allé 43B
2791 Dragør
CVR: 42394157

Kontakt

Mail: hej@madensverden.dk

Læs mere om Madens Verden her

Redaktion

Holger Rørby Madsen, ejer og ansvh.
Katrine Rørby Madsen, redaktionschef
Jan Sørensen, vinkender

Sådan tester vi opskrifter

Madens Verden PLUS

Bliv medlem nu. Undgå reklamer, når du bruger opskrifterne, og få din egen favoritliste. Samtidig støtter du op om den fortsatte udvikling af Madens Verden. Tak.

Rettigheder

Kopiering fra Madens Verden må kun finde sted på institutioner eller virksomheder, der har indgået aftale med Copydan Tekst & Node. Du må altid gerne linke til indhold på Madens Verden.

Cookie indstillinger Cookie & Privatlivspolitik

Copyright: Madens Verden!

Ingen liste – kun i Alle favoritter

Slet listen?

Opskrifterne bliver ikke slettet – de flyttes til "Ukategoriserede".

Din mening

Your vote:




Har du også en kommentar?

A rating is required
A name is required
An email is required