Madens Verden

Søg
  • Login
    • Login
    • Bliv medlem
    • Selvbetjening
    • Log ud
  • Konto
    • Favoritliste
    • Selvbetjening
    • Log ud
logo til madens verden
  • Opskrifter
  • Aftensmad
  • Kager
  • Brød
  • Airfryer
  • Populære
  • Inspiration
  • Madplaner
  • Bliv medlem
Forside › Opskrifter › Kager › Kaffemåne med chokolade og ganache

Kaffemåne med chokolade og ganache

Kaffemåne [novashare_inline_content] Kager
Hvis du vil bage noget ekstra lækkert, skulle du prøve denne kaffemåne. Den er super skøn. Foto: Rakel Seneca, Madensverden.dk.
Opdateret: 15. april 2025 Udgivet: 5. marts 2023
Rakel SenecaRakel Seneca
5 fra 1 stemme
Gå til opskrift

Kaffemåne med chokolade er den lækreste chokoladekage med god smag af kaffe og chokolade. På toppen er der lækker ganache.

Kaffemåne med chokolade er en utrolig lækker kage, som de fleste vil kunne lide. Den smager nemlig af den kendte duo chokolade og kaffe, så bliver det nok ikke meget bedre for kaffe-elskere.

Kagen holder sig også saftig og lækker selv dagen efter, den er nemlig virkelig svampet, og så gør ganachen også, at den holder på fugten.

Se også: Alletiders mumse chokoladekage

Jeg pyntede med lidt valnødder, men du kan pynte med lige det, du vil. Både revet chokolade og kaffebønner vil også være flot på den dejlige kage.

Opskrift på kaffemåne med chokolade

Kaffemåne

Kaffemåne med chokolade

Din mening tæller

Giv 1-5 stjerner ved at klikke på dem

5 fra 1 stemme
Vis favoritter
Print opskriften
Gem opskriften
Print opskriften
Kræver medlemskab - læs mere
Rakel Seneca
Forb. tid: 20 minutter min
Tilb. tid: 40 minutter min
Samlet tid: 1 time t
Kaffemåne med chokolade er den lækreste chokoladekage med god smag af kaffe og chokolade. På toppen er der lækker ganache.
Antal: 6 personer
Ret: Kager
Køkken: Dansk

Ingredienser

Kaffemåne
  • 150 g smør (blødt)
  • 100 g brun farin
  • 100 g sukker
  • 1 tsk vaniljesukker
  • 3 stk æg
  • 150 g hvedemel
  • 1 tsk bagepulver
  • 20 g kakaopulver
  • 1 spsk kaffe (instant)
  • 2 dl mælk
Chokoladeganache
  • 1 dl piskefløde
  • 2 tsk kaffepulver (instant)
  • 175 g mørk chokolade

Fremgangsmåde
 

  1. Start med at tilføje det bløde smør i en skål sammen med sukker, brun farin og vaniljesukker. Pisk det luftigt sammen, tilføj derefter et æg af gangen og pisk det sammen hver gang.
  2. Tilføj nu hvedemel, bagepulver og kakaopulver til dej, rør den let sammen. Rør derefter kaffepulver sammen med mælk og tilføj det til dejen. Rør det hele sammen.
  3. Hæld dejen i en rund kageform på cirka 25 centimeter. Bag den nu i cirka 35 minutter ved 175 grader almindelig ovn.
  4. Lad derefter kagen køle af.
  5. Lav ganache ved at hakke chokoladen fint, derefter varmes fløden op til lige under kogepunkt. Tag fløden af varmen og tilføj kaffepulver og hakket chokolade. Rør det sammen indtil chokoladen er smeltet.
  6. Tag nu kagen og skær den over på midten. Smør et lag ganache på den ene halvdel af kagen og placer den anden del af kagen ovenpå så den har form som en måne.
  7. Hæld resten af ganache udover kagen og fordel det rundt om og ovenpå kagen.
  8. Server nu din kaffemåne eller lad den stå på køl, indtil servering.

Dine noter

Klik her for at tilføje dine egne noter.

Næringsindhold

Kalorier660kcalKulhydrater70gProtein7gFedt41gMættet fedt25gFlerumættet fedt2gEnkelumættet fedt11gTransfedt1gKolesterol79mgNatrium232mgKalium372mgKostfibre5gSukker43gVitamin A938IUVitamin C0.1mgCalcium88mgJern5mg
Kræver medlemskab
Køb adgang 295,- pr. år Se alle fordele ved medlemskab
Er du allerede medlem?
Log ind her

Vil du have de bedste opskrifter på mail?

Få Madens Verdens nyhedsbrev med opskrifter og inspiration til din madlavning.

Gør Madens Verden til din foretrukne opskriftssideFå nemmere adgang til vores opskrifter, når du søger på Google. Klik her for at vælge Madens Verden som din foretrukne kilde.
Kom med din mening

Tip

Lav gerne denne opskrift på kaffemåne dagen i forvejen, da den smager rigtig dejligt, når den har stået på køl.

Om Rakel
Rakel Seneca

Rakel har boet i Indien de sidste tre år. Derfor er mange af hendes opskrifter inspireret af de varme himmelstrøg. Derudover har hun levet som vegetar i ni år, og deler lækre vegetar- og bageopskrifter, som alle kan nyde.
  • Ingen reklamer og annoncer
  • Gratis app uden annoncer
  • Adgang til populær favoritliste
  • Adgang til at printe opskrifter
  • Bemærk: Ingen bindingsperiode
Køb adgang her
(295 kr. for et HELT år)

Kommentarer

    Kommentarer Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Påkrævede felter er markeret *

  1. Birgit skriver

    marts 08, 2023 at 5:35 am

    Hej jeg elsker dine spændende opskrifter men vil spørge om kaffe månen kan laves med en anden smag som ex appelsin?
    Tusind tak for dine dejlige inspirationer
    Vh Birgit

    Besvar
    • Karen Seneca skriver

      marts 13, 2023 at 10:05 am

      Det kan den formodentligt. God fornøjelse.

      Besvar

Anmeldelser af Madens Verden

Rigtig mange brugere er meget glade for Madens Verden, og vi sætter også pris på at høre, hvad du synes. Skriv gerne, hvad du bruger Madens Verden til - og hvorfor du er så glad for siden. På forhånd tak.

Ugens madplan uge 34

Ny madplan

Uge34
MTOTFLS

Ugens aktuelle madplan

Ugens madplan uge 34

Ugens madplan byder på skøn sensommermad med årstidens grøntsager. Du får lækker aftensmad hver dag med madplanen for uge 34 her.

✓ 7 retter✓ Varieret aftensmad✓ Gratis

Se ugens madplan →

Footer

Vil du have de bedste opskrifter på mail?

Få Madens Verdens nyhedsbrev med opskrifter og inspiration til din madlavning.

Om Madens Verden

Madens Verden udgives af Moderne Medier ApS, der ejes af Holger Rørby Madsen.

Moderne Medier ApS
A.P. Møllers Allé 43B
2791 Dragør
CVR: 42394157

Kontakt

Mail: hej@madensverden.dk

Læs mere om Madens Verden her

Redaktion

Holger Rørby Madsen, ejer og ansvh.
Katrine Rørby Madsen, redaktionschef
Jan Sørensen, vinkender

Madens Verden PLUS

Bliv medlem nu. Undgå reklamer, når du bruger opskrifterne, og få din egen favoritliste. Samtidig støtter du op om den fortsatte udvikling af Madens Verden. Tak.

Rettigheder

Kopiering fra Madens Verden må kun finde sted på institutioner eller virksomheder, der har indgået aftale med Copydan Tekst & Node. Du må altid gerne linke til indhold på Madens Verden.

Cookie indstillinger Cookie & Privatlivspolitik

Copyright: Madens Verden!

Din mening

Your vote:




Har du også en kommentar?

A rating is required
A name is required
An email is required