Frikadeller med havregryn er en god opskrift på de bedste frikadeller med både en god konsistens og smag.
Som altid skal du røre kødet grundigt med salt før du tilsætter de øvrige ingredienser, og rører frikadellefarsen lind og lækker.
Det gode tilbehør til frikadeller med havregryn er denne dejlige pastasalat, der laves med letdampet broccoli og gulerødder.
Opskriften er til seks personer, hvor du sikkert efterfølgende kan lægge nogle gode frikadeller i fryseren. Og det er bestemt ikke dårligt.
Se også mine opskrifter på:
Opskrift

Frikadeller med havregryn og lækkert tilbehør
Ingredienser
Fremgangsmåde
- Kom det hakkede svinekød i en skål sammen med salt. Jeg bruger gerne røremaskinen, men du kan selvfølgelig sagtens blot røre frikadellefarsen i hånden. Men det er vigtigt at røre farsen grundigt!
- Rør så peber, finthakket løg, æg, havregryn og mælk ind i farsen. Det plejer at passe med omkring fire deciliter mælk, men prøv dig lidt frem, så du får den helt rigtige konsistens på frikadellefarsen, der hverken skal være for tyk eller tynd. Den skal netop være lind.
- Stil derefter den færdige fars på køl i mindst 30 minutter.
- Frikadellerne formes med en spiseske i hånden, og steges ved middel varme i olie og smør i fem minutter på hver side, og lægges i et ildfast fad. Holdes varme ved 70 grader i ovnen.
- Broccoli skæres i mundrette stykker/buketter, og gulerødderne vaskes og deles ligeledes i mundrette stykker. Begge deles dampes i letsaltet vand i 4-5 minutter, og de må gerne stadig have lidt bid. Hæld vandet fra.
- Kog pastaen som anvist på pakken i letsaltet vand, hæld vandet fra, og bland pastaen med grøntsagerne i en stor salatskål. Hæld olivenolie og citronsaft over.
- Hak persillen fint, og vend den godt rundt med de øvrige ingredienser.
Næringsindhold
Få tilsendt opskriften på mail
Servering
Servér den lækre pastasalat til de færdigstegte frikadeller med havregryn. Velbekomme.
- Ingen reklamer og annoncer
- Gratis app uden annoncer
- 5% rabat på Madens Verdens kogebøger
- Adgang til den populære favoritliste
- Adgang til at printe opskrifterne
- Bemærk: Ingen bindingsperiode
Nicolai
For meget mælk. Skulle redde det med ekstra havregryn
Kirsten Ketty Damgaard Pedersen
For meget mælk i din opskrift
Hans Bork-Rasmussen
Denne samt mange andre gode madiddeer. Tak