Citronsmåkager med rosmarin har den fineste smag. Det er en god småkage til dem, der vil bage noget særligt og de to smage passer perfekt.
Citronsmåkager med rosmarin har en fin aromatisk smag, som er lidt anderledes end de fleste andre småkager.
Man skulle måske tro, at det smagte lidt sært med en urt i en småkage, men sådan er det langt fra. Tværtimod. Det giver ekstra smag og duft.
Krydderurter er i det hele taget gode at bruge i desserter, for eksempel er basilikum-is virkelig delikat.
Opskrift på citronsmåkager og rosmarin
Ingredienser
- 300 gram hvedemel
- 100 gram flormelis
- 0,5 tsk bagepulver
- 150 gram smør blødt
- 1 æg
- 1 citron saft og skal
- 2 kviste rosmarin finthakkede blade
- sukker til at rulle dejen i
- 1 æggeblomme til pensling
Sådan gør du
- Bland de tørre ingredienser sammen.
- Tilsæt smør og rør dejen sammen, tilsæt herefter ægget og saml dejen. Den kan være lidt tør at arbejde med, men den får struktur efterhånden, som du samler den.
- Hak bladene fra to friske kviste rosmarin, skyl citronen og riv skallen fint, pres saft ud, så du har et par spiseskefulde citronsaft.
- Tilsæt rosmarin, 1 til 2 spiseskefulde citronsaft og ca. 2 teskefulde citronskal til dejen. Rør godt rundt.
- Rul nu dejen til en pølse, der ca. er fem cm. i diameter. Pak den ind i film og læg den i fryseren i et kvarter.
- Tænd ovnen på 180 grader - ikke varmluft - og beklæd et par bageplader med bagepapir.
- Drys sukker på et spækbræt og bred sukkeret ud.
- Tag rullen ud af fryseren, tril den i sukkeret og skær derpå småkagerne ud i tynde skiver. Pensel med sammenpisket æggeblomme og bag dine citronsmåkager i 10 minutter. Placer dem til sidst på en rist, så de kan køle af.
Tip
Når du laver dejen, kan du dele den i to, før du kommer citron og rosmarin i.
På den måde kan du bage to forskellige slags småkager af samme dag. Kom for eksempel hakkede hasselnødder og chokoladestykker i den ene dej.
Se andre spændende småkager:
Meget lækre småkager uden ret meget sukker - fin smag