Vinkender Jan Sørensen har testet ugens vine på tilbud i supermarkederne og giver dig her sit bud på de bedste vintilbud.
P.t. er Italien det største vinland i Danmark, men det er næppe på grund af en superb Chianti som Grigio i Bilka.
Det er nok nærmere Amarone-kopier med kække navne som Why Not og That's Why, som tappes nær Garda søen et par tusinde kilometer fra vingården i Italiens hæl, der er årsagen. De smager helt ok, men er nok lidt trættende i længden.
Som vinkender foretrækker jeg "klassiske" vine som den hvide Bourgogne Montagny eller en flot Rhone som Plan de Dieu - og naturligvis den flotte Trivento malbec, især i den suveræne "Golden" udgave!

Du kan finde alle vinkender Jan Sørensens vintest her.
Vine i prisklasse op til 60 kr
Savanha Mariella’s, rød/hvid/rosé… 35,-
Godt KØB
*** (⅗)
Fakta, indtil onsdag, d. 26. januar
Rød med solid fylde og frugt (”Juicy”, saftig kaldes den), rosé og hvid er begge tørre, men rene i smagen.
Vinene laves (også) af Spier af basis-druer, formentlig med ret højt udbytte.
Pinotage, cinsaut og shiraz til rød (pinotage til rosé) og især chenin blanc til hvid.
Ingen eg, tapning i Danmark.
Kingpin, rød/hvid, Spanien… 39,-
Godt KØB
**** (⅘)
Føtex, indtil torsdag, d. 27. januar
Druerne tempranillo og syrah (+ måske lidt cabernet) fra Felix Solis i hjemegnen Mancha, Spaniens og verdens suverænt største (daglig) vinområde.
Vinen sælges som bordvin og har derfor ikke årgang.
Men uanset hvad præsenterer Kingpin sig flot og smager rigtig godt med indbydende duft, lidt dybde, afrundet, kraftig smag og pæn længde.
Den hvide laves på sauvignon, chardonnay og verdejo. Fyldig, ren og forbavsende frisk for et varmt klima. Men ikke helt i klasse med den røde.
Aliwen reserva, Chile, frit valg… 40,-
Godt KØB
**** (⅘
Føtex, indtil torsdag, d. 27. januar
Vælg mellem cabernet-sauvignon, carmenère, chardonnay og rosé
Ligefremme vine med god frugt, afrundet smag med pæn friskhed.
Cabernet nok bedst med fylde og pæn længde, carmenère flot for denne svære drue, men ikke helt så præcis.
Den hvide er pæn og nydelig uden større dikkedarer - men dog med friskhed - mens rosé på cabernet og merlot er tør og ganske frugtig.
Aliwen laves af Undurraga, et af de historiske huse i Chile, ejet af samme (baskiske) familie siden 1870.
Huset var et af de første huse til at eksportere til USA og er med 23 millioner liter/år et af de større huse, hvor en god del af vinen kommer fra egne 1350 hektar vin.
La Marinière, Muscadet … kr/fl v 2: 44,50
Sévre & Maine ”sur lie”, 2019, 2 fl: 89,-
Godt KØB
**** (⅘)
Irma og Coop.dk, indtil onsdag, d. 26. januar
Jeg ææææælsker Muscadet, som gror så tæt på Atlanterhavet, at man næsten kan lugte saltvandet!
En sprød, tør, let hvidvin, neutral, men ren og forfriskende. Herlig ledsager til moules med eller uden frites!
Burde være årgang 2020, men ses stadig i 2019, som stadig er god.
Kan Irma ikke sælge den, sært! Set i Frankrig til 11,50€ (86-88 kr). En høj pris, men nu ved du, at Irma ikke altid er dyr!
Donnaberta Vermentino hvid, Toscana… kr/fl v 2: 49,50
2 fl: 99,-
**** (⅘)
Irma og Coop.dk, gælder indtil onsdag, d. 26. januar
Kommer fra Lecciaia (en vingård, som leverer bl.a. brunello til Irma) og er på druen, vermentino, en af de bedste i Italien (alias Rolle fra Bellet ved Nice).
Udstyret er ikke i top, men vinen er god, meget rent frugtig, middel fylde og pænt lang med nydelig syre. God vin til f.eks. salat med lidt balsamico, for eksempel en lækker tomatsalat med rødløg og balsamico.
Giordano Spumante, rosé eller hvid, kr/fl v 2: 49,50
2 fl. 99,-
**** (⅘)
Irma og Coop.dk, indtil onsdag, d. 26. januar
Hverken hvid eller pink spumante appellerer til champagne tifosis, men vil tiltale ganske mange.
Selv om Irma kalder vinene for tørre, er de nærmere halvtørre. Men egentlig ok lavet, hvid på chardonnay, rosé på chardonnay og refosco.
Senest smagt i 2020, men husker en ligefrem spumante med fint brus og ren aroma. Bedst som aperitif eller til tapas eller pindemadder.
Wolf Blass ”Yellow Label”, rød/hvid/brus, kr/fl v 6: 49,83
6 fl: 299,-
**** (⅘)
Bilka, indtil torsdag, d. 3. februar
Meget gode røde, runde, fyldige - kommercielle - cabernet eller shiraz, begge med positiv, nydelig frugt.
Men den mousserende på pinot og chardonnay er overraskende god -især til prisen! - med indbydende aroma og fint brus og ren eftersmag.
Trods ordet ”brut” fornemmer jeg en lille sødme, som sikkert vil falde i smag hos mange.
Den hvide chardonnay er en pleaser, dvs alt andet end ”kendervin” (= sur, skarp og pur!), men blegner totalt ved siden af Montagny længere nede!
Wolf Blass klassificerer kvaliteterne efter farven på etiketten, hvor grå, sort og guld er laaangt over den gule etiket, som dog rangerer pænt over Red Label samt Eaglehawk.
Indtil for nogle år siden var en god del af druerne fra det fashionable McLaren Vale, men i dag står der blot ”South Australia” på etiketten.
That’s Why, Original eller Organic… 50,-
Cabernet-Zinfandel Puglia
Godt KØB
**** (⅘)
Rema1000, indtil lørdag, d. 29. januar
Contri Spumanti nær Garda er mest kendt for billig spumante (som navnet antyder).
Vi ser dog i Danmark en masse friskfyr’agtige designer vine som ”Why Not?”, ”Perchè No” (Why Not på italiensk) og så naturligvis ”That’s Why!” -alle baseret på primitivo.
Vinen er hentet i Italiens hæl og laves med sofistikeret kølig gæring og lagring sur lie.
I Why Not er primitivo’en (med navnet zinfandel) suppleret med den sent modnende cabernet, og dette blend har givet succes - i hvert fald har den økologiske udgave (med ”kun” 14,5% alkohol mod 15% i den normale) i årgang 2019 fået hele 92p med ordene: ”A California influenced blend, a really big wine in terms of fruit weight and body. Very sweet berry notes, seemingly from a proportion of dried Primitivo grapes in an appassimento style”.
5StarWines smages af ”anerkendte internationale vineksperter”. Men vinen er kommerciel og smager godt, med kun en svag antydning af sødme.
Torres Sangre de Toro, reserva… 50,-
Godt KØB
***** (5/5)
Superbrugsen og Kvickly indtil torsdag, d. 27. januar
”Tyreblod” er et rigtigt godt tilbud - den koster 65 kr i grænsebutikkerne og 90 kr i Spanien, så afgjort et topkøb!
Den almindelige ”Sangre de Toro” var den første vin, Torres solgte på flaske.
I dag en ok dagligvin, men ”Gran” er markant bedre, selvom druerne er fra hele Catalunya, ikke kun Penedès.
Typisk Rhône-blend på garnacha og syrah + cariñena med vis lagring i egefade. Nærmest som en kommerciel drøm om Chateauneuf! Fyldig, afrundet, pænt lang, fint krydret duft - dejlig let at drikke, men uden dybden fra en Visan eller Vacqueyras.
la Chasse ”Plan de Dieu”, Rhône Villages… v.2: 54,50
2 fl: 109,-
Bedste KØB
***** (5/5)
Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag, d. 27. januar
Set i 2019. En solid, ligefrem grenache-syrah med solid fylde, krydret ren frugt og afrundet smag.
Hvis du bor på Sjælland og er 50+, kan du måske huske en almindelig Plan-de-Dieu Rhône, tappet i Danmark for Irma.
Dengang en god, men ret jævn Rhône, som i dag er blevet til Village med lavere udbytte pr vinstok og bedre vin - men stadig fra Gabriel Meffre!
Glorioso Crianza, Rioja… kr/fl v.2: 59,50
2 fl: 119,-
Godt KØB
***** (5/5)
Irma, indtil onsdag, 26. januar
En ganske kraftig, men flot Rioja med rig aroma, fast stil god med julemaden, men bløde tanniner.
Vil have godt af 1-2 år, selvom den er behagelig nu.
Glorioso får pæne ratings, den aktuelle 2017 får 90p/100 af Gúia Peñin og Tim Atkin, mens 2016 fik 89p/Falstaff.
Palacio ligger i den maleriske lille by Laguardia, med de højt liggende vinstokke ved foden af Cantabria bjergene, som sikrer et lunt klima.
Palacio får alle druerne fra lokale vinbønder og laver en serie gode vine.
Brancott, Sauvignon Blanc… 59,95
New Zealand
**** (⅘)
Meny, indtil torsdag, d. 27. januar
Tør, dufter af græs, rig tropisk frugt, fyldig, men lidt aggressiv i sit udtryk.
Brancott kalder sig ”estate”, men det meste købes fornuftigt nok udefra, da der alene af denne vin sælges 12.000.000 flasker årligt!
Brancott hed tidligere Montana og var det første hus til at sælge såvel sauvignon som pinot noir fra New Zealand (1979 - ældre er salget af god vin i New Zealand ikke!).
Det har i mange år været ejet af franske Pernod-Ricard. En gigant, men for mig bedre end Constellations mærker, f.eks. Selaks, Kim Crawford, Nobilo, Monkey Bay - og sikkert mange andre.
Vine i prisklasse 60-100 kr
Il Grigio, Chianti Classico Riserva… 75,-
Bedste VIN
***** (5/5)
Bilka, indtil torsdag, d. 3. februar
For RobertParker (ved Monica Larner) er Grigio et af Italiens ”ultimativt bedste køb”. Prisen er i USA $ 27 (170 kr + moms).
Grigio er en Riserva, der er blid for Chianti, men stadig har det faste sammen med det civiliserede og kommercielle.
Dyb farve, god duft med krydderier og urter, tør, nydelig fylde og pæn længde - lidt tør tannin til sidst, typisk sangiovese, men grundlæggende blød.
Flot allerede, men har godt af 2-4 år.
2018 fik 92p/Falstaff, 2016 fik 93p/Parker, Riserva er lagret 2 år i store + små fade, årligt 250-300.000 flasker fra ejeren, forsikringsgiganten Allianz.
Montagny ”la Burgondie”… 75,-
Bedste KØB
***** (5/5)
Bilka, indtil torsdag, d. 3. februar
Lys, ren aroma, ganske fyldig, frisk syre, god stil og længde - en chardonnay fra Bourgogne, som jeg vil foretrække frem for de billige Chablis’er eller Meursault’er, som desværre stadig ses i klassen 80-150 kroner.
Vinen er tappet af kooperativet Cave de Buxy, det vil sige af ejeren selv, og det er årsagen til, at jeg hellere anbefaler denne vin frem for billig Chablis eller Meursault, som også ses!
Trivento ”Golden Reserve”, malbec… 99,-
Bedste VIN
***** (5/5)
Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag, d. 27. januar
Topvin fra Concha & Toros argentinske hus. Fra Luján de Cuyo i bjergene over Mendoza og lavet i Bordeaux’agtig stil, dvs. fast snarere end generøs, af og til med lidt urter.
Set i 2019 (5 fra Ekstrabladet, 91p/Tim Atkin), som sikkert er lige så god som 2018 og 17 (begge 91p/Parker).
Domaine de l’Oiselet, Vacqueyras… 99,.-
2020 økologisk
***** (5/5)
Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag, d. 27. januar
En flot Rhone - fuldfed med krydderi, tobak, røde og sorte bær og masser af styrke og fedme.
Flot allerede, men vil vinde med 2-4+ år på flaske. Jeg har smagt den i 2016, 18 og 19, men endnu ikke 2020.
Vacqueyras ligger ved Gigondas i Rhône og har egen appellation, så du leder forgæves efter navnet Rhône på etiketten - det forudsættes bekendt!
Området ligger lidt lavere end de bedste dele af Gigondas og vil derfor ofte være lidt blødere i stilen, med en lidt mindre distinkt profil.
Groft sagt kan den forene Gigondas og Chateauneuf, med lidt af dybden i Gigondas og det fede og rene i Chateauneuf.
Parker gav 92p/100 til 2016, den seneste han har smagt.
- Ingen reklamer og annoncer
- Gratis app uden annoncer
- 5% rabat på Madens Verdens kogebøger
- Adgang til den populære favoritliste
- Adgang til at printe opskrifterne
- Kæmpe tak fordi du bakker op om Madens Verden
Del dine ideer og tanker med os andre her: