Madens Verden

Søg
  • Login
    • Login
    • Bliv medlem
    • Selvbetjening
    • Log ud
  • Konto
    • Favoritliste
    • Selvbetjening
    • Log ud
logo til madens verden
  • Opskrifter
  • Aftensmad
  • Kager
  • Brød
  • Airfryer
  • Populære
  • Inspiration
  • Madplaner
  • Shop
  • PLUS
Forside › Opskrifter › Vintest › Vintest, uge 25

Ugens vine, uge 25: Her er de bedste vinkøb til sommerfesten!

Ugens vine, uge 25, 2026
Pinterest
Vintest
Der er lækre vintilbud fundet af vinkender Jan Sørensen til sommerens fester til dig her. Grafik: Katrine Rørby Madsen, Madensverden.dk.
Vær venlig at stemme :-)
Gå til opskrift
Indholdsfortegnelse
  • Ugens vine, uge 25: Her er de bedste vinkøb til sommerfesten!
  • 9 vinkøb under 50,-
  • Noble House rød/hvid/rosé, kr/fl v 6: 33,17
  • Signature rød/hvid/rosé… 35,-
  • Garnier Sparkling… 39,-
  • Amaral hvid sauvignon… 40,-
  • Weissburgunder Sauvignon … 45,-
  • Ripasso "Ca dei Nani"… 45,-*
  • Piemonte Bianco… 45,-*
  • Novas rød/hvid, kr/fl v6: 46,50
  • Gewürztraminer… 49,-
  • 6 vinkøb 50-70,-
  • Baron de Ley Rioja… 50,-
  • Prosecco "Barocco"… 50,-
  • Alsace "Traber"… 50,-
  • Crémant "Helfrich"… 55,-
  • CUNE Reserva… 59,-
  • Provence rosé… 59,-
  • 5 vinkøb over 70,-
  • Il Grigio Riserva… 89,-*
  • Barolo "Gemma" … 89,-
  • Amarone "Arche"… 99,-
  • Chablis "Union"… 99,95
  • ÀN/2 Mallorca… 149,-
  • Kommentarer

Vil du have de bedste opskrifter på mail?

Få Madens Verdens nyhedsbrev med opskrifter og inspiration til din madlavning.

Ugens vine, uge 25: Her er de bedste vinkøb til sommerfesten!

Din mening tæller

Giv 1-5 stjerner ved at klikke på dem.

Vær venlig at stemme 🙂
Vis favoritter
Vinkender Jan Sørensen giver stjerner til tilbudsvine fra landets supermarkeder i denne uge 25, 2026. Se hvor mange stjerner vinene får her.

Superbrugsen og Kvickly har siddet tungt på de bedste vinkøb i Danmark det seneste år, men i denne uge har ikke kun Føtex, men også Netto flere gode vinkøb end Brugsen.

Føtex (5 vinkøb), Netto (4 vinkøb) følges af Superbrugsen og Kvickly samt Meny med hver 3 vinkøb, mens resten er fordelt mellem 365discount og Lidl (2 hver) og ét topkøb fra Bilka. Rema1000 kom ikke på listen i uge 25.

I denne uge prøver kæderne at servere vinkøb egnet til sommerens fester for studenter og andet godtfolk, og dagens vejrudsigt må kræve noget ekstra godt i glasset! Ialt er registreret 124 avistilbud, hvoraf de bedste 20 er med her.

Her er Crémant fra Alsace (55 kr) og god Prosecco (50) samt brut bobler fra Frankrig til blot 39 kr.

Tyskland byder på god hvid med riesling (fra 33 og op), gewurztraminer (en sent høstet Spätlese til 49) samt en frisk tør pinot blanc-sauvignon (45).

Men der er også herlig hvid fra Frankrig, Italien, Sydafrika og Chile samt flot pink Provence fra Frankrig (59).

De røde er bestemt ikke glemt med herlig pinot noir fra Tyskland (33,17 v6), Ripasso fra Italien (45) samt superb Rioja Reserva (fra 50). Endelig en flot ÀN/2 Mallorca, som er (for) dyr (149), men fair, da det også er prisen på vingården.

Ugens 20 udvalgte vine er tappet i produktionslandet, om andet ikke er nævnt (én tappet i Danmark).

vinkender Jan Sørensen Madens VerdenPin

9 vinkøb under 50,-

Pin

Noble House rød/hvid/rosé, kr/fl v 6: 33,17

6 fl: 199. Dr Pauly Riesling Trocken (tør) eller medium, rød Pinot Noir, Tyskland

BEDSTE køb

**** (⅘)

Bilka, indtil torsdag 18/6 2026

Hvid er god tør riesling - intens, ren aroma, sprød, frisk og let, men med nydelig eftersmag. Den let sødlige har rigere aroma, men også god friskhed trods sødmen. Rød pinot med pæn frugt, middel fylde med lige en smule druesødme, men ren og god -begge er favorit til den meget tiltalende pris.

Fås også som riesling rosé med både syre og sødme samt alkoholfri riesling (middelgod, dvs godt køb). Dr Pauly henter disse vine i Rheinhessen langt fra Mosel - men Noble House er et af de bedste køb fra Tyskland.

Pin

Signature rød/hvid/rosé… 35,-

Spier rød Pinotage og Cabernet-Sauvignon, hvid Chenin Blanc og Sauvignon, rosé (tappet i Danmark)

BEDSTE køb

*** (⅗)

Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag 18/6 2026

Disse vine er mere end drikbare og samtidig en af de billigste vine på markedet. Svært at modstå!

Spier leverer god, kommerciel vin, som måske er lidt mere poleret ved som her at være tappet i Danmark med lige én filtrering ekstra.

Jeg har ikke smagt dem ofte, men husker en god, tør hvid chenin blanc med god frugt (melon mv). Plus en blid, fyldig rød pinotage og god cabernet. Coop er største kunde hos Spier -men meget er vin på tank, ikke flaske!

Du skal ikke vente stor, rig "vild" aroma, men diskret fylde og poleret smag.

Garnier SparklingPin

Garnier Sparkling… 39,-

Blanc de Blancs brut (tør), Frankrig

BEDSTE køb

*** (⅗)

Netto, indtil fredag 19/6 2026

Brut. Ikke smagt, men andet brus fra samme GCF (Martenot) er ganske ok, let og frisk, rimeligt tør med nydelig aroma og ren smag. Ikke just, hvad min Sommelier anbefaler, men slet ikke ringe - og godt køb. Brus laves på tryktank (som prosecco og Asti), ikke i selve flasken (som crémant). Vinen er forresten tappet i Bordeaux, ikke i Bourgogne, og druerne er nok hentet et helt tredie sted! Kan sagtens bruges til både Aperol, Limoncello og oldemors hyldebærsaft!

Til samme pris fås også rød/hvid/rosé (uden bobler), men stadig gode køb.

Amaral hvid LeydaPin

Amaral hvid sauvignon… 40,-

Leyda estate Chile

BEDSTE køb

**** (⅘)

Føtex, indtil torsdag 2/7 2026

Sauvignon er lækker, tør, fjerlet, rig aroma med sprød syre. Nydes ung. 2025 har fået 91p/TimAtkin, 2024 92p/Descorchados, mens 2023 fik 93p/Descorchados.

Amaral er et af Montgras' domæner i Leyda blot 10 km på bakker sølle 10 km fra Stillehavet. Vinene gror på granit og er lette sprøde og friske -slet ikke ulig rigtig god vin fra New Zealand.

Weissburgunder Sauvignon blancPin

Weissburgunder Sauvignon … 45,-

tør hvid, Pamona Rheinhessen, Tyskland

*** (⅗)

Lidl søndag-lørdag 14-20/6 2026

En sprød tør, middelfyldig hvid med ren aroma og fine syrer i eftersmagen. Et herligt blend af pinot blanc og sauvignon, som ikke kunne gro i Tyskland, dengang Vinkenderen var ung! Kun smagt én gang, men fortsat rigtig godt køb til denne pris.

Fra Pamona, et alias for giganten Peter Mertes. Druerne gror i det større, lunere Rheinhessen, hvor den globale opvarmning tillader fuld modning af disse klassiske franske druetyper.

Ripasso "Ca dei Nani"Pin

Ripasso "Ca dei Nani"… 45,-*

Valpolicella, *: med Meny-app, uden app 59

BEDSTE køb

*** (⅗)

Meny, indtil torsdag 18/6 2026

Kender ikke vin eller firma (GiViGi?), men har set denne Ripasso til 100-150 kr online. Meny solgte Amarone til 100 kr fra samme hus op forrige jul. Og har ikke hørt om dødsfald. Så giv den blidere ripasso en chance!
Et sekundært mærke fra et 110-årigt familiehus med 100 hektar, oplyses det. Ikke smagt og har generelt ikke tillid til kendte, dyre italienske vine, som pludselig sælges billigt. Men…

Piemonte BiancoPin

Piemonte Bianco… 45,-*

økologisk, SanSilvestro Italien, *: med Meny-app, uden app 59,-

*** (⅗)

Meny, indtil torsdag 18/6 2026

Etiketten siger ikke meget, men du får en sjov hvid fra udkanten af Barolo-land. Den laves på druerne riesling (!) og favorita- Denne var hvid "favorit" i regionen, men uddøde stort set efter Phylloxeraen.

Druen er dog også favorit i andre regioner og kendes som rolle (bl.a. Bellet i Provence) og vermentino ((Italien).

Vinen er dog en ydmyg udgave, men fyldig, frisk og med fine aromaer. Har fået 5*/6 af Rydberg.

NovasPin

Novas rød/hvid, kr/fl v6: 46,50

6 fl: 279. økologisk

rød Carmenère cabernet, hvid chardonnay, sauvignon Gran Reserva Chile

BEDSTE køb

**** (⅘)

Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag 18/6 2026

Rigtig flot økovin, som er lillebror til den superbe Coyam fra samme økologiske vingård Emiliana, der drives uafhængigt af ejer Concha y Toro.
Normalprisen skal være 100 kr, slet ikke urimeligt med dén smag!

Gran Reserva betyder præcis så meget, som huset lægger i det -ikke alder (2022-2024), men kvalitet. Den runde, kraftig cabernet har positiv frugt og pæn længde. 20232 fik 92p/Descorchados.

Den røde carmenère kommer fra lune Colchagua, en kraftig, men frugtig vin, som nok er bedst efter 3-5 år. Carmenère er Chiles nationaldrue, som dog indtil 1990erne blev solgt som merlot. 2023 fik 92p/JamesSuckling, 2024 og 25 begge 91p/James Suckling.

De 2 hvide er begge glimrende. Sauvignon er aromatisk, fyldig, med god længde, chardonnay har også rimelig friskhed, fyldig, men kun smagt én gang. Begge har i nyere år fået ros af gode smagere.

Pin

Gewürztraminer… 49,-

Spätlese (halvsød), 2023 Pfalz Tyskland

*** (⅗)

Lidl søndag-lørdag 14-20/6 2026

En ret sød (41 g/l) hvid med rig duft af sød passionsfrugt, rose og lidt ananas. Ret blød med kun lige snert af syre til sidst. Bedst til frugtdessert eller glas i utide. Fra Pamona alias Peter Mertes i Bernkastel.

6 vinkøb 50-70,-

Baron de leyPin

Baron de Ley Rioja… 50,-

rød Reserva 2021, hvid og rosé 2024/25, Spanien

BEDSTE køb

**** (⅘)

Føtex, indtil torsdag 2/7 2026

Den røde Reserva er på tilbud et af de bedste tilbud i Rioja. Moderne rød Rioja med rund fylde og indbydende duft med lidt krydderi, til den bløde side, men pæn dybde og intensitet. 18-20 måneder i eg + 1-2 år på flaske. 2021 med 92p/Guía Peñin og 91p/JamesSuckling. 85% Tempranillo + 10% unik maturana og 5% graciano. 24 måneder i eg + 1-2 år på flaske.

Rosé er god, frugtig, ganske frisk med lidt syre. Kun den fritløbende most ("Lagríma") bruges. Forgænger 2023 fik 89p/JamesSuckling.
Hvid lagres "sur lie" for at få mere aroma, nydelig tør og ren uden at imponere. Fås også som halvsød (ej smagt).

Prosecco %22Barocco%22Pin

Prosecco "Barocco"… 50,-

Extra Dry (let sødlig), Norditalien

*** (⅗)

Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag 18/6 2026

Fint brus, duft af æbler, let frisk og rimeligt sprød med ganske lille sødme til sidst. 90% prosecco (glera), 10% chardonnay.

Kan mixes med Limoncello, Aperol, Campari eller anden alkohol af dit valg.

Et mærke fra Botter, stort familiehus, som har leveret vin til Irma siden først i 1970erne - og som har overlevet i Brugsen.

Alsace "Traber"Pin

Alsace "Traber"… 50,-

Hvid Riesling, Gewurztraminer, Pinot Gris, Pinot Blanc, Nordfrankrig

*** (⅗)

Netto, indtil fredag 26/6 2026

Riesling er altid god -ren aroma med lidt blomst, ret let, frisk og sprød. Pinot gris kan være bedre, men en snert af sødme kan skæmme den lidt, modsat den sprøde pinot blanc.

Gewurz er kun smagt én gang og hurtigt glemt. Pæn aroma, men mangler lidt spritz.

Men stadig er alle rigtig gode køb og nok bedre end Helfrich, Laugel og andre, hvor etiketten er flottere for at skjule en ofte kedsommelig vin.

Crémant HelfrichPin

Crémant "Helfrich"… 55,-

Alsace brut cuvée prestige, Nordfrankrig

BEDSTE køb

*** (⅗)

Føtex, indtil torsdag 2/7 2026

Et rigtig godt køb på crémant fra Alsace -vil nok ofte koste 100 kr. Fint brus, ren aroma, rimeligt tør og meget frisk med middel eftersmag. Læg ikke vægt på ordet "prestige" -papir er billigt!

Vinen er dog ganske god, nok lig anden crémant fra samme kælder, dvs. Arthur Metz. Baseret på pinot blanc og gæring i selve flasken og lagring med bundfald indtil degorgering.

Pin

CUNE Reserva… 59,-

Rioja 2020 Spanien

BEDSTE køb

**** (⅘)

365discount, indtil onsdag 17/6 2026

En fremragende Rioja til lav pris (global pris 147 kr).

En kraftig, men lang og afrundet vin med rig bouquet, præget af lang lagring 4 år før tapning (18 måneder i små egefade og 2 år på flaske før salg). Perfekt nu som grillvin, men nok bedre om 1-3 år.

Vinen er 100% Rioja Alta fra 3 vingårde tæt på kælderen i Haro, Rioja Alta.
Alle nye årgange er i top -2020 fik 92p/JamesSuckling, 92p/Vinum samt 91p/Spectator og Tim Atkin.

CVNE ("Compañia Vinícola del Norte de España") er et af de historiske huse, grundlagt 1879 og historisk og kvalitetsmæssigt lige med Murrieta, Riscal og andre klassiske navne.

Provence rosé "Jablières"Pin

Provence rosé… 59,-

Jablières 2924 guldmedalje, Frankrig

BEDSTE køb

*** (⅗)

365discount, indtil onsdag 17/6 2026

Flot tør rosé med fin blomst i næsen og let, rimelig frisk tør, middellang smag med pæn frugt. En god frokostvin eller til let krydret forret.

Prisen er meget lav for Provence rosé, som andre kan sælge dyrere end rivalerne. Den har navnet -var det ikke her, rosé blev opfundet, sagde en bekendt!

2024 fik en guldmedalje fra Gilbert&Gaillard, som kalder vinen "Provence at its peak". Lidt overdrevet. Har skruelåg, som bevarer frugten fint (25% hver af syrah, cabernet, grenache og cinsault).

5 vinkøb over 70,-

Pin

Il Grigio Riserva… 89,-*

2021 San Felice Chianti Classico, Italien (* med Føtex+, uden app er prisen 99)

BEDSTE køb

***** (5/5)

Føtex, indtil torsdag 18/6 2026

Global pris er 178 kr. Selv på vingården koster vinen €19,50 (147 kr).
Dyb farve, god duft med krydderier og urter, tør, nydelig fylde og pæn længde -en god sangioveses fine tørre tanniner til sidst, men grundlæggende blød og lang.

2021 er en enestående årgang. Vinen får 93p/100 fra både Spectator og Vinous, 92p/JamesSuckling samt 17p/Jancis Robinson. Imponerer nu, men nok bedre med 2-4 år mere på flaske. 2022 er på vej og har foreløbig fået bl.a. 93p/Falstaff.

San Felice er en stor, men rigtig gode vingård med 140 hektar i Classico. Domænet har siden 1990erne været ejet af den tyske forsikringsgigant Allianz (som lægger navn til Bayern München's stadion).

Pin

Barolo "Gemma" … 89,-

BEDSTE køb

**** (⅘)

Føtex, indtil torsdag 2/7 2026

Set i 2021 med 90p/JancisRobinson og 94p/Decanter. Gemma er for mig knap så flot som Fontanafredda (pt. 159 i Brugsen), men til gengæld bedre køb.

Typisk murstensfarve og interessant duft med læder og frugt, en vis stramhed, men med en moderne Barolo's bløde tanniner. 2021 anses for finere end 2020 (som ellers fik 5/Rydberg), men er lige nu bedst til solid mad. Giv den 3-5 år, holdbar 10-15 år. Gemma ejer 26 hektar. Søren Frank giver i "Barolo" Gemma 3 ligesom Oddero og andre velkendte huse -og mere end f.eks. Batasiolo.

Pin

Amarone "Arche"… 99,-

Valpolicella, Norditalien

**** (⅘)

Netto, indtil fredag 26/6 2026

Er med gr lav pris for Amarone for begyndere. "Amaro" betyder bitter, men der er mere sødme end bitterhed over denne vin, som bliver vammel efter det første glas! Men prisen er meget lav (selvom du kunne få den til 89 for 2-3 år siden).

Pin

Chablis "Union"… 99,95

**** (⅘)

shop.Meny.dk, indtil torsdag 18/6 2026

God Chablis i den blidere ende. ren aroma, let, sprød og frisk, umiskendelig Chablis, men måske for rund til at være i top. Endnu en vin fra Chablisienne, Chablis' store kooperativ, som leverer under rigtig mange navne, bl.a. Pierrelée til Philipson (ofte på "tilbud" i Bilka til 149). Vinene koster det samme på kælderens web. Denne tapning har fået sølvmedalje ved IWC.

Vinene kan meget vel være hentet i samme tank, da kælderen sælger stort set samme vin under adskillige etiketter.

ÀN/2 MallorcaPin

ÀN/2 Mallorca… 149,-

**** (⅘)

Netto, indtil fredag 26/6 2026

Mange kender denne vin fra især restauranter på Mallorca. Lidt for dyr, men samme pris som på vingården (men vin er dyr på Mallorca)!

Vinen er først og fremmest lækker, afrundet, fyldig, med rig frugt, med lidt syre under (fra druen callet, der udgør 65%). Kender ikke årgang, men kunne være 2021.

Her er tidligere ugens vine:

  • Ugens vine, uge 24: Gode bobler og hvidvin til studentergilderne
  • Ugens vine, uge 23: Bedste vintilbud fra 29,- til 179,- udvalgt til dig
  • Ugens vine, uge 22: Mange dyre vine er topkøb!
  • Ugens vine, uge 21: God sommervin udvalgt blandt supermarkedernes tilbud

Om Jan
Jan Sørensen, vinkender på Madens Verden
Jan Sørensen

Jan Sørensen er en af de allerbedste vinkendere, og her deler han sin viden med dig her Madens Verden. Blandt andet får du ugens vintest, hvor Jan gennemgår de bedste vine på tilbud lige nu.
  • Ingen reklamer og annoncer
  • Gratis app uden annoncer
  • Mulighed for populært nyhedsbrev
  • Rabat på Madens Verdens kogebøger
  • Adgang til den populære favoritliste
  • Adgang til at printe opskrifter
  • Bemærk: Ingen bindingsperiode
Køb adgang her
(Pris er for medlemskab i et HELT år)

Comments

No Comments

Kommentarer Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Påkrævede felter er markeret *

Mere inspiration

  • Ugens vine, uge 24, 2026
    Ugens vine, uge 24: Gode bobler og hvidvin til studentergilderne
  • Ugens vine, uge 23, 2026
    Ugens vine, uge 23: Bedste vintilbud fra 29,- til 179,- udvalgt til dig
  • Ugens vine, uge 22, 2026
    Ugens vine, uge 22: Se hvor mange stjerner ugens sommervine får
  • Ugens vine, uge 21, 2026
    Ugens vine, uge 21: God sommervin udvalgt blandt supermarkedernes tilbud

Anmeldelser af Madens Verden

Rigtig mange brugere er meget glade for Madens Verden, og vi sætter også pris på at høre, hvad du synes. Skriv gerne, hvad du bruger Madens Verden til - og hvorfor du er så glad for siden. På forhånd tak.

Footer

Vil du have de bedste opskrifter på mail?

Få Madens Verdens nyhedsbrev med opskrifter og inspiration til din madlavning.

Om Madens Verden

Madens Verden udgives af Moderne Medier ApS, der ejes af Holger Rørby Madsen.

Moderne Medier ApS
A.P. Møllers Allé 43B
2791 Dragør
CVR: 42394157

Kontakt

Mail: hej@madensverden.dk

Læs mere om Madens Verden her

Redaktion

Holger Rørby Madsen, ejer og ansvh.
Katrine Rørby Madsen, redaktionschef
Jan Sørensen, vinkender

Madens Verden PLUS

Bliv medlem nu. Undgå reklamer, når du bruger opskrifterne, og få din egen favoritliste. Samtidig støtter du op om den fortsatte udvikling af Madens Verden. Tak.

Rettigheder

Kopiering fra Madens Verden må kun finde sted på institutioner eller virksomheder, der har indgået aftale med Copydan Tekst & Node. Du må altid gerne linke til indhold på Madens Verden.

Cookie indstillinger Cookie & Privatlivspolitik

Copyright: Madens Verden!

Bliv medlem nu og slip for reklamer på Madens Verden

Kan opsiges når som helst - ingen binding. Er du allerede medlem, så husk at logge ind.

Bliv PLUS-medlem her

Fortsæt på Madens Verden med reklamer ved at klikke her.

 

Din mening

Your vote:




Har du også en kommentar?

A rating is required
A name is required
An email is required