Ugens vine er dit overblik over de vine, der i denne uge er på tilbud i landets supermarked. Vinkender Jan Sørensen giver vinene stjerner.
I dissse år får du rigtig meget for pengene i Australien, som har været så uheldige med at lægge sig ud med Kina. De vil have WHO til at undersøge, hvordan covid-19 kunne slippe ud af Kina.
Det gør man ikke ustraffet - en særtold på 167 procent rammer australsk vin hårdt - især da Kina står for 40 procent af den samlede værdi af australsk eksport af vin.
Derfor kan du få vine som Wolf Blass til bundpris (og de mousserende er ret gode til en studenterfest).
Men glem ikke klassiske vine som Rhone, hvor både Brugsen og Irma har gode bud - samt naturligvis de hvide og pink vine!

Op til 50 kr
Cimarosa chardonnay-colombard… 30,-
Godt KØB
*** (⅗)
Lidl, fra torsdag, d. 2. juni 2022 (spotvare)
Vinen er (for mig) bedre end etiketten. Tør, ganske frisk, pæn frugt, middel fylde, lidt syre - god både med og uden vin. Og et rigtig godt køb! Tappet i Tyskland.
Lidl tilbyder også O.P.Anderson akvavit, lagret og økologisk (89, 5) samt Brøndums kryddersnaps (69, 50cl, 4), med aroma af hhv. rabarber/ingefær og æble/timian.
Fresca Moscato, kr/fl v 2: 30,-
2 fl: 60, frizzante rosé/hvid, València, Spanien
*** (⅗)
Føtex, indtil torsdag, d. 9. juni 2022
Ikke smagt, men du går ikke fejl af moscatoens rige bæraroma og sødme, som knap holdes i skak af lidt brus (frizzante, ikke fuldt brus).
Som Asti lav alkohol (5%), men ikke så forfinet som Fiorita herover. Slet ikke så italiensk som navnet antyder - for denne er fra Spanien, hvor der også er en masse moscato, især omkring det lune València.
Spier ”Signature”, rød/hvid/rosé, kr/fl v 3: 33,33
3 fl: 100,-
Cabernet-sauvignon, hvid chenin, rosé chardonnay-pinot noir, Sydafrika (aft. i Danmark)
Godt KØB
*** (⅗)
Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag, d. 2. juni 2022
Vinene er indbydende og korrekte og kan ikke genere en tiger! Den lyserøde ok som også hvid chenin, de røde er bedre.
Pasas ”Sonrosado” monastrell rosé… 35,-
Godt KØB
**** (⅘)
Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag, d. 2. juni 2022
Kun smagt én gang for mange år siden, men tør anbefale vinen.
Druen monastrell (mourvèdre) giver vine med lidt fasthed og god frugt, og det passer til denne tørre rosé.
Dr. Pauly Rød/hvid… 35,-
Riesling, tør eller sødlig, rød Pinot Noir, Rheinhessen Tyskland
Bedste KØB
**** (⅘)
Føtex, indtil torsdag, d. 9. juni 2022
Den røde pinot noir fra Rheinhessen er svær at slå til prisen - nydelig farve, pæn duft med let Bourgogne-præg, ret blød, lidt fersk i smagen med ganske svag sødme.
For mig bedre end de fleste pinot’er i samme prisklasse fra Argentina og Australien.
En god tør riesling - intens, ren aroma, sprød, frisk og let, men med nydelig eftersmag - en favorit nu til denne tiltalende pris.
Noble House er formentlig samme vin, med mere sødme, men god med herlig aroma.
Wolf Blass Red Label, rød/hvid/brus… 39,-
Rød Shiraz-Cabernet, hvid Chardonnay-Semillon, Brus pinot noir-chardonnay, Australien
**** (⅘)
Føtex, indtil torsdag, d. 9. juni 2022
Alle er uskadelige vine, som jeg ikke gider drikke. Rød har krydret fylde -men pæn frugt - den hvide er tør, frisk og uskadelig - men mange vil sætte stor pris på begge.
Brus på Champagne druerne chardonnay og pinot, med 2. gæring på tank, ikke på flaske som cava eller Champagne.
Sødmen er angivet til ”Extra Dry” (ekstra tør), som i disse inflationstider betyder ret sød - 18-20 g/liter.
Kun smagt én gang, nydelig duft, men mangler længde og friskhed.
image.png
Le Arche rød/hvid… 40,-
Rød Rossogrande, hvid Garganega-pinot grigio Garda, rosé
**** (⅘)
Netto, indtil fredag, d. 3. juni 2022
Den røde Rossogrande er en let Ripasso-type, meget nem at drikke, men ikke vin, jeg vil bruge penge på.
Den hvide garganega (med lidt grigio) - nu med Garda DOP - også er til den diskrete side, men ren og frisk. Rosé ikke smagt.
Trapiche ”Pure”, frit valg, kr/fl v 6: 41,50
6 fl: 249, rød malbec eller Malbec ”Impure”, hvid sauvignon og rosé, Argentina
Bedste KØB
***** (5/5)
Føtex, indtil torsdag, d. 9. juni 2022
”Pure” er den rene vin uden egelagring: åben, rig frugt, solid, afrundet fylde og lang smag med positiv frugt. Kritikerne kan også lide den - 2019 har fået hhv 89/Descorchados og 90p/Falstaff.
Rød ”Impure” er samme vin, blot lagret en tid i små egefade. Måske knap så indbydende, men har en flot fylde, god længde, men duften skuffede mig lidt. Respekterede Falstaff giver 2018 91p/100.
Den hvide har god frugt, men ikke samme præcision og sprøde friskhed som god sauvignon fra New Zealand og Frankrig. Men både hvid og rosé er rigeligt 5* værd til 41,50.
Kingpin rød/hvid, kr/fl v 6: 41,50
6 fl: 249,-
Spanien
Godt KØB
**** (⅘)
Føtex, indtil torsdag, d. 9. juni 2022
Flot udstyret tempranillo og syrah (+ måske lidt cabernet) lavet af Felix Solis i hjemegnen Mancha, Spaniens og Verdens suverænt største (daglig) vinområde.
Vinen er en bordvin uden årgang, men huset oplyser, at vine fra køligere (finere) områder indgår i vinen, som lagres med eg (ikke i eg!).
Men uanset hvad præsenterer Kingpin sig flot og smager rigtig godt med indbydende duft, lidt dybde, afrundet, kraftig smag og pæn længde.
Den hvide laves på sauvignon, chardonnay og verdejo. Fyldig, ren og forbavsende frisk for et varmt klima. Men ikke helt i klasse med den røde.
Cotes du Rhone ”Nobles Dames”, kr/fl v 3: 43,-
3 fl: 129,-
Godt KØB
**** (⅘)
Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag, d. 2. juni 2022
En meget basisagtig Rhone, men god til prisen!
Middel fylde, middel frugt, fast rundhed, men uden længde. Dejligt med skruelåg, men ofrer hellere 50 kr for Lirac.
Wolf Blass ”Yellow Label” sparkling brut… 49,-
Godt KØB
**** (⅘)
Føtex, indtil torsdag, d. 9. juni 2022
Australsk brus til en studenterfest, som har lidt mere stil end Red Label.
Samme pinot og chardonnay, men lidt mere tør smag (brut/tør, men en let sødme fornemmes i eftersmagen).
Fås også som rød cabernet og hvid chardonnay (49,- kr., 4 stjerner) også rigtig gode køb.
Grimont, Cadillac, kr/fl v 6: 49,83 6 fl: 299,-
2019 Bordeaux
Bedste KØB
***** (5/5)
Føtex, indtil torsdag, d. 9. juni 2022
En god Bordeaux i godt år til lav pris - rund, fyldig, indbydende ren frugt, afrundet middellang smag, hvor frugten skjuler de klassiske tanniner, som sikrer holdbarhed og friskhed. 80% merlot, 20% cabernet.
2019 er en lækker årgang, blødere end normalt i Bordeaux.
Vinen fik 90p/WineEnthusiast.
Det nydelige slot ligger nær Cadillac (som har lagt navn til bil fra Detroit) langs Garonne floden syd for Bordeaux.
Slottet var det første, som den dynamiske Yung familie købte, da de i 1958 vendte hjem træt af krigen i Algier.
Les Jamelles ”Minimalist” 0 svovl, kr/fl v 6: 49,83
6 fl: 299,-
Sydfrankrig frenache-syrah
Godt KØB
**** (⅘)
Bilka (tilbud)
Et klassisk grenache/syrah Rhone blend, men fra Sydfrankrig - men skiller sig ud ved at være helt uden tilsat svovl.
Meget rig frugt, åben og indbydende, let krydret, blød fylde og pæn længde - lige til at drikke nu.
Jeg kan godt lide Jamelles vinene, som er pleasere, men ikke uden personlighed.
At få den som naturvin, dvs. uden svovl, giver vinen lidt mere frugt - men kræver også at du lige checker tappedato. Vinen skal ikke gemmes, da den mangler svovlen, som tillader længere modning på flaske.
Ægteparret Delaunay stammer fra Bourgogne, men lever i dag helt af at lave vin i Sydfrankrig.
Prisklasse 50-70 kr
Lirac ”les Grands Cyprès”, Cru… 50,-
Bedste KØB
***** (5/5)
Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag, d. 2. juni 2022
Lirac har æren af efter Chateauneuf at være nr 2 ”rød Cru” i det sydlige Rhone længe før Gigondas, Vacqueyras og de andre. Grenache og syrah vinstokke gror delvis på rullesten.
Meget flot med meget rig frugt i næsen, solid fylde og styrke, men får lidt friskhed fra en god mineralitet - flot ung, formentlig bedre om et år eller to.
Egnet til krydrede retter. Server kælderkold.
Tappet af Meffre i Gigondas, et af de store huse i det sydlige Rhône med rimeligt gode vine.
That’s Why, Original eller Organic… 50,-
Cabernet-Zinfandel Puglia,
Godt KØB
**** (⅘)
Rema1000, indtil lørdag, d. 4. juni 2022
Contri Spumanti nær Garda er kendt for billig spumante (som navnet antyder).
Vi ser i Danmark mest friskfyr’agtige designer vine som ”Why Not?”, ”Perchè No” (Why Not på italiensk) og blandt mange andre også ”That’s Why!” - alle baseret på primitivo.
Vinen er hentet i Italiens hæl og laves med sofistikeret kølig gæring og lagring sur lie.
I Why Not er primitivo’en (med navnet zinfandel) suppleret med den sent modnende cabernet (modsat Why Not’s negroamaro), og dette blend er en succes - i hvert fald har den økologiske udgave (med ”kun” 14,5% alkohol mod 15% i den normale) i årgang 2019 fået hele 92p af 5StarWines.
Trivento Reserve, rød/hvid…. 50,-
Rød Malbec, hvid malbec eller chardonnay, Mendoza Argentina
Godt KØB
***** (5/5)
Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag, d. 2. juni 2022
Trivento’s hvide malbec lyder spændende.
345 medarbejdere var samlet til en ”hack-athon” for at opfinde nye vine. Resultatet blev denne vin, hvis første årgang 2020 gav 350.000 flasker.
En smule i hver årgang kommer til Danmark. En tør hvidvin med rig aroma (kirsebær/hindbær/æble) og frisk syre.
Den røde malbec er altid god. De sorte druer høstes tidligt og får de sorte skaller (der giver farven) fjernet inden gæringen, som er kølig (10 gr!) og lang.
Moscato d’Asti ”Fiorita”, kr/fl v 2: 50,-
2 fl: 100, Gemma, Italien
Godt KØB
**** (⅘)
Føtex, indtil torsdag, d. 9. juni 2022
Gemma’s spumante fra Asti er ganske god, men den knap så b(e)rusende frizzante er bedre.
Denne siges endda at komme fra særlig skråning, Fiorita. Herlig aroma med masser af bær, fin sødme, balanceret af fint brus. Til frugtdesserten eller apéritif.
Pierre-Henri Morel, Rhone, kr/fl v 2: 54,50
2 fl. 109, Cotes du Rhone, Sydfrankrig
Godt KØB
***** (5/5)
Irma, indtil torsdag, d. 2. juni 2022
Den almindelige Rhone fra Morel, stjernen Chapoutier's vinhus i det sydlige Rhone. Ej smagt, men til 49,50 er den 5* og bedste køb - næsten uanset smagen!
Jeg har ikke i maaaaange år smagt en dårlig vin fra Chapoutier. Den bør give Guigal (til 60-100 kr!) kamp til stregen. Tror næsten Morel vinder!
Donnaberta Vermentino hvid, Toscana…kr/fl v.2: 54,50
Godt KØB
**** (⅘)
Irma, indtil torsdag, d. 2. juni 2022
Hvid toscaner fra Lecciaia (en vingård,som leverer bl.a. brunello til Irma), men laves af druen vermentino, en af de bedste i Italien (alias Rolle omkring Nice i Frankrig).
Udstyret er ikke i top, men vinen er god, meget rent frugtig, middel fylde og pænt lang med nydelig syre.
God vin til f.eks. salat med lidt balsamico. Check årgang, nødig ældre end 2019.
Tanunda ”Matthews Road” rød, kr/fl v 6: 58,17
6 fl: 349,-
Rød cabernet eller shiraz, Barossa-Coonawarra, South Australia
Godt KØB
***** (5/5)
Føtex, indtil torsdag, d. 9. juni 2022
Tanunda er et uafhængigt hus, som på få år er blevet et af de store fra Australien.
Det er gået så stærkt, at huset i dag må hente en stor del af sine druer udefra.
Matthew’s Road var oprindelig en mark i Barossa, men i dag er gode del af druerne fra Coonawarra adskillige timers kørsel sydpå. Men til gengæld et godt område!
Kender ikke shiraz, men cabernet’en var rigtig god i ældre år (med Barossa druer), meget frugtig, fyldig og lang, rigtig god. 2016 fik 92p/WineEnthusiast. Bør være topkøb!
Castel des Maures, Provence… 59,-
Godt KØB
**** (⅘)
Rema1000, indtil lørdag, d. 4. juni 2022
Der er kvalitet i denne rosé fra det skønne Provence: Vinen laves af lige dele grenache og cinsault og har en smuk farve og en fin aroma med lidt jordbær og andre søde bær, balanceret af en fin syre.
Meget indtagende og god! Og mere anvendelig end de ofte pinkies på de sære parfumeflasker.
Slottet hedder egentlig Pascalette og er lige så kendt for at leje smukke ferieboliger ud som for denne fine vin! Slottet ligger nær Middelhavet sådan cirka halvvejs mellem Nice og Marseille.
Fontanafredda, barbera eller chardonnay…. 59,-
Godt KØB
***** (5/5)
Superbrugsen og Kvickly, indtil torsdag, d. 2. juni 2022
Jeg holder meget af den røde barbera (Alba DOP), som har rig frugt i næse og mund, plus fasthed og rustik fylde.
År efter år en herlig vin, som er perfekt match til solide gryderetter og andet godt. 19 har fået 88p af Spectator, og det er ikke ét point for lidt. Godt køb.
Hvid chardonnay (Langhe DOP) er mere ”Cool Climate” end mange: Ingen eg, men masser af aroma, sprødhed og stil. Druerne købes formentlig ind i Langhe, dvs. Barolo og omegn. Både rød og hvid er fine repræsentanter for det moderne Piemonte.
Fontanafredda nær Barolo blev købt i 1858 som jagtslot af Vittorie Emmanuele II, konge af Savoyen, som blev den første konge, da Italien blev til ét land i 1861. Sønnen plantede vin 20 år senere, og
Fontanafredda -”Den kolde Kilde”- blev en af de største vingårde i Barolo.
Matua sauvignon blanc, Marlborough… 69,95
**** (⅘)
Meny, indtil torsdag, d. 2. juni 2022
Matua (udtal som det står!) er et af de historiske huse i New Zealand, grundlagt i 1970'erne af brødrene Spence. De købte et stykke land i Matua ved Auckland statens varmeste og største by (50% af New Zealands befolkning) - men så langt fra Marlborough som tænkes kan.
I 1974 lavede New Zealand’s første hvide sauvignon, sølle 300 flasker hvid sauvignon. Ældre er New Zealand ikke som moderne vinland!
I dag er 60% af al vin fra New Zealand lavet på denne drue!
Matua er i dag del af Treasury (som også Penfold’s, Wolf Blass mv).
70-100 kr
Faustino I, Rioja Gran Reserva… 99,-
Bedste KØB
***** (5/5),
Bilka, indtil torsdag, d. 9. juni 2022
Dyb farve med modne nuancer, en indbydende duft med god dybde og modent krydderi, ganske fyldig og lang med god modenhed, som man kan forvente efter 10 år.
Vinen er ofte på tilbud, men værd at købe - den koster 18€ i Spanien (135 kr). Faustino I skiller sig ud ved ikke kun at være tappet i området - Rioja - men på ”Propriedad” - vingården - i Oyon i Alavesa nær Logroño.
Vingården er stor, 650 hektar, så Faustino er en stor vingård, som dog stadig kontrolleres af familien.
Barolo ”Patres”, San Silvestro… 99,95
Godt KØB
**** (⅘) Meny, indtil torsdag, d. 2. juni
San Silvestro er specialist i Piemonte og sælger modsat mange ikke vine fra f.eks. Puglia (endnu?).
Ældre årgange var gode og gode køb, som også kunne drikkes af andre end masochistiske nebbiolo-tifosis.
Sartirano’s egen vin sælges under navnet Costa di Bussia, og han har kun 7 hektar, så jeg tillader mig at tvivle stærkt på, at vinen kommer fra Sartiranos egne marker!
Denne vin laves af druer fra 40 mindre avlere. Barolo’en er god i en kommerciel stil,
Over 100 kr
Amarone ”Verona”, Valpolicella… 109,-
2018
Godt KØB
**** (⅘)
Superbrugsen og Kvickly indtil torsdag, d. 2. juni 2022
Trods 15% alkohol ret let for amarone (helt ok med mig!). Herlig aroma med svesker og blommer - næsten julet! - fyldig, pænt lang, med en let tør eftersmag, som passer godt til vinen.
Den kan sikkert gemmes, men hvorfor egentlig? Ej smagt, men bl.a. guld i Berlin.
Cantina di Verona er del af Valpantena, et stort, men godt kooperativ, der modtager druer og vin fra andre kooperativer, ialt 750 hektar. Pagus Bisano er et andet mærke.
Charles de Fère mousseux MAGNUM: 120,-
**** (⅘)
Føtex, indtil torsdag, d. 9. juni 2022
Godt brus tæt på tør (12 g/l sødme trods etikettens brut) i stil med crémant, selvom druerne hverken er fra Champagne eller Bourgogne.
Pæn duft, ren smag, ganske frisk, men måske lidt store bobler.
Huset åbnede 1980 i Fère, en lille by mellem Reims - Champagne - og Paris, blot 10 km fra Champagne’s vinmarker! Vinene var ikke meget ringere end Champagne (men til helt anden pris!).
Men i dag er huset del af Boisset, og druerne hentes i hele Frankrig. Men vinen laves stadig på Champagne-metoden, og vinen lagres 12 måneder med bundfaldet efter andengæring på flaske.
Campogiovanni, Brunello di Montalcino… 169,-
Bedste VIN
***** (5/5)
Føtex, indtil torsdag, d. 9. juni 2022
”Johan’s Mark” vingården ejes af San Felice, det gode Chianti-domæne.
Flot brunello fra mere sandet jord, ikke sværvægter, men en meget attraktiv, relativt blød stil (gr mere sandet jord).
Husker ikke årgang, men gå efter den fine 2016 med bl.a. 94p/Spectator. 2017 er ikke så fin, men stadig rigtig flot.
Du kan finde alle vintest her.
- Ingen reklamer og annoncer
- Gratis app uden annoncer
- 5% rabat på Madens Verdens kogebøger
- Adgang til den populære favoritliste
- Adgang til at printe opskrifterne
- Kæmpe tak fordi du bakker op om Madens Verden
Del dine ideer og tanker med os andre her: