Vingummibamse - opskrift på drink med Cuba Caramel
Her er opskriften på den klassiske vingummibamse drink. Den laves bla. med Cuba Caramel og vodka. Smager af vingummibamser, men er altså ikke for børn.
BEMÆRK: Dette er en printudgave af opskriften fra Maden Verden. Mange opskrifter bliver jævnligt opdateret, og derfor kan der ligge en mere aktuel udgave på Madensverden.dk. Det er derfor altid en god idé at tjekke for den nyeste version af opskriften.
Ingredienser
2clCuba Caramel
2clvodka
2clRose's fersken
10clSprite
Is
Sådan gør du
Fyld et glas op med is. Anvend isterninger eller knust is.
Kom Cuba Caramel og vodka i. Ønsker du en endnu stærkere vingummibamse drink, kan du tilsætte et par centiliter vodka mere, men jeg synes denne mængde er passende.
Kom så et par centiliter Rose's fersken i. Du kan også anvende andre slags af Rose's sukkersirup, og du vil stadig få smagen af vingummibamser. Mango eller jordbær er også gode.
Til sidst tilsættes Sprite, og der afsluttes med et sugerør. Serveres straks.