Her får du min nemme opskrift på salat med spidskål, der er en fantastisk allround-salat. Med masser af den sunde spidskål, æbler og pinjekerner.
Salat med spidskål er en af de super sunde grundsalater, som jeg igen og igen vender tilbage til.
Her er en helt simpel opskrift med snittet spidskål, et par syrlige æbler og pinjekerner.
Det bliver ikke nemmere at lave en salat, og så er den samtidig super sund med masser af gode vitaminer og mineraler.
Jeg bruger salaten til alt fra frikadeller til en oksefilet, for spidskålssalaten kan klare det hele.
Og den er såmænd luge så god om sommeren som i den mørke vintertid, da vi jo kan købe spidskål året rundt i supermarkedet.
Allerbedst er den dog med de helt nye danske spidskål, hvor smagen af kål er helt uimodståelig.
Denne salat med spidskål er i øvrigt god at servere til folk, som normalt ellers ikke er så glade for kål.
Opskriften er beregnet som salat til fire personer. Eventuelle rester anbringes i køleskabet og bruges til madpakken dagen efter.
Ingredienser
1 lille spidskål
2 æbler - gerne syrlige madæbler
50 gram pinjekerner
5 spiseskefulde olivenolie
Saften af en citron
Salt og peber
Fremgangsmåde
- Pinjekerner ristes på en varm pande, og køles lidt af. Pinjekernerne skal netop have lidt farve men heller ikke mere.
- Spidskål snittes helt fint fra den spidse ende og ind. Gå udenom stokken, da den ikke er så rar at tygge. Del evt. spidskålen i kvarte, hvorefter det er nemt at skære stokken fra.
- Tag en håndfuld kål op i hånden, og klem den hårdt sammen, inden du lægger den ned i salatskålen. Det gør at spidskålen bliver lidt blødere i konsistensen og derfor nemmere at spise. Fortsæt på samme måde med resten af kålen.
- Æblerne deles i kvarte, kernehus fjernes og de skæres i tynde både. Kom derefter æblebådene i salaten.
- Drys de ristede pinjekerner over din salat med spidskål.
- Olivenolie og citronsaft røres sammen og smages til med lidt salt og peber.
- Hæld dressingen over spidskålssalaten og vend forsigtigt rundt.
- Nu må din salat med spidskål gerne stå og trække i et kvarter inden servering, så den samler mere smag.
Se også mine opskrifter på: