Medisterpølse med brun sovs og kartofler er en rigtig dansk klassiker, der smager rigtig godt. Her kan du se hvordan du bedst steger medisterpølse på panden.
Medisterpølse med brun sovs er en lækker hverdagsret med masser af smag. Og retten er nem at lave med denne opskrift.
Medisteren koges først, hvorefter den steges færdig på panden.
Derefter kan du lave en virkelig lækker brun sovs til, og nyde det hele med kartofler, broccoli og gulerødder.
Opskriften er til fire personer.
Ingredienser til medisterpølse med brun sovs
750 gram medisterpølse
1 kilo aspargeskartofler
1 lille bundt små gulerødder eller karotter
1 broccoli - skåret i buketter
25 gram smør
2 deciliter mælk
3 deciliter kogevand fra medister
en halv bouillonterning - gerne hønsebouillon
3 strøgne spiseskefulde hvedemel
Fremgangsmåde
- Vi starter med at koge vores medisterpølse. Læg den i gryde, og hæld koldt vand ved så den lige er dækket, Kog den nu i 15 minutter.
- Kom aspargeskartofler i en gryde med saltet vand, og kog kartoflerne møre. Det tager typisk 15-17 minutter - og lad så kartoflerne stå og trække fem minutter i vandet. Hæld vandet fra - og lad dem dampe af i gryden med låget på.
- Når din medisterpølse er kogt færdig, kommer du smør på en pande, og lader det bruse af. Kogevandet hælder du op i en skål - DET MÅ DU IKKE SMIDE UD!
- Steg så medisteren 7-8 minutter på hver side ved middel varme. Ikke så varmt at vores medisterpølse bliver sort. Stik i den et par steder med en kødnål eller gaffel. På den måde undgår du at medisterpølsen sprækker under stegningen. Og nej, det bliver den ikke tør af!
- Damp gulerødder og broccoli - husk ikke at koge dem ud.
- Når medisterpølsen er færdig med at stege, skal vi til at lave den gode sovs. Læg forsigtigt medisteren op på et skærebræt, og hæld skyen over i en kasserolle.
- Varm skyen op ved en god og jævn varme, og nu skal du være opmærksom. Kom tre spiseskefulde mel i kasserollen, og pisk det godt rundt med et piskeris.
- Pisk så tre deciliter af kogevandet fra medisterpølsen ud i kasserollen, og efterfølgende to deciliter mælk. Pisk hele tiden så det ikke brænder på.
- Kom den halve bouillonterning i, og smag til med salt og peber. Du kan eventuelt også tilsætte lidt gastrik. Er sovsen for tyk tilsætter du bare mere mælk. Tilsæt lidt madkulør, og så er maden klar.
Server medisterpølsen med kogte aspargeskartofler, dampede gulerødder og broccoli - og brun sovs.
Se også mine opskrifter på:
Kjeld Søren Jensen
Ej, seriøst, hvad laver det der grønne fims på tallerken?!? Gulerødder kan gå, hvis man er til det, men det der andet, det sgu' sygt.
Madensverden.dk
😀
Simon
3 spiseskeer mel er aaalt for meget. Det smager kun af mel.
tom zinck nielsen
.Hej Holger ! Jeg har nu fulgt dig og dine fine opskrifter i årevis,og har altid været glad for dem . Men du køber jo altid kød mm de fineste steder ! intet forkert ved det ! Men vi er jo nok mange,der ikke har råd til det (os,der handler i Netto o.lign ) . Bliver retterne lige så lækre for os fattigrøve (pensionister mm ) Vhg Tom